Rukopisné ohlasy v médiích  (14)
(leden až červen 2007)


Časopis Dějiny a současnost č. 1/2007 začal nový cyklus o českých mýtech. První článek Ivana Šedivého je nazván T. G. Masaryk: zrozen k mýtu. "Chudý chlapec, který se proslavil." V předmluvě k cyklu "České mýty poprvé" Dušan Třeštík píše: "Spektakulárními monumenty pro Národ posvátných dějin se v našem případě staly na konci 19. století Národní divadlo, Národní muzeum, vyšehradský Slavín nebo opera Libuše. Byly ozdobeny sochami a pomalovány výjevy z Rukopisů královédvorského a zelenohorského, které ale tehdy nová kritická věda zpochybnila a nakonec zcela vyvrátila. Správné dějiny se ukázaly být v těchto svých ztělesněních až dryáčnicky falešnými."
Časopis POLICISTA (č.1/2007), který vydává odbor prevence kriminality MV ČR uveřejnil článek Přemysla Lišky "U policistů ve Dvoře Králové - Community Policing v praxi" kde mj. píše: A ve sklepní kobce kostela "našel" 16. září 1817 archivář Václav Hanka vlastnoručně podvržený takzvaný Rukopis královédvorský, který nejméně na celé další století podnítil k diskusím veškerou českou veřejnost.
Česká televize vysílá na programu ČT-24 Historický magazín. Pořad vysílaný 26.1.2007 byl věnován 70. výročí úmrtí Josefa Pekaře. Průvodce Vladimír Kučera si pozval historiky Martina Kučeru a Jaroslava Čechuru. Mluvili o vztahu Masaryk - Pekař a konstatovali, že oba byli proti pravosti Rukopisů. Pekař sice napsal studii o Hrubé Skále do Athenaea (1890), ale také napsal do ČČH 1912: "Masarykovy zásluhy o prokázání podvrženosti Rukopisů se nesmírně přeceňují... Kdyby proti Rukopisům byly na snadě jen věcné námitky Masarykovy, mohly by tuším oba Rukopisy býti dnes pravé..." To bohužel v pořadu nezaznělo.
Studentský informační server ČVUT (http://www.student.cvut.cz/) uveřejnil Vademekum mladého inženýra, který napsal Ing. Emil Zimmler - čestný doktor ČVUT z roku 1925. Vystudoval stavební inženýrství na pražské technice (1881-1886), byl vodohospodářským odborníkem, 3 x byl vyznamenán rytířem (rakouským, polským a francouzským). Také byl aktivním členem Čsl. společnosti rukopisné.
Měsíčník LISTY hlavního města Prahy (únor 2007) otiskl článek Václava Ledvinky "Divadelníci, literáti a vlastenci obrozenské Prahy", kde mj. napsal: Již v letech 1817-1818 podpořil národní ideu knihovník Václav Hanka nálezem proslulých padělaných rukopisů Královédvorského a Zelenohorského.
Městská knihovna SLAVOJ ve Dvoře Králové nad Labem vyhlásila soutěž ke 190. výročí nalezení Rukopisu královédvorského. Podrobnosti jsou v únorovém čísle Novin královédvorské radnice (na straně 5).
V galerii Centrala CECA (Central European Comics Art) v Poznani se od 15. února konala výstava Historie v českém komiksu, kde byl mj. vystaven komiks Karla Jerieho Jaroslav na námět básně z Rukopisu královédvorského.
V Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě probíhá výstava k 200. výročí narození Aloise Vojtěcha Šembery. Jeden panel je věnován Boji o pravost Rukopisů. Výstava skončí 8. dubna 2007, podrobnosti zde.
Bohemistka Gisele Kaben, M. A. z university v Mnichově přednesla v institutu BKGE (16.3.2007) přednášku: "Literarische Mythisierung in den tschechischen Handschriften - Fälschungen des 19. Jahrhunderts deutsche Einflüsse und Reaktionen."
Mladá fronta DNES (22.3.2007) otiskla v rubrice Seriál článek Karla Sklenáře "Budoval sbírky Národního muzea" o Josefu Ladislavu Píčovi. Je tam také popsán jeho vztah k Rukopisům, cesta do Paříže a Milána k významným znalcům starých písemných památek a jeho tragický konec.
Český rozhlas - stanice D-dur vysílal (26.3.2007) pořad Antonín Dvořák: Písně z Rukopisu královédvorského (zpívala Bernarda Fink, na klavír hrál Petr Jiříkovský).
Náboženský publicista v Mladé frontě DNES Jan Jandourek napsal srandovní článek "Kostel zadarmo, vlastenci nikde" (10.4.2007) o tom, kdo by se měl po odstranění provazů objevit v kostele: kromě sokolů, Jakla, Hájka, Klause, Mahlera ad. měla kulturní program zajistit Česká společnost rukopisná... V závěru článku navrhuje předat katedrálu sv. Víta zpět církvi.
Nakladatelství ARSCI vydalo knihu Aleše Hamana: "Trvání v proměně. Česká literatura devatenáctého století." Na několika místech je zmíněn "podvržený" Rukopis královédvorský a zelenohorský.
Revue na provázku - poutavý časopis - ROZRAZIL (2007/2) přinesl článek Mgr. Veroniky Faktorové "Rukopisy - romantický text?" Autorka vystudovala český jazyk a historii na FF MU v Brně, nyní je doktorandkou ústavu bohemistiky JČU v Č. Budějovicích.
Kostel sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem je z důvodu rekonstrukce uzavřen (16.4.-31.8.2007); v září by měla být opět přístupná rukopisná kobka během oslav 190. výročí nalezení Rukopisu královédvorského.
Hankův dům ve Dvoře Králové nad Labem pořádá koncert Večer sborového zpěvu (15.5.2007), kde vystoupí Smíšený sbor Záboj se skladbou královédvorského rodáka J. Zd. Bartoše "Ohlasy věků" na slova básní z Rukopisů. Skladbu složil k 150. výročí nálezu RK (1967).
Radioservis - nakladatelství Českého rozhlasu vydalo první díl knihy Bronislavy Janečkové Rok v dopisech. Na stanici ČRo3 - Vltava byl v roce 2006 vysílán stejnojmenný pořad, každý den jeden dopis napsaný ve stejný den. Je uveden dopis, který napsal TGM Zdeňce Šemberové, žádal ji o poskytnutí korespondence jejího otce týkající se nepravosti Rukopisů, ale byl odmítnut. K této kapitole je obsáhlý úvod o RKZ.
Nakladatelství Garamond má v edičním plánu na rok 2007 komiks Šifra mistra Lindy "o mysteriózním pátrání po pravosti Rukopisů Královédvorského a Zelenohorského se šokujícím odhalením na závěr" - napsal Tomáš Matějíček, nakreslil Karel Jerie.
Ladislav Bátora napsal na Neviditelném psu (23.5.2007) v článku PRAHA: Marťanská národní knihovna: Současná veřejná debata může někomu dokonce připomenout někdejší "bratrovražedný" boj Čechů proti Čechům o rukopisy, onu tehdejší sveřepost a manipulaci s fakty, včetně odkazů na nevzdělanost laické veřejnosti a nekompetentnost "nepohodlných" odborníků...
Český rozhlas Brno vysílal (25.5.2007) v cyklu Ecce Homo pořad věnovaný 100. výročí úmrtí Jana Gebauera. Pořad připravil a uváděl Libor Vykoupil. Mj. zaznělo: "V r. 1885 se Jan Gebauer stal tím mužem, který spolu s T. G. Masarykem odstartoval dodnes nekončící spor o pravost Rukopisů královédvorského a zelenohorského."
Český rozhlas 2 - stanice Praha vysílal (30.5.2007) v cyklu Odysea: "Vzhůru do Dvora Králové". První polovina pořadu (cca 12 minut) byla věnována Rukopisu královédvorskému (nález v rukopisné kobce, oslava 50. výročí nálezu roku 1867, sepsání protokolu s Janem Šáfrem - účastníkem nálezu, svědci - Palacký, Vrťátko, Rieger, Sladkovský, Víták ad.), druhá polovina byla o zvířatech a přírodě v DKnL.
Zpravodaj Univerzity Pardubice (číslo 50/2007) přinesl informaci o udělení titulu "doctor honoris causa" historikovi prof. Šmahelovi. Ve slavnostní řeči pan profesor vzpomenul 150 let první chemické analýzy Milostné písně krále Václava a opakování průzkumu tzv. Ivanovovým týmem v Kriminalistickém ústavu. Přesto stále existují opozičníci, kteří dokládají neprůkaznost těchto chemických zkoušek (Česká společnost rukopisná). Podle pana prof. "víra odolává nejen kritickému dějepisectví, ale i chemickým rozborům".
Redakce Národní myšlenky vydala biografickou publikaci PhDr. Nakonečného František Mareš. Prof. Mareš byl významným vědcem a filosofem, rektorem University Karlovy, a také významným obráncem Rukopisů královédvorského a zelenohorského (napsal 10 knih o Rukopisech, mnoho článků a studií).
Časopis EPOCHA Speciál 1/2007 (6.6.2007) přinesl 50 největších záhad českých dějin. Článek Bitva, která se nekonala popisuje vpád mongolského vojska do Evropy - "Žádné křesťanské vojsko je nedokázalo zastavit. Až na Moravě u Olomouce se jim postavily do cesty české oddíly vedené Jaroslavem ze Šternberka a přímo zázračně zvítězily. Jenže tato údajná bitva je nanejvýš podezřelá a zdá, že se vůbec nekonala.


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná