Ondřej Mrázek
J. A. Pitínský: Bohémství polétavého anděla

Literární noviny dvojčíslo 30-31 (28.7.2011), strana 4 a 5:

Rozhovor
O posedlosti divadlem, vlastenčení s Jiřím Kuběnou, kradení hlasu Jakuba Demla, švandě a matematice Petra Lébla, omamném okouzlení rukopisy, Konci masopustu, právu na stávku a o napětí mezi dobrem a zlem jsme si povídali s jedním z nejosobitějších českých divadelních režisérů Janem Antonínem Pitínským.

O.M.  Právě se zotavujete po mozkové příhodě. Znamená to, že se chystáte omezit režijní práci v divadle?
J.A.P.  Ano, ano, ale nedbám toho. Ostatně zbývá už jenom pár kousků, které bych rád inscenoval. Například bych rád připravil představení, jehož téma mi nabídlo Národní divadlo - Příběh Rukopisů královédvorského a zelenohorského. Nu, to by bylo osudové, neboť jsem teprve asi dva měsíce členem České společnosti rukopisné a příběh tak zvaných bojů o rukopisy považuji za závratný a symbolický.
O.M.  Jak jste se vlastně ke sporu o rukopisy dostal?
J.A.P.  Dříve strhující knížkou Miroslava Ivanova, který udělal dobře, že si jako průvodce historií vzal profesora Šonku - ten byl tehdy zastáncem pravosti rukopisů.
Po nějakém čase jsem náhodou četl hloupou Slomkovu polemiku s dílem jakéhosi Julia Enderse, jehož jsem tenkrát neznal. Způsob a všechna ta hrubá, skoro kavárenská ironie jistého Slomka mě najednou přesvědčila o tom, že pravdu zřejmě stejně bude mít Julius Enders, což, jak jsem zjistil, byl fenomenální jazykovědec, s jehož dvěma zásadními díly o rukopisech se dodnes nikdo pořádně nevyrovnal.
Potom, když jsem si v různých překladech přečetl rukopisy, doslova jsem se do nich zbláznil, neboť jsem nějakým průrazem zjistil, že je to poezie zcela světová, ne okrajová, ale úchvatná, hodná Máchy a Erbena. A navíc, dodnes nikdo ještě nestihl dokázat, že to napsali slabouncí pisálci Linda a Hanka. Protože to nenapsali!
O.M.  Takže vy jste přesvědčen o pravosti rukopisů?
J.A.P.  Mé znalosti nejsou takové, že bych mohl říci: ano, rukopisy jsou pravé. Mám ovšem jakýsi sklon - já, chudák - důvěřovat Endersově Jazykovědnému rozboru Rukopisů zatím víc než třeba Vodičkovi, přičemž poslední edici s doslovem Dalibora Dobiáše považuji za vynikající. Mně jde o to pomoci obhájit, že jde o zcela závratný text! Přišla zkrátka doba procitnout a vidět, že rukopisy musí stát vedle Máje. Taky proč by to Mácha tak miloval, nebo Erben?

Poznámka:
Z rozhovoru O. Mrázka s J. A. Pitínským jsem vybral jen otázky, týkající se Rukopisů. (JAG)


Literární noviny
Týdeník pro kulturu a politiku. Ročník XXII.   Vydavatel Miroslav Pavel. Šéfredaktor Petr Bílek.
http://www.literarky.cz/
©  Literární noviny