Josefa Dobrovského život a působení vědecké.
(Josef Dobrowsky's Leben und gelehrtes Wirken, geschildert von Franz Palacky,
ordentlichem Mitglied der königl. böhmischen Gesellschaft der Wissenschaften.
Aus den Abhandlungen der königl. böhmischen Gesellschaft der Wissenschaften.
Prag 1833. Druck bei Gottlieb Haase Sohne.)
(Rozpravy královské české Společnosti věd. Praka 1833.)

Palacký setkal se poprvé osobně s Dobrovským ve Vídni r. 1820. Palacký dlel tam se svými chovanci, kteří studovali na universitě Vídeňské, Dobrovský vydával tehdy ve Vídni své Institutiones linguae Slavicae. Když pak r. 1823 Palacký přijel do Prahy, Dobrovský dovolil mu choditi k sobě každodenně, aby se cvičil ve čtení starých písem a aby poznal staré prameny dějin českých. Dobrovský uvedl ho také do domu hraběte Šternberka a v jeho společnosti trávil mnohé chvíle jak v hraběcí rodině tak i jinde. Palacký tu poznal dokonale velikého ducha Dobrovského a vážil si ho zajisté, ač jak vidno ze scény, kterou sám vylíčil (srv. str. 256 tohoto spisu), Palacký v otázce národnostní a jazykové zaujímal stanovisko pokročilejší a smělejší. I není divu, že byl Palacký vyzván, aby napsal život a ocenění snah tohoto velikého svého předchůdce, jenž dne 6. ledna 1829 v Brně zemřel. Tak vznikl tento první německy psaný životopis Josefa Dobrovského, který vyšel r. 1833 v rozpravách královské Společnosti věd, jejímž členem Palacký 21. března 1830 byl zvolen.

Předmluva.

Královská česká Společnost nauk jest zavázána svými stanovami, ctíti ve svých rozpravách památku svých zasloužilých členů; každý pak člen má k tomu účelu podati autobiotické poznámky, které se teprve po jeho smrti rozpečetí a některému členu ku spracování odevzdají. Abbé Dobrovský, který Společnosti již od jejího založení v r. 1784 přináležel, a s oněmi stanovami již při jejich prvním nástinu souhlasil, váhal se své strany povinnosti této zadost učiniti, odkládaje to rok od roku, až smrt ho překvapila. Proto Společnost se cítila nucena v oznámení svém dne 16. ledna 1829 žádati všechny ctitele a přátele zvěčnělého o příspěvky k jeho životopisu a mne vyzvala, abych je zpracoval. Nejcennější příspěvek, který jsem tímto způsobem obdržel, byl autobiografický nástin sdělený od c. k. hejtmana Jana rytíře Rittersberka; kořisti ještě bohatší poskytly: skoro úplně zachované literární vzájemné dopisy a několik zajímavých listin v pozůstalosti zemřelého. Bedlivé studium skoro všech jeho pozůstalých děl a rozprav, ústní i písemné zprávy jeho ještě žijících několikaletých přátel, konečně osobní úzký styk s ním v posledních letech jeho života a vzpomínky na vypravování o jeho bývalých letech - to vše bylo by poskytlo bohaté látky k mnohem většímu a dokonalejšímu obrazu, než jsem byl s to podati. Z pramenů tištěných bylo použito jen nekrologu sepsaného důvěrným přítelem Dobrovského Kopitarem (v öster. Beobachter dne 7. a 10. března l829).
Kéž by se mi přece bylo podařilo, abych byl věrně pojal a vylíčil individuelní způsob myšlení a smýšlení velkého badatele, jeho subjektivní názory a zásady, jeho - smím-li tak říci - duševní fysiognomii, kterou bylo možno poznati jen delším osobním s ním obcováním! Soud o objektivní hodnotě a úspěchu jeho výkonů jakožto spisovatele přísluší beztoho nejen přítomnosti, ale spíše i budoucnosti, které jej také směle můžeme přenechati.
Spisovatel.

Strana 434:

Zde zatím vstoupilo v život české národní Museum založené již r. 1818 od tehdejšího nejvyššího purkrabího, nyní státního ministra, velikomyslně však nadané svým prvním předsedou hrabětem Šternberkem; Dobrovský hned z počátku byl povolán do správního výboru a věnoval novému ústavu radou i skutkem svoji podporu. Když Museum 1829 začalo vydávati časopisy v obou zemských jazycích, stal se z jich prvních a nejpilnějších spolupracovníků a dokázal několika články uveřejněnými v českérn časopise i své mistrovství v ovládání jazyka českého. *) V této době několik okolností příznivě působilo na nové oživení české národní literatury, přivedlo však mnohý literarní spor o purismu a neologismu, českou prosodii, pravopis a j. v. Dobrovský se jich přímo nezúčastnil, ač jeho nauky k tomu daly první podnět. Naproti tomu roznítil sám tím živější spor o zlomek staročeské básně zaslaný anonymně vlasteneckému Museu, Soud Libušin, zdánlivě z XI. století, jehož pravost rozhodně popíral a který prohlásil za slátaninu ještě žijícího impostora, který si tím ze svých lehkověrných vlasteneckých krajanů stropil šašky. Poněvadž v té věci nalezl zdatné protivníky, kteří brali v ochranu báseň, jejíž cena básnická se vskutku nedá popírati, spor tento stal se pramenem mnohých nepříjemností pro něho v posledních letech jeho života. Také jevil v této příčině vášnivou prudkost, které jinak tento důstojný a rozvážný muž byl dalek. Velikolepý podnik Společnosti pro starší německou dějevědu zřízené 1819 ve Frankfurtě na Mohanu v Dobrovskérn našel jednoho z nejvřelejších účastníků. Rád převzal pro ni spracování Jordanis de rebus Geticis veledůležitého pro počátky starověku, ale v dosud vytištěných textech znetvořeného, jehož kritické uspořádání a upravení patří k nejtěžším úlohám tak zvané malé kritiky . Byl ku práci této tím způsobilejší, poněvadž vyhovovala jeho oblíbeným studiím a náležela k jeho nejmilejšímu zaměstnání. Bohužel, ač mnohokráte k tomu vyzván, nechtěl dříve se chopiti péra, až by, jak pravil, sám u sebe o tom úplné jistoty nabyl; což se sice stalo v roce 1828, ale při smutném obratu, jejž vzal jeho osud, vědě již úspěch nemohlo přinésti.


*)  Že při vši své lásce k tomuto jazyku přece tak málo česky psal, tím bylo, že se dávno vzdal naděje na probuzení české národní literatury, a také později byl stále toho mínění, že se může vyvíjeti nanejvýše jen jako obecná literatura lidová.

Strana 435:

Jako v letech dřívějších, tak odebral se také 1828 do kraje Klatovského do Chudenic, aby strávil tam letní měsíce na příjemném venkovském sídle hraběte Eugena Černína v lázních sv. Volfganga; přátelské účastenství šlechetného majitele na jeho osobě a jeho studiích, srdečnost, se kterou s ním bylo zacházeno v kruhu roztomilé rodiny, volnost, které tu požíval a upomínky na dny svého mládí strávené v těchto horách a v těchto údolích spůsobily, že tu více než kde jinde zdomácněl. Avšak tentokráte zde jeho duševní choroba tak prudce a trvale ho napadla, jak již po několik let se nestalo. V paroxysmu zničil nešťastným způsobem také některé základy mluvnice jazyka lužicko-srbského, právě teprve od něho sepsané, především pro vendický seminář v Praze určené.
Poněvadž duch jeho v takovém stavu, při vědomí zdánlivě nezkaleném, přece jen zůstával obrácen k některým utkvělým představám, od jichž sledování žádnými prostředky se nedal odvrátiti; jelikož stálý dozor prudkost jeho jen zvyšoval, a on všechna opatření, která pro něho přátelská péče učinila, dovedl zmařiti: tu nemoc tato zavdala první podnět k několika zarmucujícím případům a prostředně i k jeho, vždy ještě příliš brzy nastalé smrti. V září přišel ještě na několik dní do Prahy, aby tu promluvil se svobodným pánem Steinem z Nassavy, který znova na něho naléhal pro konečné zpracování Jordanisa pro dr. Pertze Monumenta Germaniae historica. Když se opět vrátil do Chudenic, Dobrovský netušil, že již neuvidí pražských svých přátel. Pozdě na podzim v krátkých zastávkách, poněvadž delší jízda mu byla obtížna, cestoval za hrabětem Černínem do Jindřichova Hradce a opět před ním odebral se do Vídně, kam přibyl ku konci listopadu a ubytoval se v klášteře milosrdných bratří. O tamním jeho pobytu vyslovil se jeho osvědčený přítel v listě dne 19. prosince 1828: "Shledal jsem tu našeho abbé v každé příčině znamenitě lepšiho, než v české vlasti. Pracoval velmi pilně v dvorní knihovně o svém Jordanisovi, zdál se velmi veselý a rozvážlivý a jen při důkladnějším pozorování jeho jednání a mluvení bylo lze poznati, že duch jeho není ještě zcela volný. Před čtyřmi dny opět nás opustil, aby dle výroku svého vrátil se konečně přes Brno, Olomouc, Čechy a Kopidlno do Prahy."
Večer 17. prosince dorazil do Brna, sestoupil u milosrdných bratří v předměstí Starém Brně a přes návrhy, které mu byly učiněny biskupem rytířem Stufflerem a augustinianským praelatem panem Cyrillem Nappem, nedal se přemluviti, aby se ubytoval ... atd. atd.
Františka Palackého SPISY DROBNÉ.
Díl III. Spisy aesthetické a literární. Uspořádali a úvody opatřili Dr. Bohuš Rieger, řed. Leander Čech, Dr. V. J. Nováček. V Praze 1902. Bursík & Kohout, knihkupci c.k. České university a České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění. Tiskem Aloisa Wiesnera v Praze, knihtiskaře České akademie císaře... Formát 23,5 x 15 cm. Počet stran 799.
40.  Josefa Dobrovského život a působení vědecké. (Strana 418-449).


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná