Strana 3:
Strana 5:
Aj ty Záboju, ty pěješ srdce k srdcu pěsňu z středa hoře, jako Lumír, ký slovy i pěniem bieše pohýbal Vyšehrad i vsie vlasti. Ruk. Král.srovnává básník způsob zpěvu obou hrdin, ač srovnání k méně určitému schylovati se zdá. Avšak Lumírovo pění jest (byla) věc tak všestranně známá, že se na ni básník jako např. na rozbouřené nebe, rozvlněné moře, let ptáka. svěžesť růže atd. odvolati smí. ...
Strana 6 a 7:
Jako zora po jutře sě sěje, kehdy nad mrkavy šumy vznide, tako sě dci Kublajeva cháma rozenú i strojnú krású sieše. Ruk. Král.
Rozkacen hna, jak lev drážlivý, když mu teplú krev sě uda zřieti, kehdy nastřelen za lovcem žene: tako vzlúti sě, vz Tatary trčí; Češi za niem jako krupobitie. Ruk. Král.Strana 15 a 16:
Hučie divá řeka vlna za vlnú se vale, hučechu vsi voji, skok na skok vsie sě hnáše přes búřucú řeku...Nepořádek prchajících nepřátel naznačil básník nesouměrným, nepřirozeným tokem divé, rozvodněné řeky; množství jejich porovnává s vlnami vespolek bez ladu a skladu se stíhajícími.
Strana 19 a 20:
I po krajinách vezdě v šíř i v šíř lutý ostriež rozepě svoje křiedlě svoje dlúzě, bystro léta za ptactvem: Zábojevi voji rozechnachu sě, v šíř vezdě po vlastech hnachu luto po vrazěch; vezdě srážechu je i stúpachu koni.
Vietr búři přes vlasti, vojsky búří přes vlasti, v pravo i v levo, vezdě širú silú vojsky, v radostném hlucě.
Poletova holub se dřeva na dřevo, žalostivo vrka hoře vsiemu lesu: Aj ty lese širý! v tobé jáz letávach s holubicú drahú, s milú, přesmilitkú. Ach a zlobný Zbyhoň chváti holubicu i otnese u hrad, ach, a u hrad tvrdý! Aj obcháze junoše kol tvrda hrada, žalostivo vzdycha po svej drahej milej.
Vstane jedno slunce po vsiem nebi, vstane Jarmír na vsiú zemiú opět.
Strana 22:
Ach ty róže, krásná róže! čemu si raně rozkvětla? rozkvětavši pomrzla? pomrzavši usvědla? usvědavši opadla? Večer sěděch, dlúho sěděch, do kuropěnie sěděch, nic doždati nemožech, vsie dřezhy, lúčky sežžech.
Priletieše družná vlastovica, priletieše od Otavy krivy, sěde na okénce rozložito, v Libušině otně světě Vyšegradě, běduje i narikaje mutno. Kdy sie slyše jejú rodná sestra, rodná sestra v Libušině dvoře, sprosi kněžnu utr Vyšegradě: na popravu ustaviti pravdu.
Strana 31:
Václav Petrů (28.9.1841 - 10.8.1906)
Prof. gymnasia v Klatovech a Pelhřimově, spisovatel, historik, překladatel,
autor vlastivědných prací.
Knihovna České společnosti rukopisné - Barašíkova knihovna [sign. B-132]