Hermenegild Jireček
Soud Libušin a Rukopis Kralodvorský.
1878

Soud Libušin a Rukopis Kralodvorský.
(Psáno r. 1858 pro Světozor Vídenský.)

V ješiut vše jich drzostné vspieránie!
Jaroslav.

V měsíci Oktobru 1858 vystoupil Pražský denník "Tagesbote aus Böhmen" článkem "Handschriftliche Lügen und palaeographische Wahrheiten" nadepsaným proti pravosti památek staré literatury české, Libušina soudu a Rukopisu Kralodvorského. *)

*) Původcem článku toho nebyl p. David Kuh, redaktor onoho denníka; v č. 312 sám praví, žeť mu tato věc "podlé vědomostí a povolání jest cizí", což mu však nevadí doložiti, že s obsahem článku toho úplně jest srozumněn.


Článek tento, kterýž hned po vyjití svém vzbudil energický odpor se strany Palackého, vyznačuje se ne tím, co jím získáno pro vědu, ale tím, oč jím obohacena kniha veřejných klevet. Z obsahu i tónu vysvitlo na první pohled, že skladateli dokonce nešlo o vědecký rozbor oněch památek.

... pokračování ...

Soud Libušin se stanoviska dějepisného vůbec.

I. Prvotní osazení země české skrze Slovany dálo se v ten způsob, že příchozí plemena zaujala roviny podlé řek rozložené, lesův a hor se nedotýkajíce. Svědectví na to jsou:

... pokračování ...


Soud Libušin se stanoviska práva zvláště.

Namítá se proti Soudu Libušinu, že obsah jeho právnický vzbuzuje pochybenství; anonymus pana Kuha dokonce ví, že zpěv ten sepsán "vom Standpunkte der modernen Rechtsgeschichte". Míněn jest při tom nepochybně nejen zlomek "Soud Libušin", ale i druhý, obyčejně "Sněmy" zvaný, neboť i tento obsahuje nález právní, zrovna tak jako Soud, a musí v právním ohledu uvažován býti zároveň s tímto. Vizme, jakou váhu mají námitky ty a takové.

... pokračování ...


Hermenegilda Jirečka Spisy zábavné a rozpravné.
Svazek druhý. Spisy rozpravné. I. V Praze 1878. Nakladatel kněhkupectví: I. L. Kober. Národní bibliotéka. Výbor prací čelnějších spisovatelů českoslovanských. Redaktor František Zákrejs. Díl padesátýtřetí. Spisy Hermenegilda Jirečka - svazek druhý. Formát  14,5 x 11 cm. Počet stran 512.
©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná