Rukopisné ohlasy v médiích  (11)
(červenec až prosinec 2005)


Příznivá zpráva přišla ze Dvora Králové nad Labem od ředitelky Hankova domu a předsedkyně Sdružení na záchranu Záboje paní Zuzany Čermákové. Restaurátor již začal rozebírat kašnu a chystá se přemístění na původní místo - Zábojovo náměstí (nyní nám. TGM). Odtud byl Záboj uklizen v 50-letech, protože překážel pracujícím při prvomájovém průvodu.
Zajímavý projekt spustila Národní knihovna, pod názvem Adoptujte si svůj rukopis - vyzývá zájemce o příspěvky na pořízení uměleckých kopií (facsimile) vzácných rukopisů. Např. kopie nedávno v Paříži vydraženého zlomku latinského překladu Dalimilovy kroniky bude stát asi 250.000,- Kč.
Mladá fronta DNES (2.7.2005) v příloze Kavárna přinesla pod názvem Francouzský pomník tatíčka TGM recenzi monografie Alaina Soubigoua. Autor recenze, historik Luboš Velek, vytknul hlavně chybné interpretace dobového kontextu; také kritizoval nevalný překlad knihy. Rukopisům jsou v recenzi věnovány dvě poznámky: Soubigou si popletl jméno Vlček (na str. 65 napsal, že k Masarykovi se přidal Václav Vlček) - recenzent: "Není Vlček jako Vlček (Václav a Jaroslav - zvláště ve sporu o tzv. Rukopisy." Dále napsal: "Osobně bych si netroufl tvrdit, že v důsledku sporu o Rukopisy byl TGM na několik let vyobcován z českých vědeckých kruhů."
Levné knihy KMa daly do výprodeje knihu Politická elita meziválečného Československa 1918-1938. Dvě hesla se dotýkají Rukopisů, obě napsal Josef Harna, pracovník Historického ústavu AV ČR. T.G.Masaryk "... okamžitě se připojil k pochybnostem o pravosti těchto památek (RKZ) a v duchu svých široce pojatých přístupů požadoval jejich komplexní prozkoumání." V hesle František Mareš se dočteme, že byl národně demokratický a fašistický politik; patřil k vášnivým obhájcům Rukopisů.
Další zpráva ze Dvora Králové nad Labem - v průběhu dne 15.8.2005 byla na nám. TGM přemístěna socha Záboje. Slavnostní odhalení restaurované kašny se sochou Záboje proběhne v pátek 9. září 2005 v 18 hodin.
Česká televize opakovala 16.8.2005 na čt2 pořad z cyklu rozhovorů Marka Ebena Na plovárně. Prof. Zdeněk Neubauer zajímavě hovořil o mýtech a legendách, vzpomenul i Rukopisy královédvorský a zelenohorský a litoval, že byly násilně odstraněny.
Na Mezinárodním festivalu v Edinburgu (27.8.2005) zpívala v Queen's Hall argentinská mezzosopranistka Bernarda Fink za doprovodu pianisty Rogera Vignolese Songs from the Dvur Kralove Manuscript opus 7 od Antonína Dvořáka. Záznam koncertu vysílalo BBC Radio 3 (28.8.2005).
Česká filharmonie zahájila (7.9.2005) v Rudolfinu již 110. sezónu. Vedle známých děl A. Dvořáka a L. Janáčka byla na programu symfonická báseň Zdeňka Fibicha: Záboj, Slavoj a Luděk. Skladbu složil Fibich, když mu bylo 23 let a byla první českou symfonickou básní. Koncert pod názvem Pocta české hudbě dirigoval Vladimír Válek a byl přenášen na velkoplošnou obrazovku na Palachově náměstí.
Redaktor Práva Vladimír Říha (9.9.2005) napsal článek "Filharmonie zahájila sezónu klasikou", kde mj. napsal: "Pochvalme dramaturgii večera, protože vedle známých děl ... zařadila i jeden doslova objev: neuváděné dílo Zdeňka Fibicha Záboj, Slavoj a Luděk. Název napovídá, že vychází z české historie, ale z její verze zfalšované v Rukopisech, jež tehdy byly častým námětem uměleckých děl, než byl dobojován zápas o jejich nepravost."
Česká televize uvedla (10.9.2005) záznam zahajovacího koncertu 110. sezóny České filharmonie - Pocta české hudbě, kde posluchače nejvíce zaujala symfonická báseň Zdeňka Fibicha: Záboj, Slavoj a Luděk.
Český rozhlas - stanice D-dur (vysílá digitálně vážnou hudbu po internetu a také systémem DVB-T) hrál v pondělí 12. září 2005 v pravé poledne Antonína Dvořáka: Písně z Rukopisu královédvorského (Kytice, Róže, Žežhulice, Skřivánek, Opuščená, Jahody). Zpívala Bernarda Fink za klavírního doprovodu Petra Jiříkovského.
Literární noviny (2005/38) otiskly článek Jana Šíchy "Lahoda, lepota, vysoká lepota, vznešená lepota", ve kterém autor rozebral Jungmannovu Slovesnost (1820). Mj. napsal: "Spekulovalo se o tom, nakolik byl Jungmann zainteresován do podvrhu Rukopisů. I opatrnější názory tvrdí, že nemohl úplně nevědět."
Tradiční týden knihoven začne 3. října 2005. Na náměstí TGM ve Dvoře Králové nad Labem začne v 9 hodin u sochy Záboje NONSTOP čtení Babičky od Boženy Němcové; poprvé vyšla před 150 lety.
V Praze se konal již 7. antikvární veletrh, tentokrát byl v Muzeu hl. m. Prahy na Florenci (14. a 15.10.) Účast antikvariátů byla téměř shodná jako v minulých letech. Několik titulů se týkalo Rukopisů; antikvariát Abeceda z Mnichova nabízel několik vydání RK (Hanka, Thun, Scheiwl), proti loňsku slevili "editio princeps" 1819 z 10.000,- Kč na 4.000,- Kč, ale asi ho opět neudali.
Nakladatelství H&H vydalo český překlad francouzské knihy Dějiny české literatury, kterou napsala Hana Voisine-Jechová, profesorka české literatury na pařížské Sorbonně (2001). Autorka příznivě hodnotí Rukopisy královédvorský a zelenohorský.
Česká televize připravuje tematický večer o Moravském krasu (čt2, 23.10.2005); v pořadu bude vysílán dokumentární film o profesoru speleologie Karlu Absolonovi. Absolon objevil slavnou Věstonickou Venuši, založil Muzeum Anthropos a v roce 1939 založil a byl předsedou odbočky České společnosti rukopisné v Brně.
Knižní klub vydal barevnou pětisetstránkovou encyklopedii ČESKO, nechybí v ní heslo Rukopisy královédvorský a zelenohorský. Pokud některé encyklopedie uvádějí, že domnělými autory RKZ byli Hanka a Linda, tak zde to vědí najisto. Encyklopedie obsahuje mnoho fotografií a stojí 1400 Kč.
Česká televize ve významný den (28.10.2005) zopakovala pořad V řeči rázná, tělem cudná - dokument o mýtu, kněžně Libuši a stejnojmenné opeře. Také se hovořilo o Rukopisech a Václavu Hankovi. Byli zmíněni i výtvarníci, kteří vyrostli na Rukopisech - Mánes, Aleš a Myslbek.
V knihkupectvích se objevila kniha "Vyšehradský hřbitov - Slavín", kterou napsal Mgr. Václav Potoček. Vydal Svatobor v nakladatelství Professional Publishing. Kniha na 350 stranách popisuje osobnosti pohřbené na Vyšehradě, ve Slavíně a také tvůrce zajímavých náhrobků.  


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná