Text pro nahrávku


Verze 5. Upraveno 17.4.2001

1. Všeobecný úvod
Na počátku 19. století byly objeveny česky psané rukopisy, se zbytky staré poezie, svědčící o vysoké kulturní úrovni našich předků. Dostaly svá jména podle místa jejich nálezu. Královédvorský rukopis objevil Václav Hanka ve Dvoře Králové nad Labem, Zelenohorský byl nalezen na zámku Zelená Hora u Nepomuku.

Brzy po jejich objevení se však vyskytly pochybnosti o jejich pravosti a tak započal nejdelší literárně historický spor na světě, který vlastně trvá dodnes. Kromě většinového názoru, že jde o falza z doby národního obrození a menšinového, že jsou to pravé středověké památky, sílí i pozoruhodné mínění, s nímž prvně vystoupil Prof. Karlovy univerzity Karel Krejčí, že Rukopisy nejsou ani falza z doby národního obrození, ani pravé středověké památky, ale že vznikly v době barokní.

Ale ať už je pravda jakákoli, nesporným faktem je vysoká estetická hodnota těchto zpěvů nebo, chcete-li, písní. Neměli bychom říkat básní, protože Rukopisy představují literární žánr, který není určen ke čtení, ale pění. To jest zvláštnímu způsobu recitace za doprovodu strunného nástroje.

2. Úvod k Rukopisu Zelenohorskému

Dříve, než se zaposloucháte do recitace Radovana Lukavského, vyslechněte stručné poučení o ději rukopisu Zelenohorského, který je tvořen dvěma fragmenty.

Část druhá, kterou uslyšíte a které chybí konec, pojednává o sporu bratří Chrudoše a Šťáhlava o dědictví po otci Klenovici. Chrudoš se dovolává práva prvorozeného, podle něhož by jedině on měl být dědicem.

Spor soudí kněžna Libuše na Vyšehradě, kam jsou svolání leši a vladykové ze všech částí země. Podle Libušina výroku se bratři mají o dědictví rozdělit rovným dílem nebo je spravovat společně. Nespokojený Chrudoš kněžnu urazí. Ta se vzdává role soudkyně a vyzývá přítomé lechy a vladyky, aby mezi sebou zvolili svého vladaře a soudce.

3. Úvod k Rukopisu Královédvorskému

Rukopis Královédvorský je rovněž torzo obsáhlého souboru textů, jehož dochovaná část obsahuje 6 hrdinských eposů, baladu Jelen, romanci Zbyhoň a 6 drobných lyrických písní.

Eposy spadají do různých dob a líčí bojové události, z nichž některé jsou popsány v kronikách. Uveďme velmi stručně alespoň jejich časové zařazení:

Snad nejstarší je zpěv Záboj z pohanské doby, jehož kronikářský záznam nemáme. Ale většinou se soudí, že děj se odehrál kolem roku 805 a že líčí porážku vojsk Karla Velikého.

Z pohanské doby je také zpěv Čestmír a Vlaslav, známý z kronik jako Lucká válka.

K roku 1004 se váže děj zpěvu Oldřich, v němž se líčí vyhnání Poláků z Prahy. Je umístěn na začátku sborníku a jeho úvodní část je bohužel ztracena.

Chronologicky pak následuje píseň Beneš Heřmanóv o porážce Sasíků, kteří v roce 1203 vtrhli do Čech.

Píseň Jaroslav o vítězství nad Tatary u Olomouce a na Hostýně se datuje k roku 1241.

Obtížně zařaditelný je zpěv Ludiše a Lubor, pojednávající o rytířském turnaji, či vlastně sědání, jak je v písni u vedeno a jak je správné.

A nyní už poslyšme zpěvy, jejichž pění by zřejmě středověký bard počal úderem do zvučného varyta a nějakou průpovídkou jako třeba:

Nastojte a nadivno vám sluchu!!!