O Z N Á M E N Í
Všechny zveřejněné materiály jsou určeny ke studijním účelům
a nemohou být použity bez svolení ČsR v žádné publikaci nebo jiném mediu!

e-mail


Archiv listin
Čsl. společnosti rukopisné
1932 - 1952

[0002]

S T A N O V Y
československé společnosti rukopisné v Praze

§  1.  Jméno a sídlo spolku.

Spolek má jméno "Československá společnost rukopisná v Praze", jeho sídlo jest v Praze a obvod jeho působnosti vztahuje se na celou republiku československou.

§  2.  Účel spolku.

Účelem společnosti jest šíření a popularisování vědeckého bádání o starodávných rukopisech kulturních vůbec, zvláště pak o rukopisech slovanských, zejména československých.

§  3.  Prostředky činnosti.

Prostředky, jimiž se bude spolek účele svého domáhati jsou

a) Sdružování všech přátel vědy rukopisné a věd příbuzných i z kruhů laických ke vzájemné podpoře v pěstování této vědy.
b) Pořádání přednášek z oboru vědy rukopisné a příbuzných věd, učebních kursů, praktických cvičení, poučných vycházek a exkursí, výstav, sjezdů a navazování styků s podobnými společnostmi.
c) Vydávání a odebírání knih a časopisů vědeckého i populárního obsahu.
d) Zakládání knihoven, čítáren a sbírek.
e) Účelná organisace vědeckého bádání rukopisného.
f) Ustavování místních odborů, v místech kde je aspoň 10 členů.
K úhradě nákladů spojených s činností spolku sloužiti budou tyto peněžní příjmy a sice:
I. Zápisné a členské příspěvky,
II. dary, subvence, odkazy, nadace a jiná věnování,
III. výtěžky ze sbírek, přednášek a spolkových podniků vůbec.

§  4.  Členové spolku.

Členem spolku může se státi každý, kdo má zájem o vědu rukopisnou a nalézá se v plném užívání práv občanských.
Společnost skládá se ze členů:

1. činných,
2. zakládajících,
3. přispívajících,
4. dopisujících a
5. čestných. Veškeré členy, vyjímaje členy čestné, přijímá výbor.
Členové čestní jsou jmenováni pro své zvláštní zásluhy o vědu rukopisnou, neb o rozkvět spolku pouze valnou hromadou k návrhu výboru.
Přistoupení za člena děje se písemnou přihláškou u výboru spolku. Přijetí může výbor zamítnouti bez udání důvodů.

§  5.  Povinnosti členů.

Každý člen spolku jest povinnen řádně platit zápisné a členské příspěvky, jichž výši stanoví valná hromada, dbáti usnesení spolkových a pečovati o rozkvět spolku.

§  6.  Práva členů.

Každý člen jest oprávněn zúčastniti se všech podniků společností pořádaných, používati knihovny a čítárny, jakož i výhod při odebírání spolkových knih a časopisů a všech ostatních výhod, jichž by spolek během času nabyl. Všichni členové mají právo zúčastniti se správy spolku prostřednictvím valných hromad voliti a voleni býti.

§  7.  Členem spolku býti přestává

1. člen, který své vystoupení oznámí výboru,
2. člen, který byl vyloučen ze společnosti.
Vyloučen může býti usnesením výboru každý člen, jenž své povinnosti ke spolku hrubě poruší, vůči němu nečestně jedná, jeho trvání ohrožuje nebo po upomínce nezapraví členské příspěvky. Vyloučený člen může se do čtyř neděl k valné hromadě odvolati.

§  8.  Správa spolku.

Záležitosti společnosti obstarávají:

1. valná hromada,
2. správní výbor s předsednictvem,
3. revisoři účtů.

§  9.  Valná hromada.

Řádná valná hromada společnosti koná se jednou za rok, nejpozději v měsíci dubnu a pozvání k ní uveřejněno bude 14 dní předem časopisy, jež valná hromada určí.
Mimořádnou valnou hromadu může svolati správní výbor kdykoliv, musí ji však svolati, žádá-li o to 1/10 činných členů, nebo revisoři účtů a to v době 4 týdnů od podání žádosti, v níž udati musí navrhovaný pořad jednání.

Valné hromadě přísluší
1. Rozhodovati o zprávách správního výboru a revisorů účtů,
2. voliti předsedu, 10 členů výboru, 4 náhradníky a 2 revisory účtů,
3. stanoviti zápisné a výši členských příspěvků,
4. usnášeti se o návrzích správního výboru a revisorů účtů, nebo i jiných členů,
5. rozhodovati o odvolání členů v případě vyloučení,
6. měniti stanovy a rozhodovati o rozejití se společnosti.
Valná hromada jest schopna usnášeti se, je-li osobně přítomna alespoň 1/4 členů.
Není-li tomu tak, koná se o půl hodiny později za každého počtu přítomných členů.
Při hlasování a volbě funkcionářů rozhoduje absolutní většina hlasů. Při rovnosti hlasů rozhoduje předseda. Všechny volby dějí se hlasovacími lístky, případně aklamací, souhlasí-li s tím většina přítomných. Pouze pro změnu stanov, která musí býti výslovně na pořadu valné hromady uvedena, je potřebí souhlasu 2/3 většiny přítomných členů. Členové venkovští mohou podávati k valné hromadě návrhy a zúčastniti se voleb a hlasování předem oznámených též písemně.
Za spolky a korporace volí pouze jejich předseda, neb jiný oprávněný zástupce.
Každý člen má jeden hlas.
Rozhodovati o tom, má-li se společnost rozejíti, může toliko mimořádná valná hromada, zvláště za tím účelem písemně svolaná.
Řízení děje se jako při řádné valné hromadě. Rozhoduje v tomto případě 3/4 většina hlasujících. Veškeré návrhy na valnou hromadu musejí býti podány aspoň 5 dnů předem. Na návrhy později došlé nebo při valné hromadě podané bere se zřetel pouze tehdy, prohlásí-li se pro to nejméně 1/2 přítomných na valné hromadě.

§  10.  Správní výbor a předsednictvo.

Správní výbor je zvolen na řádné valné hromadě na dobu dvou let. Po uplynutí prvého roku odstupuje polovina členů výboru určená losem a valná hromada volí za ně druhé. Koncem roku druhého odstupuje opět druhá polovina.
Odstupující členové výboru mohou býti zvoleni znovu.
Správní výbor skládá se z předsedy, 10 členů výboru a 4 náhradníků. Oba revisoři účtů jsou stálými přísedícími výboru a mají v něm hlas poradní. 2/3 členů správního výboru musejí býti zvoleni ze členů činných.
Výbor má právo do nejbližší valné hromady doplniti kooptací počet členů výboru.
Správní výbor volí ve své ustavující schůzi dva místopředsedy, jednatele, pokladníka a podle potřeby i jiné funkcionáře.
Správnímu výboru přísluší:
1. Přijímati a vylučovati členy.
2. Svolávati valné hromady a stanoviti jejich místo, čas a pořad jednání.
3. Prováděti usnesení valných hromad.
4. Svolávati schůze, vyřizovati všechny spolkové záležitosti, pokud nejsou vyhraženy valné hromadě.
5. Spravovati jmění spolkové.
6. Stanoviti knihovní a domácí řád spolku.
7. Výbor má právo zřizovati zvláštní pořadatelské a pracovní sekce nebo odbory k určitým účelům stanovami vytčeným.
Předseda, oba místopředsedové, jednatel a pokladník tvoří předsednictvo. Předseda může též jiným členům, od případu k případu uděliti ve správním výboru místo a hlas. Předsednictvo schází se podle potřeby a usnáší se absolutní většinou hlasů a schopno je se usnášeti, jsou-li přítomni aspoň tři členové. Předsednictvo vyřizuje záležitosti v mezích plné moci správním výborem mu určených, zvláště připravuje důležitější podniky spolkové a vykonává usnesení správního výboru.
Správní výbor schází se podle potřeby nejméně jednou za měsíc a veškerá usnesení činí nadpoloviční většinou hlasů, toliko přijímání členů děje se 2/3 většinou a je nutno, aby při každé schůzi bylo přítomno kromě předsedy alespoň 6 členů výboru. Při rovnosti hlasů rozhoduje předseda.
Předseda společnosti, po případě úřadující místopředseda zastupuje společnost navenek, svolává valné hromady a s chůze výboru, řídí jejich jednání a podpisuje spolu s jednatelem všechny listiny a dopisy společnosti, protokoly valných hromad a výborových schůzí.
Listiny záležitostí peněžních podpisuje předseda, po případě řádně k tomu zmocnění členové výboru a pokladník.
V případě, že by předseda nebo místopředsedové nemohli se zúčastniti některého shromáždění společností pořádaného, může výbor zplnomocnit kteréhokoliv ze svých členů, aby řídil toto shromáždění.
Předseda svolává mimořádné schůze výboru, kdykoliv za dobré uzná, je však povinnen schůzi výborovou svolati v době pěti dnů, žádá-li o to s udáním důvodů buď 5 řlenů výboru, nebo revisoři účtů s oznámením pořadu schůze.

§  11.  Revisoři účtů.

Dozor nad hospodářstvím správního výboru vedou dva revisoři účtů volení na řádné valné hromadě na dobu jednoho roku. Úkolem jejich je zejména zkoumati knihy pokladní a účetní, podpisovati měsíční výkazy a roční závěrky, jakož i revidovati pokladnu. Mohou býti přítomni schůzím výborovým s hlasem poradním.

§  12.  Jmění společnosti.

Jmění společnosti smí býti použito jen k účelům stanovami určeným.
V případě, že by se společnost rozešla nebo byla rozpuštěna, připadá jmění společnosti ve prospěch české vědy rukopisné a o jeho přikázání v tomto směru rozhoduje Česká akademie pro vědy, slovesnost a umění v Praze.

§  13.  Smírčí soud.

Veškeré spory z poměrů spolkových vzešlé vyřizuje smírčí soud skládající se z 5 členů společnosti, z nichž po dvou volí každá strana a tito se dohodnou o pátém. Nemohou-li se o pátém členu dohodnouti, jmenuje jej výbor. Smírčí soud rozhoduje prostou většinou, při rovnosti hlasů rozhoduje předseda soudu. Proti rozhodnutí smírčího soudu není odvolání. O sporech členů s výborem rozhodne valná hromada.

§  14.  Jednací řeč.

Jednací řeč společnosti jest česká.

§  15.  Rok spolkový.

Rok spolkový se shoduje s rokem kalendářním.

§  16.  Vyhlášky společnosti.

Platná oznámení spolková dějí se oznámením v časopisech a vyvěšením na černém prkně spolkovém. Valné hromadě přísluší, aby se usnesla na vhodných způsobech publikace spolkových vyhlášek.

V Praze, 10. října 1932.

Dr. V. Perek
Dr. K. Kettner
Prof. Jan Vrzalík

Titulní list stanov


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná