"... je třeba se znovu pozastavit v této souvislosti nad otázkou autorskou. ... Především se soudilo, že autora RKZ je nutno najít mezi těmi několika osobami, které v době nálezu u nás psaly a publikovaly verše. Nezdálo se možné, že by autorem mohl být někdo, kdo jinak zůstal neznám. Neoprávněnost tohoto předpokladu je možno ukázat na příkladu K. H. Máchy. Mohlo se docela dobře stát, že autor básně, tak zásadně se lišící od všeho, co česká literatura tehdy měla, byl by zemřel dříve, než se mu podařilo cokoliv ze své tvorby uvést na veřejnost; mnoho k tomu nescházelo. Po nějakých stu letech by se náhodou našel rukopis Máje a hledalo by se, kdo to mohl napsat ..."
"Druhou otázkou je čas, který je možno předpokládat pro uskutečnění celé akce a věk předpokládaných původců. Hankovi (nar. 1791), ani Lindovi (nar. 1789) v roku nálezu nechybělo mnoho do třicítky, ale uvážíme-li, že k provedení tak rafinovaného a dobře připraveného plánu je třeba času, dospěli bychom k názoru, že dílo, které po dvě století zaměstnávalo ty nejlepší mozky našeho národa, bylo připraveno dvěma chlapci... je absurdní, že by dvacetiletý mladík mohl přečíst a vyexcerpovat všechno to, z čeho podle tvrzení vlivologů autor RKZ zkompiloval své básně."
"RKZ byly přitom převážně kvalifikovány jako a) podvod, b) kompilace. Hledal se tedy podvodník a kompilátor, čemuž při vhodné stylizaci nejlépe odpovídal Václav Hanka. Určité vakuum, které tu zůstávalo, bylo ne zcela přesvědčivě ucpáno Josefem Lindou. Avšak RKZ jsou především básní. Je třeba hledat básníka, a toho dosud nemáme; podvodník a kompilátor na to nestačí."