Dokumentační osnova
0 Úvod
1 Technologická stránka zkoumaných památek
10 Základní kriteria exaktních věd a jejich noetické možnosti
11 Vzhled jednotlivých památek
12 Materiál popsaný
13 Materiál psací
14 Postup a výsledky dosavadních výzkumů
15 Srovnání výsledků s památkami nespornými
16 Potřeba dalších zkoušek?
17 Co mohl a co nemohl znáti falsátor
18 Volné
19 Souhrn
2 Paleografická stránka zkoumaných památek
20 Základní kriteria a metodika palaeografie a její noetické meze
21 Vyobrazení a fotografie zkoumaných památek
22 Popis písma
23 Výzdoba
24 Výsledky dosavadních palaeografických výzkumů
25 Srovnání s písmem památek nesporných
26 Srovnání s výzdobou památek nesporných
27 Písařské zkratky a opisovačské chyby
28 Co mohl a co nemohl znáti falsátor
29 Souhrn
3 Texty zkoumaných památek
30 Diplomatické přepisy
31 Varianty a omyly čtení
32 Transkripce moderním pravopisem
33 Varianty a omyly čtení
34 Konjektury správného čtení nejasných míst
35 Nedorozumění a chyby výkladu a variant a konjektur
36 Slovní výklad smyslu textů
37 Varianty smyslu
38 Volné
39 Souhrn
4 Jazyková forma zkoumaných památek
40 Kriteria a noetické meze jazykozpytu
41 Celkové úsudky o jazyku památek
42 Seznamy slov a vazeb
43 Filologické výklady slov a vazeb (námitky, obrany, doložení)
44 Obecně gramatické výklady, námitky, obrany, doložení
45 Chronologický přehled gramatických sporů
46 Stáří slov, tvarů a vazeb ve vzájemném poměru
47 Co zůstává nedoloženo
48 Co mohl a co nemohl znáti falsátor
49 Souhrn
5 Věcný rozbor obsahu zkoumaných památek
50 Kritické a noetické meze věcného rozboru
51 Historické rozbory a spory o ně
52 Sociologické a kulturně historické rozbory a spory
53 Realie
54 Vojenství
55 Věcné paralely
56 Anachronismy
57 Co mohl a co nemohl znáti falsátor
58 Možná doba původu podle kritiky obsahu
59 Souhrn
6 Umělecká forma zkoumaných památek
60 Formálně estetický rozbor zkoumaných památek
61 Celková estetická ocenění
62 Estetická srovnání s památkami nespornými
63 Volné
64 Formální paralely - slova a obraty
65 Formální paralely - prosodie a forma básnická
66 Formální paralely - obrany a básnické prostředky
67 Celkové paralely a vzory
68 Co mohl a co nemohl znáti falsátor
69 Souhrn
7 Význam a vliv památek v národním obrození a v kulturním a politickém životě
70 Stav národního vědomí v době objevu
71 Vliv na politický a státoprávní program
72 Vliv na kulturní a společenské vzepětí
73 Vlivy a podněty v archeologii a historii
74 Vlivy a podněty v literární historii
75 Vlivy a podněty v jazykozpytu
76 Vliv na krásné písemnictví
77 Vliv na hudbu
78 Vliv na výtvarné umění
79 Pronikání do ciziny
8 Vnější osudy památek a spory o jejich pravost
80 Poměry v národním životě v 19.-20. století
81 Politické poměry v téže době
82 Poměry ve vědecké práci v této době
83 Životopisné charakteristiky zúčastněných osob
84 První objevení se zkoumaných památek a historie prvních vydání
85 Vznik a vývoj sporů o pravost
86 Účinky sporů v národním životě a v osudech jednotlivců
87 Výsledky sporů mravní i věcné
88 Porovnání s nespornými i spornými falsy u jiných národů
89 Motivy, možnosti a nemožnosti falsátorské práce, skutečná falsa
9 Závěrečný souhrn
90 Neoprávněnost či oprávněnost odsudků
91 Souhrn jednotlivých předchozích kapitol
92 Konečné these
93 Možné stopy pravých památek před jejich objevem
94 Stopy a jiné zlomky po objevu
95 Problém autorství
96 Problém stáří
97 Počátky českých dějin ve světle pravých památek
98 Kulturní úroveň českého pravěku
99 Co ještě zbývá prozkoumat
Úmluva o vědecké spolupráci
Dr. Jaroslav Šonka zabývá se již řadu let studiem a vědeckým zpracováním tak zvaných českých literárních fals skutečných i domnělých, jakož i zpracováním dějin bojů o ně, a to ve srovnání s obdobnými výtvory v cizích literaturách. Za tím účelem vypracoval podrobnou bibliografii českých literárních památek tohoto druhu a pracovně-studijní osnovu, podle které začal nashromážděný materiál zpracovávati. Protože však problematika i materiál jsou tak rozsáhlé, že za daných okolností není ve fysických možnostech jedincových obsáhnouti a zpracovati vše tak, aby ve lhůtě vlastního života mohl býti hotov s celým rozsahem práce, rozhodl se dr. Jaroslav Šonka vyhledati a přizvati ke spolupráci další pracovníky, kteří by spolu s ním na vytčeném díle pracovali a přispěli tak ke zdárnému jeho dokončení. Aby však bylo zaručeno, že práce bude postupovati podle jednotného programu a že konečné zpracování bude vedeno základními zásadami tohoto programu, vytčeného dr. Jaroslavem Šonkou, činí dr. Jaroslav Šonka se svými spolupracovníky tuto úmluvu:
1. Dr. Jaroslav Šonka se svými spolupracovníky pány Jindřichem Pazeltem a dr. Jaroslavem Havelkou se zavazují, že budou podle svých sil a nejlepšího vědomí a svědomí společně pracovati na vědeckém zpracování svrchu naznačeného tématu a že svůj podíl, který jim bude podle dalších ustanovení určen, budou vždy zpracovávati přesně a s veškerou pílí a odpovědností za účelem zjištění objektivní pravdy.
2. Pánové Jindřich Pazelt a dr. Jaroslav Havelka se podřizují bez výhrad vědeckému a pracovnímu vedení dr. Jaroslava Šonky, což značí, že přijímají bez výhrad program jím vypracovaný a zásady zpracování jím určené. Dr. Jaroslav Šonka je tedy vedoucím celého pracovního kolektivu a jako takový bude také vedoucím redaktorem konečného zpracování celého tématu. Bude tedy určovati postup prací, přidělovati jednotlivým spolupracovníkům pracovní úkoly a kontrolovati míru a jakost jejich splnění. Bude určovati způsob technického zpracování přidělených pracovních úkolů, zpracované výsledky se spolupracovníky projednávati a po schválení zařazovati k jednotlivým bodům pracovní osnovy.
3. Vedoucí pracovního kolektivu dr. Jaroslav Šonka dává svým spolupracovníkům k disposici výsledky své dosavadní práce tj. seznámí je se způsobem a rozsahem své bibliografie, s pracovní osnovou a programem své práce a rovněž s jednotlivými dílčími výsledky podle jednotlivých bodů pracovní osnovy. Bude dále své spolupracovníky informovat o postupu prací a o jednotlivých dílčích výsledcích na pravidelných schůzkách, na kterých budou jednotliví spolupracovníci referovati o zpracování přidělených úkolů a přijímati úkoly a pokyny další. Je povinností vedoucího pracovního kolektivu dbáti o to, aby plán prací byl dodržován a aby jednotlivé úkoly byly provedeny svědomitě a důkladně.
4. Nikdo ze zúčatněných pracovníků nebude nic uveřejňovati ani jinak veřejně rozšiřovati ani o materiálu, ani o postupu prací, ani o jednotlivých i dílčích výsledcích dříve, než bude dokončeno a publikováno dílo společné. O výjimkách vynucených okolnostmi rozhoduje vedoucí kolektivu po slyšení všech spolupracovníků. Porušení tohoto ustanovení může býti důvodem k vyloučení provinivšího se spolupracovníka z další spolupráce se všemi následky podle níže uvedených ustanovení. Pokud by některý spolupracovník chtěl vědecky zpracovati nebo publikovati některé materiálie související se společným tématem, může tak učiniti jen se souhlasem vedoucího pracovního kolektivu, který rozhodne po slyšení ostatních spolupracovníků.
5. Náklady, spojené se zpracováním přidělených úkolů, jako opatřování papíru nebo náklady vypůjčování potřebných knih nebo archivního materiálu (poštovné) apod., ponese každý spolupracovník ze svého. Pokud by bylo nutno za studijním účelem podniknouti cestu mimo Prahu, ponese její náklady rovněž každý spolupracovník sám, avšak jen tehdy, jestliže přidělený pracovní úkol i s tou podmínkou přijal. Vedoucí kolektivu je povinen při přidělování takového úkolu nejprve zjistiti, zda určený spolupracovník je ochoten nésti náklady cesty ze svého a podle toho úkol přiděliti.
6. Vedoucí pracovního kolektivu je oprávněn podle potřeby přizvati ke spolupráci další pracovníky za té podmínky, že bez výhrady přistoupí na všechna ustanovení této dohody. Pro porušení této dohody je vedoucí pracovního kolektivu po slyšení ostatních spolupracovníků oprávněn vyloučiti provinilého spolupracovníka z další spolupráce a tím i z pracovního kolektivu se všemi níže uvedenými následky.
7. Pro případné odpadnutí některého člena pracovního kolektivu z jakéhokoli důvodu platí tato ustanovení:
a) Veškerý zapůjčený studijní materiál musí odpadnuvší člen kolektivu, nebo jeho právní nástupce vrátiti do rukou vedoucího kolektivu dr. Jaroslava Šonky.
b) Veškeré zápisky, poznámky a výsledky dílčích studií zůstávají majetkem pracovního kolektivu, representovaného svým vedoucím dr. Jaroslavem Šonkou a musí mu býti odevzdány.
c) Vedoucí pracovního kolektivu dr. Jaroslav Šonka je oprávněn jménem svým i svých spolupracovníků veškerý takový materiál vindikovati i právní cestou k vlastním rukám, k čemuž je ostatními spolupracovníky zmocněn již podpisem této dohody.
d) Ustanovení bodu 4. této dohody platí pro všechny spolupracovníky i po případném odpadnutí či odstoupení od této úmluvy ať již z jakéhokoliv důvodu. Vedoucí pracovního kolektivu dr. Jaroslav Šonka je touto dohodou zmocněn podniknouti v případě porušení tohoto ustanovení podle vlastní úvahy vhodná opatření včetně vymáhání případné náhrady škody.
8. Finanční výsledek, pokud jej společné dílo míti bude, na příklad z uveřejnění definitivně zpracovaného spisu, bude mezi spolupracovníky rozdělen podle těchto zásad:
a) Pokud počet spolupracovníků, kteří spolu dokončí celou práci, nepřesáhne počet tří, bude výtěžek dělen rovným dílem.
b) Pokud bude počet tří překročen, zůstává vedoucímu pracovního kolektivu dr. Jaroslavu Šonkovi celá jedna třetina dosaženého výtěžku a zbývající dvě třetiny se rozdělí mezi ostatní spolupracovníky rovným dílem.
c) Pokud některý ze spolupracovníků spoludokončivších celé dílo přistoupil ke spolupráci a k této dohodě až po úplném dokumentačním zpracování celé v úvahu přicházející literatury podle základní bibliografie, vypracované a doplňované dr. Jaroslavem Šonkou, činí jeho podíl za všech okolností (tedy i podle lit a) tohoto bodu) polovinu podílu, který by na něho připadl, kdyby byl pracoval s kolektivem od počátku. Druhá polovina přirůstá rovným dílem k dobru všech ostatních spolupracovníků.
d) Spolupracovník, který z jakéhokoliv důvodu odpadl z kolektivu před dokončením celé práce, ztrácí veškeré nároky na jakýkoli podíl výtěžku.
9. Všichni spolupracovníci jako účastníci této dohody zmocňují vedoucího kolektivu dr. Jaroslava Šonku, aby ve všech záležitostech jménem celého kolektivu vystupoval, vyjednával a činil dohody a ujednání a smlouvy uzavíral, případně aby k témuž za sebe zmocňoval podle svého uvážení jednotlivé členy kolektivu. Dr. Jaroslav Šonka je však povinen o každém jednání členy kolektivu informovati na pravidelných schůzkách a před konečným rozhodnutím slyšeti a v úvahu vzíti jejich mínění.
10. Podepsaní se zavazují, že se budou touto dohodou říditi a prohlašují, že se bez výhrad podrobují všem jejím ustanovením.
V Praze dne 31. března 1956.
Dr. Jaroslav Šonka
Jindřich Pazelt
Dr. Jaroslav Havelka
Přistupuji k výše uvedené dohodě jako další spolupracovník dr. Jaroslava Šonky a podrobuji se bez výhrad všem jejím ustanovením.
V Praze dne