Rukopisné ohlasy v médiích  (13)
(červenec až prosinec 2006)


Časopis TÝDEN (31.7.2006) přinesl v rubrice Kultura článek Jiřího Peňáse KHB věnovaný 150. výročí úmrtí Karla Havlíčka Borovského. Autor v něm připomněl Havlíčkovo heslo "Kdo svůj národ miluje, nešetří ho" a dále napsal:  "Kdo tak jednal, dostal se vždy do střetu, byl proklínán a vyobcován - o čtyřicet let později právě Masaryk, když sáhl na Rukopisy a vystoupil na obranu Žida Hilsnera."
Časopis Souvislosti - revue pro literaturu a kulturu přinesl v čísle 2/2006 esej Alberta Vyskočila Pravda Rukopisů. Studie měla být předmluvou vydání Rukopisů zelenohorského a královédvorského na jaře 1948 v Pourově edici, ale byla nahrazena vydavatelovou poznámkou.
V sobotu 16.9.2006 (v den 189. výročí nálezu RK) byla před Hankovým domem ve Dvoře Králové nad Labem odhalena fontána Rukopisy - dílo královédvorského sochaře Jaroslava Černého. Tato část náměstí Odboje byla přejmenována na Náměstí Václava Hanky.
Zábavná literární revue 333 (čt2, 23.9.2006) zavítala do Musea Českého ráje v Turnově. Průvodci pořadem Jan Schmid a Jan Lukeš zírali na Alšův obraz z národopisné výstavy 1895 Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou. Režisérka a herečka Naivního divadla Markéta Sýkorová vzpomínala, jak před tímto obrazem dostala maturitní vysvědčení umělecko-průmyslové střední školy. Lukeš se Schmidem potom zašli do Myší díry na Hrubé Skále a tam prý stál Aleš na štaflích a maloval naše, jak vrhají kameny na Sasíky.
Matice česká odhalila v sobotu 23.9.2006 v obci Kokořín u Mělníka pamětní desku básníku a spisovateli Václavu Bolemíru Nebeskému. Narodil se 18.8.1818 v Novém Dvoře u Kokořína; bohužel jeho rodný dům je v troskách. Příští rok uplyne 125 let od úmrtí Nebeského. Seznam článků V.B.N. o Rukopisech.
Ottovo nakladatelství vydalo 5-dílnou encyklopedii Česká republika. Jeden díl je věnován kultuře a umění - tam se vyskytuje heslo Rukopisy královédvorský a zelenohorský. Mimo jiné se tam uvádí, že poslední fyzikálně-chemický průzkum v Kriminalistickém ústavu definitivně prokázal, že jsou to padělky. Za autory jsou uváděni: Hanka psal lyrické básně, Linda epické a malíř Horčička rukopisy zhotovil; bohužel se ale nikdy ke svému činu nepřiznali. Encyklopedie má celkem 3500 stran a prodává se za 5999 Kč.
Časopis Archeologie - vědecko-populární magazín (2/2006) otiskl rozsáhlý článek Karla Sklenáře o profesoru Josefu Ladislavu Píčovi a jeho tragickém konci - kvůli Rukopisům.
Vlastivědné listy - Časopis pro dějiny umění, přírodu a dnešek Slezska a severní Moravy (2/2006) uveřejnil článek Nekonvenční jazykovědec Julius Enders aneb "Důkazy z mlčení nic neplatí" od Mgr. Jiřího Šíla ze Slezské unuversity v Opavě.
Nakladatelství PRÁH vydalo v edici Největší Češi pro děti, mládež i rodiče knihu ilustrátorky Renaty Fučíkové Tomáš Garrigue Masaryk. Autorka si sama psala text k ilustracím, byl prý odborně redigován. Dvoustrana je věnovaná Rukopisům - vlevo jsou Podvodníci a vlastenci (tj. Hanka a Linda, kteří vyrobili RKZ), vpravo jsou Vědci a vlastenci (tj. Masaryk, Gebauer ad., kteří podvod odhalili). Také tam čtenáři najdou nadávky obránců Rukopisů adresované TGM - např. šeredná hlíza aj.; majitel vily Osvěta a obránce RKZ Vlček vyhodil TGM i s rodinou na ulici atd. atd. Chudáci děti, mládež i rodiče, kteří si tuto "šerednou" knihu koupí.
Masarykův ústav AV ČR vydal Masarykův sborník XIII (přináší příspěvky z let 2004-2005). Najdeme zde recenzi svazku 19 Spisů TGM: Z bojů o Rukopisy; zajímavý článek o karikaturách TGM v Humoristických listech; studie o vztahu TGM ke spisovatelům (Machar, Dyk, Čapek, Březina ad.).
Masarykovo muzem v Hodoníně pořádá (14.11.2006) seminář T. G. Masaryk ve sporech 1886-1896 (od Rukopisů ke Karlu Havlíčkovi). Na programu semináře je přednáška doc. Peřiny z PF UJEP "Masarykův boj proti RKZ a jeho Česká otázka".
Časopis EPOCHA (č. 22/2006) otiskl článek Aleše Česala "5 nejtajemnějších rukopisů světa", na konci článku je odstavec Záhadné falzifikáty z českých dějin. Autor popisuje Zelenohorský rukopis a jeho zkoumání tzv. Ivanovovým týmem. Na závěr konstatuje, že Ivanovovy protokoly i jejich oponentura jsou utajeny.
Internetový deník Neviditelný pes (http://neviditelnypes.zpravy.cz/) začal otiskovat seriál článků Bohumila Doležala "Masaryk a česká média", ve třetím pokračování došlo na Rukopisy. Autor prokazuje značnou neznalost rukopisného sporu, přestože měl přednášky o Rukopisech na Fakultě společenských věd UK.
Časopis Naše rodina č. 44/2006 (31.10.2006) v rubrice Záhady české historie otiskl článek Martiny Oplatkové Záboj i Čestmír přišli z Rukopisů. Článek doprovází kresba Ludiše od Mikoláše Alše.
Časopis Naše rodina č. 45/2006 (7.11.2006) v rubrice Záhady české historie otiskl článek Martiny Oplatkové Běda mužům! volaly Rukopisy. Na ukázku je zde obraz Lumíra od Vojtěcha Hynaise a titulní strana Rukopisu Kralodvorského - Staročeské zpěvy hrdinské a milostné s ilustracemi Josefa Mánesa.
Sobotní příloha Magazín deníku PRÁVO (16.12.2006) otiskla článek Miloslava Martínka Život za Rukopisy pojednávající o tragické smrti archeologa Josefa Ladislava Píče.


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná