RUKOPISOVÉ
ZELENOHORSKÝ A KRALODVORSKÝ.
Památka z XIX. věku.
Vydal J. Hanuš.

Strana 3 až 90:
ÚVOD.

1.

Česká mystifikace s Rukopisy a jejich blíženci není v nové evropské literatuře zjevem osamoceným. Měla předchůdcde, z nichž jeden byl ještě mnohem slavnější a významnější svým vlivem na evropskou posii a působil i na české Rukopisy - míním mystifikaci Macphersonova Ossiana; a také po ní dostavily se velké falsifikace, např. ještě v l. 60tých Slovanské Védy Verkovičovy.
Mystifikace tyto ukazují překvapující analogie v motivech, vzniku, povaze, tendencích, původcích i v osudech svých. Poněvadž dnes jsou vyřízeny a dokonale vysvětleny, a poněvadž dále jsou to mystifikace cizí, jež mnohem objektivněji, jelikož bez interesu, posuzujeme, hodí se dobře za úvod ku pochopení mystifikace české, jmenovitě v těch stránkách, které u nás nejsou tak vyjasněny nebo na prvý pohled překvapují.

Macpherson.   1)

R. 1760 vyšla v Edinburce malá knížka nadepsaná: Fragments of ancient poetry, collected in the Highlands ant translated from the Gaelic or Erse language. - Zlomky starého básnictví, sebrané ve skotských horách a přeložené z gaelské čili ersické řeči. Vydavatelem byl James Macpherson, mladý skotský básník (* 1736, tudíž 24letý), známý potud menšími básněmi, kteréž byly chladně přijaty. ... ... ...
Dojem těchto zpěvů, domněle složených pěvcem hrdinou Ossianem, synem Fingalovým, jenž žil v II. století, byl přímo sensační. ... ...
pokračování .....................


Tak edice do jisté míry jest přetiskem prvního vydání Hankova, jež dnes jest bibliografickou vzácností.

Poznámky:

1) Viz Hettner, Literaturgeschichte des 18. Jhs. I. 493 sl.; srov. také stať Lud. Kristiana Sterna v Kultur d. Gegenwart I. II. 100 sl.

2) Viz A. N. Pypin, ... 3) J. Šišmanov ... 4) R. 1808 Friedr. Schlegel ve spise "Sprache und Weisheit der Indier" vystavil Indy Němcům za vzor; odtud počíná horování pro "tiché, krásné" Indy. Rich. M. Meyer, Die deutsche Literatur d. XIX. Jhs 1900 29 sl.).


Rukopisové ZELENOHORSKÝ A KRALODVORSKÝ.
Památka z XIX. věku. Vydal J. Hanuš. Vlastním nákladem vydal J. Otto v Praze. Veškerá práva vyhražena. Tiskem UNIE v Praze. Formát 14,5 x 9,5 cm. Počet stran 225. Nedatováno. (Druhé nezměněné vydání - 1925).

Knihovna Čsl. rukopisné společnosti v Praze   [sign. 30]


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná