5.3 Význam miniových značek pro určení doby fyzického zápisu RZ

Pro datování fyzického zápisu RZ je přirozeně nejvhodnější zkoumat hmotu jeho písma, avšak je též možno využít poznatky o miniové vrstvě. To řešitelé činí především .

Na základě znalosti stáří a polohy miniové vrstvy lze o stáří hlavní zápisové vrstvy učinit tyto závěry:

Je tedy zvlášť důležité posoudit ty partie Protokolů, kde se hovoří o stáří miniové vrstvy a její stratigrafii.

Je nutno předeslat, že při datování slovesného výtvoru je nutné rozlišovat dobu jeho vzniku a dobu jeho fyzického zápisu. Nejde tu o obraz, jehož vznik je bezprostředně spojen s fyzickým nakreslením. Jak dále uvidíme, řešitelé si tuto skutečnost neuvědomili. Více o tom v odst. 5.8.

O stáří miniových značek

Svědectví Protokolů pro značné stáří miniové vrstvy nejsou v rozporu s nálezy předchozích badatelů, nicméně i tak zaslouží kritickou poznámku.

Na str. 18 Protokoly uvádějí, že miniové značky obsahují krakely, jejichž tvar svědčí pro velké stáří značek. Dále pak určují stáří dle posudku paleografa (str. 10), který ovšem vychází z tvarů miniových písmen.

Tvary krakel a jejich rozmístění nejsou nijak graficky či fotograficky dokumentovány. Soud paleografa pak trpí tou vadou, že nevychází z vlastního pozorování, ale jen ze zprostředkovaných rekonstrukcí. Krom toho tento způsob datování psací látky je problematický v Protokole o "chemických zkouškách", za něž se tento mnohde vydává.

Zvláštní kapitola v Protokolech měla být věnována svědectvím pro převratné tvrzení, že miniové značky jsou pod písmem RZ. Bohužel tomu tak není. Tato svědectví jsou značně rozptýlena v textu, promísena jinými, méně důležitými sděleními, takže jejich souhrnné posouzení je ztíženo. V následující části tohoto rozboru se naopak věnujeme výhradně a soustavně všemu, co Protokoly uvádějí na důkaz tvrzení, že miniová vrstva je spodní.