5.8 Podíl paleografie na zkouškách

Ačkoli v naší veřejnosti byl vyvolán dojem, že hlavní průzkumnou metodou je chemie a Protokoly jsou uvozeny působivým nadpisem, který inzeruje zkoušky chemické, mikroskopické, fluorescenční a rentgenové, hraje v důkazním řízení nemalou roli paleografie, o níž se na titulních stranách nemluví.

První zásah paleografické vědy nalézáme v Protokolu na straně 10:

" 17.6.68 Ivanov, Sitta a Srnec navštěvují univ. prof. dr.Z.Fialu, aby mu ukázali výsledky pokusů - útvary hnědé barvy nalézající se pod textem RZ. Zdá se, že běží o zbytky nedokonale odstraněného spodního textu. Fiala prohlašuje, že zcela jistě běží o písmo, neodvažuje se ho však časově určit. Žádá větší množství materiálu."

"...Josefík se proto (důraz J.U.) pokouší zrekonstruovat spodní - tj. původní miniové - majuskule"

V Protokolech není nikde uveden dokument s útvary hnědé barvy, které u kriminalistů vyvolaly zdání a u paleografa Fialy jistotu, že běží o zbytky písma, které ovšem nemohl identifikovat.

Pozoruhodné je, že Fialova žádost o " větší množství materiálu" nevedla Josefíka k pátrání po dalších " útvarech hnědé barvy", nýbrž k rekonstrukci červených miniových majuskulí.

Stručně řečeno. Přímý důkaz palimpsestu dodáním zřetelných zbytků spodního hnědého písma nemohl být podán. Místo toho se pozornost obrací k miniovým značkám. Tedy objektům nesporným, po nichž nebylo třeba zvlášť pátrat. Byly celkem spolehlivě dokumentovány v minulém století. Jejich souvislost s nějakým spodním písmem je jen hypotetická. Snaha o jejich umístění pod písmo RZ se nesetkala s úspěchem.

Dle líčení Protokolů na str. 10 přenechává Fiala takový materiál jinému paleografovi -- doc. Hlaváčkovi. Jeho expertýza je v Protokole podána následovně:

"11.10. a 16.10.1968 schůzky Hlaváček--Ivanov. Hlaváček jako paleografický odborník prohlašuje, že písmo Josefíkových rekonstrukcí pochází ze 13. století, že je to tzv. gotická textualis formata. Poněvadž toto písmo je pod dnešním textem RZ, který se snaží jazykově, historicky a paleograficky vzbudit dojem, že pochází asi z 10. století, musí být RZ PODVRH."

Kromě paleografického vyhodnocení Josefíkových rekonstrukcí zde vstupuje do hry jazykověda a historie. Z formulace není ani jasné, zda jazykovědu a historii zde garantuje M.Ivanov nebo doc. Hlaváček. Mohlo by se dokonce zdát, že Hlaváčkovo prohlášení zahrnuje i konstatování, že miniové značky jsou pod textem RZ. Ale to je jen jedno z četných zdání, která Protokoly zhusta vyvolávají.

Prohlášení paleografa v tomto případě nevychází z vlastního pozorování originálu, ale z prohlídky rekonstrukcí malíře Josefíka. Za předpokladu jejich správnosti z nich lze usuzovat na typ písma, nikoli na stratigrafii psacích látek.

Musím zde připomenout, že paleograf Kašpar, Hlaváčkův spolupracovník na katedře pomocných věd historických FF UK, ve svém rozboru RZ určil na základě vlastního pozorování pořadí psacích látek opačně, než potřebují Protokoly. Viz odst. 5.2.

Když v Protokolech o chemických zkouškách bylo uznáno za vhodné dokazovat padělanost tvrzením, že Rukopis Zelenohorský "..se snaží jazykově, historicky a paleograficky vzbudit dojem, že pochází asi z 10. století.. musím se v této kritice dotknout i tohoto problému.

Autor citovaného výroku nebere zřetel k všeobecně známé skutečnosti, že mezi dobou vzniku eposu a dobou jeho fyzického zápisu leží obvykle několik staletí.

Krom toho paleograf Emler datoval písmo RZ do 13. století a stejně vyznívají pro tuto dobu zápisu i jazykové rozbory J.Enderse. Důkaz padělanosti podaný v Protokolech pomocí spekulativních věd na bázi Josefíkových rekonstrukcí je tudíž dvojnásob vykonstruovaný.

Zapojením jmenovaných vědních disciplin do "chemických" zkoušek byla vytvořena další překážka pro to, aby Kriminalistický ústav mohl garantovat expertýzy tohoto druhu.