Historie posledního hmotného průzkumu RKZ

1967: Na základě žádosti Ministerstva kultury ČSR je Kriminalistický ústav pověřen zkoumáním doby vzniku Rukopisu královédvorského a v souvislosti s tím i jiných rukopisů. K průzkumu je přizván spisovatel M. Ivanov.

1969: Vychází první kniha M. Ivanova Tajemství RKZ. Zde zveřejněny závěry Protokolů, že RZ je falsum.

1970: Vychází druhá kniha M. Ivanova Záhada RK. Zde opět veřejnosti předkládány závěry o padělanosti RK dle Protokolů.

1971: Končí oficiálně průzkum (dle sdělení řešitelů).

1974: Řešitelé (M. Ivanov, J. Josefík, D. Srnec, J. Šonka) odevzdávají definitivní text Protokolů vedení Kriminalistického ústavu.

1975: Probíhá v Kriminalistickém ústavu oponentní řízení k Protokolům. Oponentní posudky vypracovali: doc. J. Janák, CSc. [ČSAV]; M. Sabina, CSc. [Kooh-i-noor]; Ing. j. Doubek [VAAZ]; Ing. M. Karnet [VÚ MV]; Ing. Dr. Šedivý [VÚ MV]; doc. Ing. J. Bauer, CSc. [VŠCHT]; Ing. V. Čermák [VŠCHT]; Ing. P. Mencl [KÚ]; J. Tomek [NG]; J. Holub. Závěr oponentury vyznívá v odmítnutí Protokolů jako neprůkazných a metodicky nedostatečných. Nedoporučují se k tisku pod hlavičkou Kriminalistického ústavu. Dochází k rozhodnutí oponenturu i Protokoly utajit.

1978: Kriminalistický ústav vydává v tisku prohlášení, že nevydal žádnou expertizu ve věci pravosti Rukopisů, a sděluje, že informace, které se dostaly na veřejnost z tzv. literatury faktu, postrádají opodstatnění.

1990: Spisovatel Ivanov sděluje, že k zadržení Protokolů došlo z důvodů kádrových. O odmítavé oponentuře z roku 1975 mlčí.

1990: Odtajněny Protokoly a jejich posudky.

1991: V Národním muzeu probíhá výstava k 200. výročí narození V. Hanky. Při té příležitosti NM předkládá veřejnosti vybrané části Protokolů, speciálně upravené k výstavním účelům. Oponentní posudky Kriminalistického ústavu z roku 1975 vystaveny nejsou.

květen 1991: Národní muzeum dostává protest proti zveřejňování neúplných materiálů.

září 1992: Je ukončena práce speciální komise sestavené ředitelem Národního muzea, která měla posoudit Protokoly Ivanovova týmu lépe, než komise z roku 1975. Jednání komise nebyla přístupna veřejnosti a závěrečný dokument nebyl zveřejněn.

březen 1994: Do prodeje se dostává Sborník NM č. XXXVI s Protokoly o zkoumání RKZ. Z textu jsou vypuštěny některé důležité informace. Obrazová část Protokolů je redukována na pouhých 15%. Vedení NM vysvětluje toto opatření nedostatkem finančních prostředků.

březen 1994: Vychází další beletristické dílo M. Ivanova "Utajené Protokoly aneb geniální podvod". Zde autor zaujímá stanovisko k oponentuře z roku 1975. Prohlašuje ji za politicky motivovanou.

září 1994: Česká společnost rukopisná upozorňuje ministerstvo kultury jako zadavatele projektu na skutečnost, že v důsledku neúplnosti obrazové dokumentace nelze tvrzení Protokolů prověřovat. Usiluje o vytvoření důstojných podmínek pro svobodné vědecké bádání o Rukopisech.