V L A J K A
(nezávislá revue)

Ročník III.
Číslo 8 (prosinec 1931)

str. 5 až 6:  Obnovuje se boj o Rukopisy

Bylo by zajisté mylno domnívati se, že Rukopisy jsou záležitostí hašteřivých filologů, kteří dnes už dospěli k takovým koncům, že drží se chybného tvaru slova "pokládeček" a "mnutno", snad už jako poslední opory podvrženosti Rukopisů, když padly koincidence, berlínská modř a kryptogram "Hanka fecit", jež byly nosnými pilíři stavby podvrženosti Rukopisů. Kdo trochu jen sledoval celý ten boj, viděl jak "věhlasní" filologové se častokrát v tomto oboru nesmrtelně blamovali.
Nikdo jim nebude bránit, budou-li dumat o pokládečku, anebo psát traktáty o významu citoslovce "Ach" v XV. století. To nemůže škodit. A jestli tito odborníci budou nás zase otravovat nějakým prohlášením, že "my, zástupci vědy, jsme právoplatně rozhodli, že Rukopisy jsou podvržené", tož normální člověk jim odpoví, aby už tyto dotěrné autority neobtěžovaly veřejnost.
Pravda o Rukopisech není záležitostí "odborníků", ale věcí národní cti a jak říká Mareš, otázkou mravní a tím také otázkou politickou. Usvědčit Rukopisy jako novodobé podvrhy, ponížit tím český národ a utlumit jeho snahy politické, na tom záleželo především těm, komu tyto snahy překážely a kdo nad návodem českým vládli. Poněvadž vláda už nemohla Rukopisy zničit, nastoupila se cesta "vědeckého" dokazování, že Rukopisy byly vyrobeny r. 1817. Jejich "vědecká" metoda pozůstávala v tom, že napřed pojato podezření, pak se tvrdila falešnost jich a na konec shledávány důkazy.
Tyto jejich metody objasnil a pravost Rukopisů definitivně prokázal učenec světového věhlasu univ. prof. dr. Frant. Mareš svým rozsáhlým dílem Pravda o Rukopisech. Staré generace vychované realismem neuvěří, aspoň většina z nich, této pravdě. Ale prapor této pravdy budou držeti vzhůru pokolení mladá. Ti staří budou se držet pokládečků. My jim ty pokládečky brát nebudeme.

Poznámka JAG: text není podepsán a je vysázen tučným písmem.


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná