Stanovisko Národního muzea

Jiří Urban

V době porevoluční se ujalo informování o výsledcích hmotného průzkumu Rukopisů Národní muzeum. Velká příležitost se k tomu naskytla v roce 1991. K dvoustému výročí narození Václava Hanky byla ve foyeru Národního muzea instalována rozsáhlá výstava. Bez zřetele k závěrům Vědecké rady Kriminalistického ústavu z roku 1975 byly mezi exponáty vystaveny i vybrané části tzv. Reprezentačních Protokolů. Tyto dokumenty sice nebyly označeny jako " Protokoly Kriminalistického ůstavu", jak se uvádělo kdysi v beletrii, ale jen jako " Kriminalistické analýzy". Nicméně ani toto rafinované aranžmá nemohlo odstranit faktický rozpor s oficiálním stanoviskem Kriminalistického ústavu a se závěry Ministerstava kultury plynoucími z dokumentu, který je uveden zde.

Kromě toho Národní muzeum uspořádalo k problematice Protokolů dvě besedy, kde byl opět hlavním informátorem spisovatel Ivanov. První se konala 24.4.1991 a nesla název "Problematika kriminalistických rozborů Rukopisů královédvorského a zelenohorského (beseda s odborníky). Druhá beseda se uskutečnila 7.4.1994 pod názvenm "Jak jsme je znali" s podtitulem "Vzpomínky na zkoumání RKZ a spolupracovníky Knihovny NM". Zde hovořil spisovatel Ivanov především o nově vydané beletristické publikaci "Utajené protokoly aneb geniíální podvod", která poněkud zastínila zveřejnění oficiálních Protokolů. Tato "beseda" již nedala nejmenší příležitost jakékoli výměně názorů či vyslovení připomínek. Následným snahám České společnosti rukopisné uspořádat v prostorách NM polemickou přednášku Národní muzeum nevyhovělo.

Někdy v průběhu roku 1991 byla aktivována činnost speciální komise, která začala zkoumat závěry oponentury z roku 1975 a posléze o tom vydala pozoruhodný dokument, který sice nebyl označen jako tajný, ale Národním muzeem publikován nebyl. Zde následuje: