Viktorin Vojtěch

RKZ-L (16. července 1999)

Dobrý den.

Tento den před stodvaceti lety (16.7.1879) se narodil univ. profesor

Viktorin   V o j t ě c h

Viktorin Vojtěch se narodil v Plzni. Již za svého středoškolského studia si oblíbil exaktní vědy, zejména fyziku a chemii. Po ukončení univerzitních studií na Karlově univerzitě (1904) se odebral na další studia do zahraničí. Fyzikální chemii studoval v Lipsku, fotochemii u prof. Edera na Grafickém ústavu ve Vídni. Roku 1914 se habilitoval pro obor fotografie a fotochemie na Karlově univerzitě, od r. 1922 prof. fotochemie a vědecké fotografie UK. Dále byl doc. na české technice (1918), profesorem přírodovědecké fakulty (1931). Ředitelem Státní grafické školy (1920), založil Státní grafický ústav a inicioval založení Společnosti pro vědeckou fotografii.

Ve vědeckých časopisech publikoval Dr. Vojtěch řadu článků týkajících se latentního obrazu, gradace fotomateriálu a zvláště použití ultrafialových, infračervených a roentgenových paprsků ve vědecké fotografii.

Prof. Dr. Viktorin Vojtěch se ujal výzkumu Rukopisů na přání České akademie věd a umění. K tomuto úkolu přistoupil nikoli jako obránce Rukopisů, ale jako skeptik, sdílející tehdy obecnou víru v jejich podvrženost. Obráncem se stal teprve účinkem fakt, jež při svém výzkumu zjistil. Po zevrubném fotochemickém výzkumu Rukopisů dospěl k poznání, že oba Rukopisy nemohly být napsány v době jejich nálezu, nýbrž o staletí předtím.

Výsledky svého výzkumu publikoval ve spisu: Rukopisy Královédvorský a Zelenohorský - dokumentární fotografie (Praha 1930, nákladem České grafické unie a.s.). Bohužel je toto dílo doprovázeno velmi zkreslujícími poznámkami profesora Flajšhanse. Kazeta obsahuje 36 tabulek fotografií ve velmi dobré reprodukční kvalitě. RK je na 13 černobílých fotografiích v přirozené velikosti, dále fotografie iniciálek RK zvětšené 2:1, mikrofotografie rasur RK, barevné faksimilové reprodukce RZ v přirozené velikosti, fluorescenční a roentgenové fotografie RZ, fotografie červeným a zeleným filtrem ad.

Jeho publikace vyšla opožděně, ale byla východiskem k významné knize prof. Mareše Pravda o RKZ.

Po publikování výsledků svých výzkumů stal se Prof. Dr. Vojtěch terčem organizované kampaně novinářů, ale setrval v poznané pravdě. Za války byl zbaven možnosti vědecké práce, protože jeho ústav zabrali Němci. Na konci války byl jeho dům zasažen leteckou pumou a on sám vyvázl jen zázrakem. Již nikdy nedostal náhradní byt a musel se uchýlit do laboratoře svého ústavu, kde také po dlouhé nemoci zemřel (11.7.1948). Pohřeb Dr. Vojtěcha se konal v den jeho nedožitých devětašedesátých narozenin.

Prof. Viktorin Vojtěch převzal vedení Československé společnosti rukopisné na valné hromadě v březnu 1937 od JUDr. Václava Perka a byl předsedou až do své smrti. Publikoval řadu článků ve Zprávách Č.S.R., zúčastnil se mnoha besed a přednášek, např.:

- Jak jsem dospěl ke zkoumání RKZ (Zprávy 1935/1, 15.6.1935)
- Mohly být Rukopisy vyrobeny v 19. století? (Zprávy 1936/4, 15.4.1936)
- Pravda o Rukopisech
   (stenografický záznam diskuse V. Vojtěcha s M. Weingartem v Českém rozhlasu, Praha 1936)
- Padělky rukopisů - jich možnosti a nemožnosti (přednáška ČSR, 8.3.1937)
- Aby bylo jasno (Zprávy 1937/11-12, 15.6.1937)
- O zkoumání starých rukopisů (přednáška ČSR, 11.11.1940)

"Netušil jsem, když jsem skoro před čtvrt stoletím počal s fotochemickým zkoumáním RZK, jakým příhodám budu vystaven, jako snad každý kdo projeví o Rukopisy živější zájem; zdá se, jakoby na nich spočívala kletba. A přece můj vědní obor nezahrnuje jen RZK a došel jsem k názoru odlišnému od názoru oficiálního a jsem za to v jistém tisku nevybíravými prostředky napadán, ptám se: kde zůstala svoboda vědeckého bádání a vědecká čest, samozřejmý to základ každé vědecké práce?"

ps
Pro ty, kteří nemají přístup ke starším číslům Zpráv ČSR přepíšu některé texty prof. Vojtěcha a umístím je na mojí rukopisné stránce.

Přeji všem hezký víkend.
Jaroslav Gagan


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná