Posudek z oboru technologie výroby inkoustů
KOH-I-NOR, závod 03, České Budějovice
K expertize KÚ VB čj. VB/F-227/KÚ-74 podávám z oboru technologie výroby inkoustů tento oponentní posudek:
K protokolům o zkoumání Rukopisů zelenohorského a královédvorského a některých dalších Rukopisů Národního muzea v Praze.
Po prostudování předloženého materiálu jsem dospěl k těmto závěrům:
str. 16 a) "bylo zjištěno, že v zeleně probarvených vláknech se nacházejí jasně svítivé modrozelené krystalky", dále pak v odstavci b) téže stránky popsáno provedení zkoušky, při které byla zjištěna přítomnost síranů a vyvozen závěr, že písmo bylo napsáno koncentrovaným roztokem síranu měďnatého. V této souvislosti dle mého názoru snad existuje možnost, že nalezené krystalky modrozelené barvy by mohly být podvojné soli typu M2I SO4 . Cu SO4. 6H2O, které modrá skalice tvoří se solemi silně elektropozitivních kovů. Krystalky těchto solí jsou modrozeleně zbarveny, což by lépe odpovídalo nálezu při mikroskopických zkouškách a neodporuje zjištění v odst. b) str. 16. Domněnka není v rozporu s nálezem komise při zkoumání pravosti Rukopisu zelenohorského, vychází rovněž z přítomnosti síranu měďnatého v zelené barvě. V barvě bylo dále zjištěno železo ve formě ve vodě nerozpustné soli.
Již společná přítomnost dvou kovů, železa a mědi, naznačuje, že se jedná o psací barvu, kterou nelze porovnat s žádným z běžně vyráběných inkoustů. Tzv. železito-duběnkový inkoust, jehož přítomnost v rukopisech komise zjišťovala se dosud vyrábí. Hlavními komponentami těchto inkoustů jsou tanin, kyselina gallová, případně obdobné třísloviny a síran železnatý s přídavkem 5--15 % kyseliny sírové nebo solné (ze sušiny inkoustu). Použití zelené skalice, tj. síranu železnatého ve středověkých inkoustech a barvách nelze vyloučit. Tato sloučenina byla ve středověku známa a je uváděna již ve spisech z 13. století (Albertus Magnus).
Častou přísadou bývají v poslední době i rozpustná dehtová barviva, takový inkoust pak bývá označován jako modročerný. Předností inkoustů na bázi tanátu železa je jejich schopnost odolávat působení ÚV záření a běžným vlivům, kterým jsou písemnosti vystaveny.
Použití roztoku solí železa a mědi jako psací látky potvrzuje i nález uvedený na str. 27 --- zelená barva písma je silně lasurní.
Analytická činidla použitá při zjišťování přítomnosti tanátových inkoustů na rukopisech jsou používána i ve výrobě inkoustů. Roztoky žluté krevní soli, rhodanidu draselného a vanadičnanu amonného dávají velmi dobré výsledky při stanovení železa a tříslovin. Těchto činidel bylo použito při určování všech druhů psacích látek.
Metody, prostředky a postupy použité při rozboru psacích látek u všech rukopisů odpovídají běžné analytické praxi používané ve výrobě inkoustů. Dle mého názoru měly být jednotlivé zkoušky popsány podrobněji, zejména za jakých podmínek byly provedeny.
V Praze dne 14. srpna 1974
Jaroslav Holub
V souvislosti s pracemi pro tento posudek mi nevznikly žádné vedlejší výdaje. Práce trvala celkem 20 hodin.