VŮDCE GENERACÍ
Díl druhý.
Masarykův sborník
časopis pro studium života a díla T. G. Masaryka
Praha 1930-1931.

Strana 96 až 1O9:
Masaryk a náš politický program
(Kamil Krofta)

Když dvaatřicetiletý Masaryk roku 1882 přicházel jako profesor české university do Prahy, jistě nepřinášel s sebou určitých plánů politických. Na mysli tanula mu nepochybně především jen činnost vědecká.
...
Ale již roku 1883 založením kritického měsíčníku Athenaea ukazuje, že mu nestačí pěstovati vědu pro vědu, že mu jde o to, aby věda sloužila životu, působila na život. Jeho Athenaeum zabývá se soustavně otázkami praktického významu, mravními, sociálními, otázkou náboženskou, otázkou ženskou a tak dále.
Ač nezasahuje přímo do politiky, působí mocně na myšlenkové, mravní a citové ovzduší veřejného života českého. A protože tehdy český život vědecký byl mnohem těsněji spjat s životem politickým než za našich dnů, nabylo Athenaeum brzy významu politického. To se projevilo za slavného boje o podvržené rukopisy Králodvorský a Zelenohorský. Tento vědecký spor stal se ne zcela bez zásluhy Masarykovy velikým zápasem politickým. Potíraje falešný, sentimentální romantismus v nazírání na dávnou českou minulost, hlásajíce potřebu neúprosné kritičnosti v otázkách vědeckých, zjednávajíce platnost vědecky zjištěné pravdě proti bludům národu posvátným, připravovali odpůrcové Rukopisů s Masarykem v čele změnu ve způsobu politického myšlení a cítění svého národa. Boj proti nepravým památkám staročeského písemnictví brzy přešel v boj proti falešným modlám a škodlivým předsudkům v českém životě politickém.
Mostem, jenž Masaryka a jeho společníky převedl od vědy k politice, stal se čtrnáctideník Čas. Byl založen roku 1887 několika mladými muži z kruhů odpůrců rukopisných bez přímé účasti Masarykovy, ale vzešel z ducha Masarykovy činnosti a byl jím zcela proniknut.
...
Účinek toho boje byl neobyčejně silný. Ač na vydavatelích Času a zvláště na Masarykovi lpělo ještě z bojů rukopisných potupné znamení nevlasteneckých hanobitelů staročeské minulosti, došlo již roku 1889 k vážnému vyjednávání o jejich vstup do strany staročeské.


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná