6.4 Ryté linky a přehyby

Na újmu přehlednosti se o domnělých linkách spodního textu hovoří v Protokole ještě na zcela jiném místě (str. 60 - 62), a sice v souvislosti s přehyby pergamenu. Vybrané údaje o přehybech a rytých linkách jsou tam soustředěny do společné tabulky ale bohužel ne všechny údaje a pro všechny přehyby, linky a "šmouhy", jak některé z nich nazval Vrťátko . Krom toho je v nepublikované části Protokolů značné množství dokumentů k dokladování existence těchto objektů, které však byly známy již v minulém století a jsou v [6] také celkem slušně dokumentovány. V pasáži věnované přehybům a rytým linkám se čtenáři sdělují nesporná fakta a současně se mu sugeruje interpretace týmu, že některé z linek jsou pozůstatky spodního textu.

Ke zpracování této části mám následující kritické připomínky:

  1. Uvádí se výslovně, že jsou prezentovány jen "příklady". K bezpředsudnému poznání předmětu zkoumání neměly být vynechány žádné zjištěné skutečnosti.
  2. V Protokolech se řeší otázka, zda bylo psáno na přehnutý pergamen či zda k přehnutí došlo po napsání písma RK. Usuzuje se z tvaru krusty písma na přehybu. Pro dokumentaci těchto skutečností neexistují žádné fotodokumenty. Ty by mohly bezpečně prokázat, zda se jedná o přehyb nebo rytou linku.
  3. Fotografie, které celkem přesvědčivě dokumentují polohu některých přehybů mají nedostatky. Není přesně specifikováno, o jaké fotografie se jedná. Název "infračervené" nebo "infrafoto" nestačí. V [14] jsou tytéž fotografie označeny jako průsvitové.
  4. Pro dokumentaci "rytých linek" je v daném případě nutné uvést, na které straně je ryto. Uvádění čísla listu nebo dvoulistu je nedostatečné! Zavádí k představě, že bylo ryto na obou stranách, jak je to obvyklé u linkování. Avšak je na místě vyšetřit, zda nejde jen o jednostranné "protlačení", o kterém hovoří [6].
Pátrání po přehybech a "rytých linkách" nepřineslo žádné poznatky užitečné pro datování RK. Nicméně je třeba litovat, že nebyl podán jejich systematický přehled v tabelární podobě a nebylo zveřejněno grafické schema jejich rozmístění, jak v náznaku učiněno v [14]. Tabulka na str. 62 je informativní asi tak, jako její titulek, který čtenáři sděluje jen to, že pochází ze str. 30 originálu Protokolů.