Národní Listy
11.8.1886

Příloha "Národních Listů" k číslu 220 ze dne 10. srpna 1886 a k číslu 221 ze dne 11. srpna 1886 obsahuje článek Ku sporu o pravost Rukopisů Královédvorského a Zelenohorského. Obrana profesora dra. J. Kvíčaly proti osvědčením prof. Masaryka a prof. Gebauera. K tomuto článku je připojen následující doslov, pravděpodobně od vedoucího redaktora NL dra. Julia Grégra.

Podali jsme tuto obranu muže o národ a vědu platně zasloužilého v plném znění, jakkoliv stanovisko jeho liší se od našeho; máť on dosud pochybnosti ohledně Rukopisu Zelenohorského, kdežto jsme my o pravosti a vysokém stáří jeho tak přesvědčeni, jako o Rukopise Královédvorském a s plnou důvěrou očekáváme výsledek zkoušky chemické a palaeografické.
Avšak "Obrana" páně Kvíčalova z dvou příčin jest důležitou. Předně, že naproti impertinentnímu tvrzení Gebauerovu, jakoby výsledek nedávno vykonané zkoušky chemické na Rukopise Královédvorském byl dopadl v neprospěch Rukopisu Královédvorského (Athenaeum č. X str. 394) - svědek tak povolaný a ctihodný jako profesor Kvíčala veřejně vydává svědectví pravdě, že od samého zkoumatele, prof. chemie, slovutného dr. Bělohoubka, s nímž byl kolik hodin o celé proceduře zkoušky rozmlouval, zvěděl, kterak zkouškou chemickou dokázáno jest vysoké stáří a pravost Rukopisu Královédvorského nade všechnu pochybnost. Povážíme-li, že prof. Gebauer byl členem dotyčné komise zkušebné, víme tedy, co o jeho pravdymilovnosti souditi sluší. Avšak v ještě pěknějším světle objevuje se charakter druhého, zapřísáhlého "ubiječe" Rukopisů našich, p. profesora Masaryka. -
Když se puntovali s kolegou Gebauerem na svou slavnou výpravu, když hodovali při šampaňském "za zmar našich Rukopisův", chtěli svůj válečný tábor sesíliti časem též autoritou prof. Kvíčaly, jenž měl sice též dávné své pochybnosti o pravosti našich Rukopisů, ale spolu též dosti českého citu a dosti skromnosti vědecké, než aby bez naprosté jistoty byl chtěl skepsí svou dotknouti se veřejně památek všemu národu tak drahých a posvátných. Rozmlouvali s ním soukromě. Gebauer mu ukázal otisk (korekturu) svého článku, jejž napsal do německé encyklopaedie. Prof. Kvíčala byl nemile překvapen, že český učenec do Němec trousí své pochybnosti o Rukopisech našich. Na to mu Gebauer přinesl svůj článek pro "Athenaeum" určený. Prof. Kvíčala radil však, aby se místo publicistického boje svolala porada mužův věcí znalých a v té aby se hledala pravda. Ale pánové Gebauer a Masaryk nechtěli o takové expertise ani slyšeti. Dbal tedy prof. Kvíčala aspoň o to, aby ve svém článku Gebauer výslovně položil, že neznáme staré češtiny dosud do té míry, aby pochybnosti filologické byly rozhodujícími, nýbrž že se filolog ochotně podrobí chemikovi a palaeografovi. - Na to pp. Gebauer a Masaryk, neukázavše prof. Kvíčalovi žádného ze svých ostatních nájezdův proti Rukopisům našim, zahájili svůj spanilý boj; když ale tento dopadal pro ně čím dále napořád smutněji a smutněji, když na místě vědeckého bádání z Athenaea kapala jen rmuť povrchních, frivolních nejapností a hnusných Feifalikiád a Büdingriád - tu vidouce, že jsou poraženi a souzeni, naši rekové chtěli se skrýti za - Kvíčalu. Profesor české university pan Masaryk zaslal mu list, ve kterém jej volá sobě na pomoc. Žádá na prof. Kvíčalovi, aby jim napsal článek do Athenaea proti Rukopisům a osvědčil tak, že je s nimi také "nevěrcem": neučiní-li toho, hrozil mu p. Masaryk, že vyzradí vše, co byl prof. Kvíčala soukromě se svým mnohaletým přítelem Gebauerem za přítomnosti p. Masarykovy o Rukopise kdy pronesl, neboť prý si o těch rozmluvách sepisovali protokoly!!
Prosíme, čehos takového je schopen profesor české university proti svému kolegovi! Individuum, které někomu hrozí: neučiníš-li mi v tom a v tom po vůli, vyzradím na tebe soukromosti, které ti ublíží ve veřejném mínění - čeho že se dopuští?! Prof. Kvíčala však nezalekl se hrozby, odepřel rozhodně žádaný článek a na to tedy p. Masaryk s p. Gebauerem jej obvinili "ze zrády na praporu!" Ba zašli ve své ubohosti tak daleko, že až tvrdili, kterak prý by "jediné zrazující slovo prof. Kvíčaly" bylo stačilo, aby je odvrátilo od celého jejich vystoupení! - Nuže, nyní prof. Kvíčala svou "Obranou" odhalil, kterak i toto neslýchané tvrzení "vědců z přesvědčení" není než pouhou zbabělou výmluvou, ježto dávno byli pevně ustanoveni na útoku, než s ním promluvili; dokázal jim, kterak je marně zrazoval, aniť ho neuposlechli, ba dokázal jim, kterak jim nešlo nikdy o poctivé hledání pravdy; neboť slíbivše prvotně, že se podrobí zkoušce chemické a palaeografické, zatím nyní jednak příznivý výsledek zkoušky chemické zapírají, jednak ústy páně Masarykovými soud chemie a palaeografie v lehkost uváděti hledí! - Konstatovav tento způsob "vědeckého boje", odsoudil jej prof. Kvíčala svým úctyhodným podrobením se výroku povolaných zkoumatelův chemických tak rozhodně, jako skromnosti své mluvy, která značí pravého muže vědy a myslitele upřímného.


Národní Listy
Ročník XXVI. 1886. Vydavatel Dr. Julius Grégr.
©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná