Rukopisné ohlasy v médiích  (9)
(červenec až prosinec 2004)


Zámek Zelená Hora u Nepomuku (www.zelenahora.cz) je od května do září 2004 vždy v sobotu a neděli od 13:30 do 17 hodin otevřen pro veřejnost. Přístupná je konírna s výstavou o historii zámku a o nálezu Rukopisu zelenohorského, dále kostel, Libušin sál s cedulkami "Zde byl nalezen Libušin soud", Šternberský sál s freskou "Vítězství Jaroslava ze Šternberka nad Tatary u Olomouce roku 1241", a třetí patro zámku s vyhlídkou do okolí. Mikroregion Nepomucko vydal informační leták Zámek Zelená Hora, kde o RZ píšou: "O pravosti rukopisu se vedou spory již od doby jeho nálezu a ani dnes nelze s určitostí říct zda se jedná o originál či falsifikát."
Nakladatelství Lidové noviny vydalo knihu Petra Kovaříka: Klíč k českým chaloupkám. Popisuje rodné domy významných osobností. Nechybí zde Hořiněves (www.horineves.cz) s rodným domem Václava Hanky. Autor na konci článku připomíná, že na dům byl vznesen restituční nárok. Dům je zapsán v seznamu kulturních památek ČR. Starostka obce nyní jedná o odkoupení od majitele pana Říhy.
Vladimír Kučera napsal do sobotní Mladé fronty DNES (25.7.2004) fejeton "Bohatýr Klaus", kde čteme:  Těší se, že expedice Kramerius-Kožený, s.r.o., brzo začne rozvážet do zapadlých, dříve sudetských vísek jeho (Klausovu) Obranu Rukopisů královédvorského a zelenohorského.
V časopise Pokroky matematiky, fyziky a astronomie (2004/2) vyšel článek RNDr. Jitky Zichové z Matematicko-fyzikální fakulty University Karlovy Teorie pravděpodobnosti a rukopisný spor. Autorka v něm připoměla 155. výročí narození Augusta Seydlera, který v Athenaeu 1886 dokázal počtem pravděpodobnosti padělanost Rukopisu královédvorského.
Internetový Knihovnický zpravodaj Vysočina (www.knihzdar.cz) přinesl v čísle 2004/1 článek "Zdeněk Koňák - básník Vysočiny", mj. je zde uvedeno: "Od roku 1945 pracuje v legionářském deníku Národní obrození a po jeho likvidaci připravuje v Masarykově ústavu k vydání studii T.G.M. - Boje o rukopisy. Publikace je však po zániku tohoto legionářského nakladatelství skartována a doktor Koňák odchází nuceně do výroby." Druhý pokus o vydání publikace uskutečnil dr. Koňák přes prof. Patočku v roce 1968. To se také nezdařilo, rukopis se ztratil. Třetí pokus o vydání Rukopisných bojů (svazek 19 Spisů TGM) slibuje už pátým rokem Masarykův ústav AV ČR. V roce 2003 dostal z Ministerstva kultury dotaci 40000 Kč na vydání, ale stále nic nevyšlo.
V internetovém rádiu Jazzové sekce HORTUS (www.radiohortus.cz) zazněly verše z Rukopisu královédvorského v přednesu Radovana Lukavského. Pořad se vysílal v sobotu 16.10.2004 (opakování následující pondělí a čtvrtek). Radovan Lukavský oslaví 1. listopadu své 85. narozeniny. Blahopřejeme.
Protokoly o zkoumání RKZ tzv. Ivanovovým týmem jsou opět přístupné v hypertextové verzi na internetu. Autoři hypertextu: Doc. Jiří Podolský, Kateřina Podolská.
Nakladatelství PASEKA vydalo český překlad životopisné knihy Tomáš Garrigue Masaryk od francouzského historika Alaina Soubigoua. V knize je dost povrchně a nepřesně popsán Masarykův boj proti pravosti Rukopisů.
6. pražský antikvární veletrh nepřinesl žádné překvapení; zase se zúčastnili stejní antikváři se stadartní nabídkou knih. Několik rukopisných knih za nehorázně předražené ceny nabízel antikvariát ABECEDA z Mnichova, např. první vydání RK (1819) za 10000 Kč, deváté vydání RK (1847) za 1800 Kč a Kořínkovo vydání RK s ilustracemi Scheiwla (1873) za 600 Kč; pražský antikvariát TRIGON nabízel poněkud omšelou parodii: Allerneuste Königinhofer Handschrift (1889) od Josefa Willomitzera.
Nakladatelství Via Facti vydalo již 10. díl Toulek českou minulostí od Petra Hory-Hořejše. Tento svazek má podtitul Velcí umělci konce 19. století: A. Dvořák, J. V. Myslbek, J. Neruda, M. Aleš. Na několika místech jsou zmíněny Rukopisy; autor knihy Rukopisy zřejmě bytostně nenávidí, stejně tak "jejich autora" Václava Hanku.
Antikvariát Prošek v 61. aukci (10.12.2004) nabízel druhé vydání Rukopisu Kralodvorského (1829) za vyvolávací cenu 4500 Kč. Kupec se nenašel, RK bude vrácen majiteli. V předchozích aukcích již byly nabízeny RK, např. Žunkovičovo vydání Rukopisové Zelenohorský, Píseň pod Vyšehradem a Králodvorský (1912), vyvolávací cena 300 Kč, prodáno za 450 Kč. Kořínkovo vydání RK s ilustracemi Scheiwla (1873) za vyvolávací cenu 140 Kč se také neprodalo.
Zpěvačka Zuzana Navarová zemřela v Praze ve věku 45 let. Začínala s folkovou skupinou Nerez, pojději zpívala se skupinou Koa. Když se jí před třemi lety časopis TÝDEN (2001/38) zeptal Jakou knihu jste naposledy dočetla? odpověděla: Rukopisy Zelenohorský a Královédvorský.


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná