Dr. Radko Šťastný
Čeští spisovatelé deseti století
1974

Strana 190 a 191:
RUKOPIS KRÁLOVÉDVORSKÝ A ZELENOHORSKÝ

RKZ je obvyklá zkratka pro označení literárních padělků Rukopisu královédvorského a Rukopisu zelenohorského, které vznikly a byly jako domněle staročeské skladby objeveny na začátku 19. století. Předcházel jim, jakoby na zkoušku, objev tzv. Písně Vyšehradské (1816). Je to nevelká milostná báseň přisuzovaná 13. století, začínající apostrofou Vyšehradu. Původci byli Václav Hanka a Josef Linda, který ji objevil.

Dne 16. září 1817 V. Hanka údajně našel ve sklepě kostelní věže ve Dvoře Králové tzv. RK. Bylo to 12 pergamenových lístků a 2 nesouvislé proužky, o nichž se mělo podle označení soudit, že jsou nepatrnou částí velikého rukopisného sborníku (25. až 28. kapitola 3. knihy). Celým rázem i jazykem se rukopis hlásil do 13. století. Obsahuje celkem 14 básní (6 epických, 2 lyrickoepické, 6 lyrických). Epické skladby jsou: Oldřich a Boleslav, Beneš Hařmanóv čili O pobití Sasíkóv, Jaroslav aneb O velikých bojech křesťan s Tatary, Čestmír aneb O vicestvie nad Vlaslavem, Ludiše a Lubor čili O slavném sědání, Záboj čili O velikém pobití. Dvě lyrickoepické skladby jsou Zbyhoň a Jelen. Milostné lyrické písně jsou laděny smutně a měly vzbuzovat dojem, že jsou dílem lidového skladatele. Jejich názvy jsou: Kytice, Jahody, Růže, Žežhulice, Opuščená, Skřivánek. Celý Rukopis královédvorský, čítající 1261 veršů, vydal Hanka tiskem r. 1819.
Rok po objevu RK (v listopadu 1818) byla česká vlastenecká společnost vzrušena dalším objevem, tzv. Rukopisu zelenohorského (RZ), který byl zaslán bez udání odesílatele Národnímu muzeu ze Zelené Hory u Nepomuka. Je psán na 4 pergamenových listech a svým charakterem se hlásí do 9.-10. století. Obsahuje ve 119 verších část básně nazývané dnes Sněm a větší báseň zvanou dnes Libušin soud. Velkou pozornost věnoval autor vylíčení právního řádu, který předpokládal pro 9. století.
Cílem RKZ bylo dokázat starobylost vlastní kultury a podpořit tak současné úsilí o vytvoření moderní národní společnosti. Autorita Šafaříkova a Palackého, kteří se postavili za pravost RKZ, způsobila, že se Rukopisy dlouho přijímaly jako původní starobylé skladby.
V druhé polovině 19. století byly RKZ podrobeny soustředěnému zkoumání starší i mladší vědecké generace, které přineslo filologické, historické a sociologické důkazy o jejich falešnosti a jako hlavní původce označilo V. Hanku a J. Lindu. Této práce se zúčastnili z mladších především filolog a literární historik Jan Gebauer, historik Jaroslav Goll (1846-1929) a sociolog Tomáš G. Masaryk (1850-1937). Spory o pravost se rozhořívaly sice i později, avšak již s menší intenzitou, a někdy se za nimi skrývaly boje politické. Nejnovější zkoušky v Kriminalistickém ústavě v Praze v letech 1967-68 potvrdily a rozhojnily důkazy o tom, že RZ je literární padělek, avšak stopy, které tato vynikající umělecká díla obrozenského období zanechala v české kultuře, jsou velmi pozitivní. Nacházeli v nich inspiraci výtvarní umělci (Mánes, Aleš, Myslbek), hudební skladatelé (Smetana) i básníci (Zeyer).

RKZ. Novočesky přebásnil Kamil Bednář. Doslov Mojmír Otruba, 1961
Miroslav lvanov: Tajemství RKZ, 1969
RKZ. Dnešní stav poznání. Sborník Národního muzea, řada C, sv. XlII/XIV, 1969


Dr. Radko Šťastný: Čeští spisovatelé deseti století
Slovník českých spisovatelů od nejstarších dob do počátku 20. století. Vydalo Státní pedagogické nakladatelství v Praze roku 1974. Edice Pomocné knihy pro žáky. Vytiskl Tisk Brno. 1. vydání. Náklad 70000 výtisků. Formát 17 x 23,5 cm. Počet stran 296.
©  Radko Šťastný