Václav Jan Tomášek

RKZ-L (3. dubna 2000)

Dobrý den.

Tento den před stopadesáti lety zemřel hudební skladatel
Václav Jan Tomášek

Narodil se 17. dubna 1774 jako třinácté dítě manželů Jiřího a Kateřiny Tomáškových ve Skutči. Jako devítiletého chlapce ho otec poslal do Chrudimi, aby se u regenschoriho Wolfa vycvičil ve zpěvu a hře na housle. Roku 1790 odešel do Prahy k bratrovi Jakubovi a studoval na malostranském gymnasiu. Potom začal studovat práva a vedle studia učil hře na klavír. V roce 1798 navštívil Prahu Ludwig van Beethoven a uspořádal zde tři koncerty; bezprostřední zjev genia Tomáška ohromil. V roce 1806 přijal nabídku hraběte Jiřího Buquoye, aby se stal jeho domácím skladatelem; tím se uzavřela jeho cesta právnická. Hrabě Buquoy zajistil Tomáškovi existenci a umožnil mu věnovat se cele hudbě.
Tomášek byl prvním skladatelem, který zhudebnil Královédvorský rukopis. Roku 1823 složil opus 82:

Starožitné písně Kralodvorského rukopisu
s přeložením německým Profesora Václava Aloise Svobody
v hudbu uvedl a vysoce urozenému pánu
Lvovi hraběti Thunovi z Hohenštejna
na důkaz upřímné pocty obětuje
Václav Jan Tomášek
hudby skladatel u hraběte z Buquoy.

Obsah:

1. Kytice: Věje větřieček z kniežeckých lesóv    (e moll)
2. Jahody: Jde má milá na jahody (hes moll)
3. Róže: Ach, ty róže, krásná róže (f moll)
4. Opuštěná: Ach, vy lesi, tmaví lesi (gis moll)
5. Zezhulice: V širém poli dubec stojí (a moll)
6. Skřivánek:   Pleje dieva konopie (h moll)

Pavel Alois Klár, vydavatel almanachu Libussa, napsal:
"Teprve když Tomášek pojal smělou myšlenku zhudebnit některé písně z našeho známého Rukopisu královédvorského, oprostil se od všeho překonaného a vytvořil naprosto nový druh písní. Když mistr Tomášek přehrál a zazpíval Hankovi první písně na slova Královédvorského rukopisu, byl hluboce dojat. I jeho samého podmanil slovanský živel těchto písní; cítil, že stvořil něco zcela neobvyklého, snad i nenapodobitelného, a jen úzkostlivě a v pochybách pátral, zda mu okolí také správně porozumí."

Písně RK přijala veřejnost s nadšením:
"Hudba Tomáškova srostla s velebnými ostatky naší staré poesie a věru, kdy byl Tomášek nic jiného nám nezůstavil, než hudbou k písním r. K., dostačila by zvěčniti ho v paměti každého Slovana."

Již třetí den po svém příjezdu do Prahy navštívil Tomáška František Palacký, přivedl ho tam knihovník Vlasteneckého musea Václav Hanka. Písně RK zhudebněné Tomáškem se Palackému staly nejmilejší ze všech, rád si je nechával zpívat i ve stáří. I Tomášek je rád zpíval až do svého kmetského věku, kdy je zpíval hlasem třaslavým a nemohl se při nich nikdy ubránit dojetí.

Václav Jan Tomášek zemřel 3. dubna 1850 - 14 dnů před svými 76. narozeninami. Byl pochován na malostranském hřbitově v Košířích, hrob zdobí lyra s nápisem "Jen pravda je diadémem umění."

Přeji Vám hezký den.
Jaroslav Gagan


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná