Jiří Mucha
Podivné lásky
svatební oznámení

svatební oznámenístr. 383 až 386:

Moje příští cesta vedla do tiskárny. Měli jsme už připravený štoček, který Vitka dala na můj pokyn udělat, a k tomu jsem si nyní vysadil text oznámení. "Jiří Mucha - Vítězslava Kaprálová - dovolují si oznámit všem přátelům svůj sňatek. - Ont l'honneur de vous faire part de leur mariage. Paris, 23 Avril 1940. 12, Square Alboni, Paris XVIe. S.P.2197, 1 reg. 2 comp." Obrázek, který jsem vybral, znázorňoval smutnou dívku, klečící u louky v české krajině, nad kterou, na pozadí deštivých mraků, se třepetá skřivánek. V rámečku, kam jsem vysadil text, byl původně verš: "Daleko jsi neodešla - nejsi ani za horami - jen ta polní tráva - roste mezi námi..." Nevím, proč se mi Mánesova kresba zdála tím smutkem tak případná, ale vybral jsem ji bez váhání. Janči mi vyprávěl, jak šel před čtrnácti dny s Vitkou kolem trávníku, ta se nečekaně zastavila a chvíli se zamyšleně dívala. "To je zvláštní", řekla pomalu, "tráva je tady stejná jako doma..."
Poznámka:
Ilustrace Josefa Mánesa je z roku 1857 k básni Skřivánek z Rukopisu královédvorského.
Báseň, kterou uvádí Jiří Mucha, je z jiného zdroje než RK.

Autorem básně Tráva ze sbírky Starosvětské písničky a jiné písně (1891) je Josef Václav Sládek.


      TRÁVA

  Za moře jsi neodešla,
    nejsi ani za horami,
  jen ta hrstka polní trávy,
    roste, roste mezi námi.

  Za ty hory ptáče letí,
    přes to moře vítr táhne,
  ale zde, tou hrstkou trávy,
    ruka ruky nedosáhne.

Bohužel nevíme, jak se dostala Sládkova báseň na Mánesovu ilustraci Skřivánka. Sládek napsal báseň po smrti své ženy Emilie. Sládek se narodil a žil ve Zbirohu. Ze svého domu se díval se na rozsvícená okna zbirožského zámku, kde Alfons Mucha kreslil rozměrná plátna Slovanské epopeje.


Jiří Mucha: Podivné lásky
Vydala Mladá fronta. Praha 1988. Vydání 1. Náklad 30 000 výtisků. Cena 60 Kčs. Formát 20 x 13 cm. Počet stran 448+48 stran příloh.
©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná