Mongolové do Evropy

V časopise 100 + 1 zahraničních zajímavostí č. 18/2006 je velmi pěkný článek o Mongolech. Bohužel se nezabývá tažením Mongolů na Evropu a jeho přípravách.

Shodou okolností článek přichází v době, kdy si připomínáme kulturní oživení, které nastalo ve Dvoře Králové před 40 lety. Tehdy Vlastivědný kroužek připravoval řadu akcí k oslavě 150. jubilea nálezu Rukopisu Královédvorského, kde jak víme, je líčen střet s mongolským vojskem. Dr. Ing. Zachystal, jenž byl jedním z hlavních aktivistů Vlastivědného kroužku v dopise z května 1967 napsal:

Obírám se nyní rokem 1241 a Tatary. Ve znaku města Úpice je letopočet 1241 a podle sdělení tamního promhistor. Metelky (Dnes večer s ním budu mluvit, má zde přednášku) r. 1241 úpští rytíři porazili na břehu rozvodněné Úpy Tatary, kteří vnikli ze Slezska až k městu Úpici , podobně i píše kronika žiželická, kterou jsem si trochu opsal a kde je líčen nástup českého vojska do Olomouce a kde je pak oslavováno vítězství nad Tatary za přítomnosti Jaroslava ze Šternberka a nejvyššího komořího krále Václava Rožmberka. Podle této kroniky byl v Olomouci i Rožmberk i Kolovrat.

V Adámkově knize Tataři na Moravě je událostem u Úpice rovněž věnováno několik řádků, ale zjevně je tu čerpáno z jiných pramenů. O tom, že by Úpice měla ve znaku letopočet 1241 se Adámek nezmiňuje. Píše jen o Tatarovi ve znaku Lomnice nad Popelkou. Adámek kritizuje neoprávněnou skepsi historika V.Novotného, jenž zprávy o mongolských vyzvědačích, které před tažením do Evropy vyslali Mongolové až k Rýnu, považuje za "pošetilosti", jimiž není potřebí se blíže zabývat.

Jiří Urban