![]() |
Zprávy České společnosti rukopisné |
Číslo 17 | 25. června 2001 | Řada V. |
210 let od narození Václava Hanky
Před 210. lety, dne 10. června 1791, se narodil významný český buditel, knihovník Musea království Českého, básník, jazykovědec, editor staročeských památek, překladatel a nálezce Rukopisu královédvorského Václav Hanka.
Česká společnost rukopisná uctila jeho památku poloením kytic u jeho pomníku ve Dvoře Králové a u jeho hrobu na Vyehradě.
K připomenutí významu tohoto neprávem zapomínaného buditele, zde přetiskujeme báseň Michala Hórnika1, jí vyjádřil vděčnost Luických Srbů za pomoc Václava Hanky při vzkříení luické srbtiny a luickosrbského národa. Snad i Čechové budou jednou Václavu Hankovi vděčni.
Veleučený a veleslavný, vlastenecky nám ses věnoval, veřejně co Slovan správný ke Slovanům vude jsi se znal, nezapomínals na Srby Luické, zasvětil jsi také Srbům síly své. |
Třeba na tě zbraně namířila závist zákeřná a zbabělá, třeba záti neúnavně síla úklady ti v cestu stavěla: Ničeho ses nikdy z toho nelekal nepřízeň jsi čestným bojem překonal. |
Rodný dům Václava Hanky
Mgr. Dana Mentzlová
O prázdninách moná budete mít příleitost navtívit Hořiněves a vidět rodný dům Václava Hanky. Je to roubený dům čp. 10., bývalá zájezdní hospoda, leící v horní části obce hned u hlavní silnice. Provádění návtěvníků má na starosti pí. Rybářová, Hořiněves čp. 25 (naproti hostinci), ale je těké ji zastihnout doma.
Rozlehlý dům je reprezentativním příkladem roubeného lidového domu Hradecka2. Dům vznikl asi kolem roku 1720; má podélný půdorys s příčně poloenou chodbou, jdoucí celou hloubkou stavby. Po stranách chodby jsou umístěny dopředu velké světnice a krámek s výkladem pod vysunutou patrovou komorou, stojící na čtyřech profilovaných pilířcích, v zadní části domu jsou komory a přístěnky. Mohutně působící sedlová střecha má diagonálně skládané lomenice. Do čelní strany předsunuté komory je zasazen oválný reliéf s Hankovým poprsím z kovolijecké dílny Menc-lovy, odhalený roku 1862 za přítomnosti Fr. Palac-kého, Fr. L. Riegra aj. Velký kamenný pomník Hankův vpravo u domu je dílem hořického sochaře Mořice Černila z roku 1890. V domě je umístěna stálá expozice věnovaná Václavu Hankovi.
Divadlo a Rukopisy
Ing. Jaroslav Gagan
Pro rukopisné stránky na internetu jsem začal sepisovat přehled divadelních her s náměty z Rukopisů; dosud jsem nael tato představení:
Náhodou jsem na internetu objevil stránku divadélka Hračka, které má ve svém archivu Rukopis Královédvorský a Zelenohorský. Představení se hrálo pouze jednou v ZD Vlkova v Praze na ikově (10.11.1969 ve 14 hodin). Napsal jsem panu reiséru Václavu Svěrákovi, jestli by si vzpomněl na toto představení a řekl mi o něm něco.
"Váený pane, děkuji za Vá dopis, který ve mě oivil vzpomínky na restauraci ,U krále brabantského`, kde jsme s Vláďou Kopeckým, výtvarníkem Horčičkou3 a dalími probírali otázku Rukopisů... Protoe jsme v Praze začínali hlavně pořady poesie pro studující mláde: Máchův Máj, Homérovu Odysseu atd., nemohli jsme minout Rukopisy. Jestlie se v Čechách dvacet let před Máchovým Májem objeví tak silné básnické dílo, které je inspirací celé obrozenecké generace, je neuvěřitelné, e je kolem tak propastné ticho. Absolutní nezájem. Pořad byl hotov a jak jste viděl, pouze jedno představení! Bylo nám řečeno, e není v osnovách a tudí není zájem o seznamování s touto látkou ákům v době vyučování. Čím byl pořad zruen... Pořad začínal úvodem Jiráskových Starých pověstí: Pojďte a poslyte pověsti dávných časů... přes výklad nálezu. Recitovali jsme skoro celý Libuin soud z RZ s podkresem Smetanovy Vltavy. Byl zmíněn: Mácha, Mánes, Ale, Smetana, Myslbek, Zeyer, Palacký, Jungmann, Tyl i Goethe a recitovali jsme Kytici z RK, ovem i citovali z Athenaea, Ivanova a Kriminalistického oddělení. A končili jsme velkou ukázkou ze Záboje a Slavoje. Na pořadu jsme spolupracovali s Pedagogickým ústavem. Bohuel, jak jsem u napsal, absolutní nezájem a se člověk obrátil kamkoli. Podle mého názoru otázka pravosti není tak důleitá jako to, e byly inspirací naich základních děl výtvarných, hudebních i literárních. A jak správně píete, větina populace je nezná! Je to absurdní, ale je to tak." Tolik citace z dopisu pana Svěráka - herce, reiséra a principála divadélka Hračka. V roce 1969 se divadlo jmenovalo Volná noha Praha; za 30 let sehráli více ne deset tisíc představení! Přehled jejich her najdete na internetu: http://www.volny.cz/hracka/foto.html
Satirický pohled na Rukopisy u Svatopluka Čecha
Mgr. Dana Mentzlová
Známý český spisovatel Svatopluk Čech (1846-1908) se nezapojil do rukopisného sporu přímo novinovými články, ale jeho názor na Rukopisy je zřejmý z jeho literárních děl.
Předevím je to báseň č. 5 ze sbírky Petrklíče. Báseň začíná tím, e učenec koupil u veteníka klíče a vymyslel si hypotézu, e jsou to klíče od Vyehradu. Svou hypotézu vědecky rozpracoval: "_píe o ,trigorce`, o ,kurhanu`, o Svarohu, plku Igorevě, o nosovkách dávných Polabanů, o ,vítězi`, o ,věhlasné děvě`". Učenec dokazuje, e ode dávna ke klíči vdy zámek jakýs patří. O klíčích se píí skvostné knihy, učitelé o nich učí, kdy tu náhle jeden odpůrce řekne, e vchod Vyehradu "zavíral se leda na petlici nebo na závoru". Odpůrce je umlčen, vede se vědecký boj, zejména po kavárnách. Nakonec se zvolí komise pro výzkum klíčů, avak ty se zničehonic ztratí.
Přímo o Rukopise královédvorském pojednává Čechova povídka ze sbírky Pestré cesty po Čechách. V ní profesor V. B. Kostlivý a Jan Vraný putují z Prahy směrem na Dvůr Králové. Profesor Kostlivý toti vymyslel, jak by se dala obhájit pravost RK: jeliko ministranti vyprávěli, e pergamenové spisy rozřezávali na prouky a pouívali k utěsňování svíček či varhan, snad by se v kostele daly najít jetě nějaké zbytky z RK. Profesor se tedy vydá se svým ákem na pou do Dvora Králové, cestou sleduje ivot lidu a sbírá jadrná česká slova, jako "uzenice". Výsledky jeho pozorování jsou parodií na romantická líčení ivota lidu dřívějích buditelů. Profesor hovoří starobylým jazykem, který je rovně parodií na vyjadřování některých obrozenců. V hostinci v Sobotce slyí jméno "Vaňura". Profesor Kostlivý zná toto jméno "z historie nalezení naeho slavného rukopisu, ve které jest osobou převelmi důleitou". Kdy Vaňuru dostihnou, zjistí, e je to skutečně příbuzný královédvorského Vaňury, e ten opravdu měl zbytek pergamenové kníky, ale e starý pergamen zail do podeví bot. Profesor běduje: "Takového tedy osudu dostalo se nejdrahocennějí památce naich předkův! Nepřeberné poklady dřevní poesie surově rozlapány v ničemných trepkách nevánými nohami nevědomých potomkův!"
Motivu rukopisu zaitého do podeve pouil Čech i v Novém epochálním výletu pana Broučka, tentokrát do patnáctého století, v něm panu Broučkovi opravil husitský vec jeho perka, jich si pan Brouček povaoval pro jejich trvanlivost; ale: "Trvanlivost tato činí skoro ji zoufalým jistého profesora, který si husitské podeve, a budou roztrhány, vyádal k vědeckému probádání - kdo prý můe věděti, nenajde-li se v nich nějaký nový prouek naich rukopisů, čím by neblahý spor rázem astně byl ukončen. Ale podeve nechtějí a nechtějí se roztrhati, a proto budeme bůhvíjak dlouho jetě čekati na konečnou Obranu dotčeného pana profesora."
V uvedených dílech vidíme odmítavý postoj ke starí generaci obrozenců, v básni ze sbírky Petrklíče skeptický postoj k Rukopisu zelenohorskému (slova "vítěz" a "věhlasná děva" z RZ), v Pestrých cestách a Výletu pana Broučka zesměňování Rukopisu královédvorského, z čeho můeme usoudit, e Svatopluk Čech byl přesvědčen o podvrenosti Rukopisů.
Vlastivědný krouek ve Dvoře Králové jubilejní
Ing. Jiří Urban
V letoním roce si moná někteří královédvortí připomenou, e před 40 lety vznikl v jejich městě Vlastivědný krouek. Pro nás je významný tím, e se nesmazatelně zapsal do dějin rukopisného sporu.
Na jeho zaloení vzpomíná Josef Patzak v prosincovém čísle Zpráv Královédvorského muzea a Vlastivědného krouku z roku 1968 takto: "V počátcích své historie sdruili se milovníci historie a zejména rodného města v ,Krouku přátel Dvora`. Zprvu byli spolupracovníky Městského muzea a zaměřili se na shromaďování fotografií starého Dvora. Ze zápisu krouku ze dne 15. června 1961 se dovídáme, e jedné z prvních schůzí se účastnili Václav Svoboda, Jaroslav Maátko, Josef Macháček, Oldřich íl, Stanislav Veselý, Josef Patzak a správce muzea Vlastimil Trojan."
Dále pak autor poznamenává, e slavnému výročí (150 let od nálezu RK) předcházela v dubnu 1964 přednáka pracovníka Ústavu dějin české literatury ČSAV Mojmíra Otruby.
Aktivita Vlastivědného krouku značně sílila a pro nás je pozoruhodné, e dospěla a k plánům na zřízení Muzea Rukopisu královédvorského. Ale k realizaci u z nějakých důvodů nedolo. Krouek brzy navázal těsný kontakt se členy bývalé ČSR, ale i s jinými badateli, jako byli dr. onka, dr. Rieger a samozřejmě i vlivný publicista dr. Ivanov.
V mém archivu se nalézá několik fotografií z některých rukopisných akcí krouku. Jedna série se týká návtěvy Národního muzea 15.1.1966, za ní byly prohlíeny podezírané památky. Pozoruhodná je např. fotografie MPKV dokumentující stav před zkoukami Ivanovova týmu.
Podrobné zpracování rukopisné aktivity ve Dvoře Králové si jistě jednou najde svého historika. A moná dojde i na uskutečnění záměrů, na které se v době normalizace nějak pozapomnělo.
![]() |
![]() |
Stav MPKV před zkoukami provedenými tzv. Ivanovovým týmem. | Momentka z tée série (zleva): Skokánek, Maátko, Pazelt (?), Zachystal, neznámá dáma, Urban, Hojný (?), onka |
Recenze
Hana Pátková: Cvičení z pozdně středověké paleografie
Velmi uitečnou paleografickou pomůcku, jakých v současnosti není mnoho, představuje nově vydaná publikace autorky Hany Pátkové Cvičení z pozdně středověké paleografie (1. vydání, Scriptorium, Dolní Břeany 2001, ISBN 80 86197-19-0, 32+21 s.) Publikace je - jak u plyne z jejího názvu - zaměřena spíe prakticky. Obsahuje celkem 21 obrazových ukázek písemností od druhé třetiny 15. století do 2. desetiletí 16. století, pocházejících z Ústí nad Labem, Loun a atce. Kadá ukázka je doplněna přepisem a u cizojazyčných zápisů i překladem do četiny. V úvodní části je i velmi pěkný přehled zkratek pouívaných v rukopisech s nikoliv překreslenými ukázkami, ale s fotografickými snímky jednoho slova se zkratkou. Jedná se tak o pěkný protějek známé Paleografické čítanky Z. Hledíkové a J. Kapara z roku 1982 (2. vydání vylo r. 2000), jí se sice nemůe rovnat rozsahem, zato vak kvalitou reprodukcí. -kn-
Ohlasy písní Rukopisných
Profesor FFUK Alexandr Stich a kol. sepsali reprezentativní dílo Česká literatura od počátků k dneku, doplněné čtyřmi knihami textů. Doporučená cena komplexu je 1525 Kč, vydaly Lidové noviny 1998-2000. Mezi ukázkami jsou decentně uvedeny (bez ironických poznámek) i výňatky z RKZ. Úvodní tlustospis o 1060 stránkách o nich říká mj.: "... Podvrenost obou Rukopisů byla nakonec prokázána a obecně uznána (třebae dosud existuje velmi aktivní skupina zastánců jejich pravosti) ... Dnes řadíme RKZ bez pochyb mezi významná díla obrozenecké poezie ... Pokud jde o dílčí textové problémy, zůstává v obou dílech lecos dosud nevyjasněno ... Jako padělatel se (namísto Hanky, r) přesvědčivěji jevil Josef Linda4 ..." Vidíme, jak se tu autor vyjadřuje ji mnohem opatrněji, ne např. "mnohorozumný" Arne Novák, jak byl s oblibou nazýván J. S. Macharem.
Téměř současně vyel v edici Odkaz nakladatelství Fragment 2000 dalí pokus o obrázkový slovník, tentokrát Četí spisovatelé v deseti stoletích. Je oceněn Zlatou stuhou, ale kritik Lidových novin jej hodnotí jako "karikaturu české literatury". Mezi padesáti autory v něm uvedenými zříme mnohé, kteří si dodnes nevydobyli literární ostruhy. S podivem tu nacházíme alespoň "naeho" břitkého Jana Nerudu, coby "skvělého kronikáře městských lidiček".
Ani v nejnovějí Čítance pro střední koly od Jaroslava Pecha (Svoboda, 1997) nezbylo na 215 stránkách místo pro "významné dílo obrozenecké poezie". Učebnice, základ to vědomostí nastávající inteligence, začíná ivotem sv. Konstantina a vrcholí klasiky M. Vieweghem a Hovnem, které hoří od Petra abacha. Nakonec můeme říci, e bohudíky. Kdoví, co bychom se tu o RKZ jetě mohli dozvědět...
A závěrem jetě perlička. Letos byla zaloena cena Miroslava Ivanova, určená pro nejlepí díla z oblasti literatury faktu. Snad je obdrí autoři i bez berliček nejroztodivnějích záhad a tajemství. -r-
Kamenné svědectví románské architektury
Tvoří první díl mohutného projektu Deset století za jediný den. V něm je k vidění na Praském hradě to, co bylo dosud ukryto v nejniích podlaích Starého královského - a kníecího - paláce, tedy zhruba pod Vladislavským palácem. Nás zaujmou tři soudobá díla.
Předně pozůstatky valového opevnění z doby počátku 10. a první poloviny 12. století, známého z vyhnání Polanů z Prahy. Je jím hliněný násep vyztuený dřevěnou konstrukcí, na vnějím líci obloený kamenem. A nedaleko slavný, dnes kamenný nástupce "brány přes Vltavu"5 . U něj se lze dočíst: "Tento prostor býval průjezdem nejmení z románských bran na jihu. Vstup byl záhy zruen, a vě (v ní byla tzv. Jiní brána umístěna, r) dodnes zachovaná v plné výi, se stala součástí gotického paláce".
Posledním exponátem, který nás zajímá, je votivní reliéf s trůnící P. Marií a králem Přemyslem Otakarem I. z kostela v. Jiří, z první čtvrtiny 13. století. Lze předpokládat, e byl předobrazem pískovcového retáblu - části nad oltářním stolem - Matky Boí Opatrovnice s Jeíkem v náručí z původního olomouckého votivního kostela. Moravská skulptura je asi o půl druhého století mladí a byla vytvořena na pamě Jaroslavova vítězství nad Tatary.
A závěrem. Koho by zajímalo, jak se ilo ve středních Čechách v Libuině době, můe toho být svědkem na maketách v ivotní velikosti, vystavovaných v roztockém Středočeském muzeu s názvem Čechy v době ranného středověku. Doporučujeme jako odpolední výlet. -r-
Členské zprávy
Zpráva o VIII. řádné valné hromadě ČSR
V sobotu 28. dubna 2001 se v salonku restaurace U Peků v Národním domě na Vinohradech (nám. Míru, Praha 2) uskutečnila VIII. řádná valná hromada ČSR. Valné hromady se zúčastnilo 14 členů Společnosti a 3 hosté.
Program valné hromady byl zahájen v 13.05 hod. předsedou Ing. Jiřím Urbanem, který po úvodním slově přednesl Výroční zprávu o činnosti ČSR za rok 20006. Následovala Zpráva o finančním hospodaření ČSR za rok 20007, přednesená pokladníkem Mgr. Karlem Nesměrákem a Zpráva o Knihovně ČSR za rok 2000, přednesená Ing. Jaroslavem Gaganem. Úvodní část uzavřel Ing. arch. Radomil olc přednesením Revizní zprávy za rok 2000, v ní shledal pokladnu i knihovnu Společnosti v řádném stavu. Ke zprávám Výboru nebylo připomínek.
Za členy naí Společnosti byli přijati: Ing. Milan Ogoun (Praha), pí. Marie olcová (Praha), pí. Anna Ali (Berkley, USA), Prof. MUDr. Milan R. Henzl, PhD. (Palo Alto, USA), pí. Marta Sehnal (La Honda, USA), Ing. Edmund Teyrovsky (Hayward, USA), pí. Georgina J. Teyrovská (Hayward, USA), pí. Thomas Tomanek (Hayward, USA), p. Petr Linhart (Soulsbyville, USA), pí. Michelle Ruff (Greenbrae, USA) a Mgr. Petr Bahník (Praha). Počet naich členů se tak zvýil na padesát.
Dále proběhla volba Výboru ČSR, který byl zvolen ve sloení:
Výe členských příspěvků byla hlasováním ponechána v tradiční výi:
Konečně bylo hlasováno o návrhu Ing. Jaroslava Gagana o zřízení členských průkazů, který byl přijat.
Po přestávce následovaly od 15.30 odborné přednáky:
Po přednákách následovala volná diskuse. Osmá řádná valná hromada ČSR byla ukončena v 18 hodin. -kn-
Zpráva o Knihovně České společnosti rukopisné za rok 2000
Ing. Jaroslav Gagan
Za rok od minulé valné hromady České společnosti rukopisné jsem vypůjčil z depozitáře ČSR v Archivu hl. m. Prahy v Clam-Gallasově paláci dalích 74 titulů. Celkem máme v příruční knihovně ČSR na Stavební fakultě ČVUT 248 svazků (tj. 57 % ze vech titulů uskladněných v Archivu).
Dále jsme od poslední valné hromady zakoupili anebo dostali darem dalích 45 titulů knih a časopisů s rkp. tematikou. Celkem máme 127 nových titulů.
Výpůjčky knih. Během uplynulého roku bylo půjčeno 45 titulů rkp. knih esti členům společnosti (Gagan, Hřebíček, Nesměrák, Prokop, Urban a olc) s průměrnou dobou výpůjčky 3 měsíce. Mimo členy společnosti jsme zapůjčili některé publikace diplomantce ze Slezské univerzity v Opavě Mgr. Hradilové.
Chtěl bych poděkovat vem dárcům, kteří věnovali knihovně ČSR publikace, jsou to: Dr. Beránek (1), Prof. Dane (4), Ing. Gagan (13), Mgr. Hradilová (1), pí. Marálová (2), Mgr. Nesměrák (10), Mgr. Sklenářová (1), Ing. Urban (10) a p. Vejvar (2).
Z přírůstků do knihovny bych rád upozornil na Lexikon české literatury A-Ř (ve verzi CD-ROM), nové přebásnění Rukopisů od scifistky Ester M. Novákové, nové (definitivní) vydání Tajemství RKZ od dr. Ivanova, Průvodce po fondech Literárního archivu PNP, rkp. publikace prof. Danee vydané v zahraničí, Katalog iluminovaných rukopisů Národního muzea, druhý díl ivotopisu TGM, diplomovou práci Mgr. Hradilové Česká společnost rukopisná.
Přehled o vech knihách v evidenci Knihovny ČSR je na internetu na stránce: http://kix.fsv.cvut.cz/~gagan/rukopisy/knihovna/.
K problematice členského průkazu
Jak bylo uvedeno výe, byl na VIII. řádné valné hromadě ČSR přijat návrh Ing. Jaroslava Gagana na zřízení členského průkazu ČSR. Průkaz by měl slouit předevím pro potvrzení přílunosti k ČSR při návtěvě Archivu hl. m. Prahy, kde je deponován ná Archiv a část Knihovny. Průkaz bude velikosti občanského průkazu. Na průkazu bude jméno a příjmení člena, jeho rodné číslo a fotografie. Průkaz bude zataven v průhledné fólii.
Členský průkaz je nepovinnou záleitostí. Kadý člen, který projeví zájem o jeho vystavení, musí o to poádat Výbor ČSR a zaslat svoji fotografii velikosti 4,5 3,5 cm. -kn-
Poznámka k placení členských příspěvků
Třebae se platební morálka placení členských příspěvků značně zlepila, dovoluji si ji tradičně připomenout vem členům ČSR, e je jejich členskou povinností uhradit členský příspěvek, stanovený valnou hromadou do dvou měsíců od jeho uveřejnění ve Zprávách ČSR. Členské příspěvky na rok 2001 jsou:
Členské příspěvky lze uhradit třemi způsoby:
bankovním převodem na běný účet ČSR u Československé obchodní banky číslo: 156 288 258/0300,
potovní poukázkou na adresu pokladníka ČSR: Karel Nesměrák, Tusarova 24/1520, 170 00 Praha 7 (do zprávy pro příjemce uveďte laskavě, za který rok členský příspěvek platíte),
osobně pokladníkovi ČSR na kadé schůzce a akci ČSR.
Dary a dobrovolně vyí členské příspěvky jsou vítány. -kn-
Návtěva amerických členů ČSR
Koncem července zavítá do vlasti zástupce kalifornských členů ČSR pan Ing. Edmund Teyrovský s chotí. Těíme se na viděnou a vem přátelům sdělujeme, aby se informovali telefonicky nebo na internetu kde a kdy se setnání s naimi krajany uskuteční. -un-
Vycházka na Olanské hřbitovy
Hroby významných Čechů nenalezneme pouze na vyehradském Slavíně. Mnohé zaslouilé osobnosti českých dějin odpočívají na Olanských hřbitovech. Olanské hřbitovy jsou velmi rozsáhlé, mají více ne 50 ha, a proto není snadné jednotlivé hroby najít. Pomoci nám mohou například publikace spolku Svatobor (jeho kolektivním členem je Česká společnost rukopisná), a to Olany pozapomenuté i současné od Libue Neckářové a Aloise Vanouka a Olanské umění, jeho tvůrci a doba od Aloise Vanouka.
S vyuitím těchto publikací připravila Mgr. Dana Mentzlová procházku na Olanské hřbitovy pro členy Rukopisné společnosti. 2. června 2001 jsme se vydali navtívit hroby těch, kdo přispěli do rukopisných bojů i některé jiné. Účastníci vycházky obdreli mapku hřbitova s vyznačenými hroby, pamětní list s fotografií hrobu Josefa Jungmanna (pro tuto příleitost vytiskl Ing. Jaroslav Gagan) a vyslechli výklad.
Viděli jsme hroby těchto slavných osobností: Karla Jaromíra Erbena, Frantika Ladislava Čelakovského, Josefa Jungmanna, Julia Grégra, Karoliny Světlé, Frantika eníka, Bernarda Bolzana, Karla Havlíčka, Václava Klimenta Klicpery, Josefa Boka, Josefa Mánesa, Viktora Dyka, Eliky Krásnohorské. Na čestných místech I. obecního hřbitova stojí hroby Jana Kollára a Pavla Josefa afaříka.
Soustředili jsme se také na hroby osob, majících vztah k Rukopisům. Jsou to: Jaromír Čelakovský (napsal právnické stanovisko k rkp. sporům), Gottlieb Haase (vydavatel RK), Otakar Hostinský (účastnil se střetu r. 1886), A. J. Vrátko (vydal fotografické vydání RK), Jaroslav Goll (napsal Historický rozbor básní RK), Josef F. Frič (obhájce Hankův v procesu s D. Kuhem), Josef Wenzig (napsal libreto k opeře Libue podle RZ), J. E. Vocel (objevil shodu Milionu s RK), Antonín Machek (namaloval portrét Václava Hanky s listem RK s iniciálou N), Karel Bendl (zhudebnil est písní z RK).
Pro nedostatek času jsme u nestihli prohlídku hrobů Josefa Kalouska (historické články na obranu RKZ), Jakuba Husníka (první vědecké fotografie RKZ), Stanko Vráze (překlad RK do srbochorvattiny a slovintiny), Václava Jansy (s M. Alem namaloval obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou), Jana Herbena (aktivní odpůrce pravosti RKZ).
O úpravný vzhled Olanských hřbitovů se stará nejen správa hřbitovů, ale i Klub za starou Prahu a spolek Svatobor. I kadý z nás můe přispět květinou či svíčkou k uctění velkých postav naí minulosti. -dm-
Poznámky
Přetitěno z Česko-luického věstníku, roč. 6, č. 11 (listopad 1996). Přeloila Mgr. Zuzana Sklenářová.
Muchka, I. - Petříček, V. - Neubert, L.: Východní Čechy. Historie, krajina, umělecké památky. 1. vyd. Praha, Panorama 1990, s. 79.
Historik Vladimír Kopecký napsal zajímavou knihu Plno záhad kolem Hanky, která vyla v roce 1969 v nakladatelství Práce a druhé vydání v roce 1981 v exilovém nakladatelství Konfrontace. Pradědeček výtvarníka Horčičky byl přítelem a svědkem na svatbě Václava Hanky.
Srv. olc R.: Lindův ternberk aneb Rok výročí té Tajemství známé dvěma. Zprávy České společnosti rukopisné 16 (27. března 2001), s. 1-4.
Podrobný rozbor problematiky provedl Karel Urban ve svém článku O čem svědčí model Praského hradu z X. století. Almanach rukopisné obrany 2, 1993, s. 72-84.
Zprávu dále neotiskujeme, nebo její obsah se kryje s informacemi zveřejněnými za poslední rok ve Zprávách ČSR. Na poádání ji Výbor ČSR zájemcům zale.
Srv. zvlátní přílohu těchto Zpráv ČSR, určenou jen členům ČSR.
Zprávy České společnosti rukopisné. Vydává ČSR jako nepravidelný občasník pro členy a přátele ČSR. Příspěvky a názory zasílejte na adresu: Česká společnost rukopisná, Jugoslávských partyzánů 21, 16000 Praha 6 nebo v elektronické podobě na e-mail: rkz@kix.fsv.cvut.cz |