Neznámý posudek českých chemiků z roku 1935

Když se v roce 1935 připravovala propagační akce k oslavám 50. výročí Masarykova vystoupení proti Rukopisům, byl učiněn pokus odstranit rozpor, který v otázce pravosti Rukopisů panoval mezi oficiálním stanoviskem věd exaktních a spekulativních.

Prof. J. V. Šimák vznesl v dubnu 1935 na profesory-chemiky přírodovědecké fakulty žádost, aby se vyslovili, byl-li učiněn prof. A. Bělohoubkem správně závěr o pravosti Rukopisu Královédvorského podle jeho chemického zkoumání, který uveřejnil ČČM 1887 a který zněl:

"Rukopis Královédvorský se chová po stránce mikroskopické a mikrochemické v podstatě tak jako nepochybně starobylé rukopisy z věku, do něhož se klade."

Odpověď dožádaných odborníků, kterou zde otiskujeme, měla pak býti uveřejněna ve spise, chystaném jako doprovod projektované výstavky RKZ v Museu. Po vydání projevu chemických odborníků byly však všechny akce komise filosofické fakulty zastaveny a komise se rozešla.

K uskutečnění výstavky, na níž mohly být odmítnuty Bělohoubkovy závěry, došlo až v roce 1991, když byly v Národním muzeu vystaveny{1} vybrané části Reprezentačních Protokolů tzv. Ivanovova týmu.

Titl. prof. J. V. Š I M Á K,

předseda komise o RKZ na fil. fakultě

Karlovy univ., Praha

Vážený pane profesore!

K Vašemu dopisu ze dne 11. dubna t.r., týkajícímu se otázky chemického vyšetřování Rukopisu Královédvorského, zaujímají podepsaní toto stanovisko:

Dnešní chemie má více možností a dokonalejší prostředky k studiu otázky pravosti Rukopisů, než měla v létech osmdesátých. Jakékoliv zkoumání tohoto druhu musí však býti založeno na zkouškách srovnávacích, a to na zkouškách jak materiálu zaručeně podvrženého, tak i dokumentů zaručeně pravých, pocházejících aspoň přibližně z doby, do níž jest původ RK kladen.

Z chemického vyšetření lze i v dnešní době učiniti pouze závěr o pravděpodobnosti pravosti, či pravděpodobném podvržení, v předpokladu, že podrobnějším vyšetřením většího množství míst na různých stranách R nebudou nalezeny látky, jež by a priory vylučovaly pravost.

Tento pravděpodobnostní závěr také správně učinil prof. dr. Antonín Bělohoubek ve své zprávě o chemickém prozkoumání RK, které vykonal v létech 1886 a 1887.

V Praze dne 27. dubna 1935.

Prof. Dr. O. Tomíček,

Prof. V. Vojtěch,

Prof. Dr. J. Křepelka,

Prof. F. Plzák,

Prof. J. Štěrba-Böhm


{1}
Podstatně dříve, než proběhlo příslušné oponentní řízení.