Národní knihovna v Praze - výstava Josef Dobrovský
k 250. výročí narození připravila Slovanská knihovna:
PhDr. Františka Sokolová a studenti Filozofické fakulty UK

Spor s mladou generací

Netušil, že někteří z nich využijí svých znalostí k podvodům, kterými chtěli pozvednout sebevědomí národa. Byli to básník, překladatel a vědec, bibliotékář Národního muzea Václav Hanka, básník a novinář Josef Linda a Hankův přítel, velmi nadaný malíř a restaurátor, znalec chemie a malířských technik František Horčička. Na rukopisných padělcích měl aspoň pasivní účast gymnaziální profesor Václav Alois Svoboda, který Rukopisy veřejně hájil a od českého vlastenectví dospěl nakonec k tomu, že se poněmčil. Do podniku byl snad zasvěcen i Josef Jungmann. Falzifikátoři doufali, že se jim podaří oklamat veřejnost, překážkou se však pro ně stal Dobrovský, který našel v textech chyby, o nichž nemlčel. Odhalil nepravost nálezů kromě Rukopisu Královédvorského, který považoval za pravý.

ukázky:
- citát: "Nevěříš-li Rukopisům, nejsi přítelem svého národa. Pontius Pilatus, jak známo, neodolal podobným důvodům. Definitivně odstranit legendu Rukopisů mělo se v Čechách podařit teprv vědecké generaci Masarykově: a to ještě půl Evropy mu pomáhalo!" (V. Černý)
- článek "Literární podvod" (1824), z Dobrovského článků o rukopisných falzech z monografie Milana Machovce "Josef Dobrovský"
- článek "Z posledního roku života" (1828), úryvky z posledních dopisů Josefa Dobrovského B. Kopitarovi (přeložil Milan Machovec)
- obálka knihy "Záhada Rukopisu Královédvorského" od Miroslava Ivanova (1970)
- Dobrovského opis Goethova překladu básně Kytice z Rukopisu Královédvorského (kopie LA PNP)
- citát: "Dobrovský - ač vždy velice zasloužilý - často více Němec býti se zdá, to snad z politiky, ale proč tak urputně zapírá pravost toho rukopisu o Libuši? A mne, Hanku a Lindu za původce drží." (Josef Jungmann Antonínu Markovi, 1819)

Ve zlých chvílích se starý učenec uchyluje k přátelům. Přestože hluboce prožíval nevděk žáků, kteří se od něho odvraceli, a pronásledoval ho pocit, že se čeká na jeho smrt, aby byla rukopisná falza obhájena, nepřestává pomáhat druhým.

Nepříznivé až urážlivé hodnocení Dobrovského anglickým bohemistou a slavistou Johnem Bowringem, založené na pomluvách Dobrovského žáků - autorů a stoupenců Rukopisu Královédvorského a Zelenohorského, ve Foreign Quarterly Review 1828 - věta "Dobrovského filosofické a kritické schopnosti se nerovnají jeho učenosti" - Dobrovského hluboce ranila.

(Informace týkající se Rukopisů z výstavních panelů opsal Jaroslav Gagan.)


©  Česká společnost rukopisná