Aktuality okolo rukopisů

f Sledujte novinky k Rukopisům na facebooku


Nové číslo Zpráv České společnosti rukopisné

Ke stažení: zde.Výsledky nového průzkumu Rukopisů v Národním Muzeu vyšly knižně...

Cenné jsou zejména rentgenové fotografie, které ukazují, že v Rukopisech není žádné neviditelné spodní písmo. Pokud by Rukopisy byly palimpsesty, jak soudil Ivanov v Kriminalistickém ústavu, musely by být vidět stopy původního písma. Ale fotografie ukazují jen miniová písmena a rumělkové znaky, které viděl pouhým okem už Palacký, nic víc. Ke koupi na e-shopu Národního muzea zde:

Nové vydání Rukopisů královédvorského a zelenorského s ilustracemi Josefa Mánesa a Mikoláše Alše vyšlo v nakladatelství Černý drak.

Výzkum Rukopisů královédvorského a zelenohorského proběhl v roce 2017 v Národní­m muzeu. První­ část výsledků je možné si přečíst v publikaci Acta Musei Nationalis Pragae - Historia litterarum, ročník 63, 2018, 2018, 1-2. více info zde:

Další­ výsledky vyjdou ve zvláštní­ monografii. Výzkum bude pravdpodobně ještě pokračovat. Blíže o metodách a cí­lech výzkumu se můžete dozvědět v rozhlasovém seriálu Bronislavy Janečkové "Záhada Rukopisu" (4. dí­l). Pro poslech klikněte: zde.

Vyjádření Martina Sekery, ředitele Knihovny Národního muzea, k průzkumu Rukopisů, který začal r. 2017: zde.

Česká společnost rukopisná vydala sborní­k RKZ dodnes nepoznané. Sborní­k pojednává o chemické, jazykovědné a historické stránce Rukopisů a jejich významu v umění­. Ke stažení: zde.