KALENDÁRIUM

Česká televize
15. září 2002

16. září 1817 nalezen Rukopis královédvorský.

16. září 1817 učinil básník a filolog Václav Hanka úžasný objev. Ve sklepení věže kostela ve Dvoře Králové nad Labem nalezl dvanáct pergamenových lístků a dva úzké proužky. Byl to zlomek třetí knihy rozsáhlého rukopisného sborníku ze 13. století. Hankův nález vyvolal bouři nadšení. Rukopis, jemuž se začalo říkat královédvorský, dokládá, že česká literatura měla už ve 13. století neuvěřitelně vysokou úroveň. Jen si poslechněte tu líbeznou češtinu:

Poletoval holub se dřeva na dřevo,
žalostivě vrkal všemu lesu.
Aj ty lese šírý, v tobě jsem létával
s holubicí drahou, s milou roztomilou.

Ještě než Rukopis královédvorský vyšel tiskem, vynořil se z hlubin dávnověku další vzácný nález, další klenot české literatury. Jakýsi anonym zaslal Národnímu muzeu rukopis, který podle místa nálezu - Zelené Hory u Nepomuku - dostal jméno zelenohorský. Pocházel z 10. nebo snad dokonce z 9. století a obsahoval pověst o sporu dvou bratrů - Chrudoše a Šťáhlava a Libušině soudu. A jen tak mimoděk dokazoval, že už v 10. nebo v 9. století měli Češi psané zákony. Čeští vlastenci jásali a tetelili se blahem. Ti, kteří o pravosti Rukopisů pochybovali, například Josef Dobrovský, byli skalními vlastenci považováni za nepřející zlolajníky a nepřátele národa. Hádky o pravost Rukopisů trvaly bezmála celé 19. století. Ale celé 19. století také Rukopisy inspirovaly umělce - malíře, básníky i hudebníky. Myslím, že ačkoliv Václav Hanka a jeho přítel Josef Linda spáchali podvod, zaslouží si náš vděk. Pokud byli padělateli skutečně oni. Nikdy to nepřiznali.

Jako ukázky byly použity dobové kresby a fotografie (např. Alšova kresba kostela a rukopisné kobky ve Dvoře Králové, Mánesovy a Alšovy ilustrace k RK, Alšovy lunety, obrazy Brožíkovy v Národním divadle; dále fotografie Marie Podvalové v roli kněžny Libuše) a také čísi ruka, která pod lupou střepinou skla vyškrabuje písmo z pergamenu...

délka příspěvku: 2 minuty 15 sekund


©  Saskia Burešová
©  Česká televize