Rukopisné ohlasy v médiích  (15)
(červenec až prosinec 2007)


Francouzské hudební vydavatelství Harmonia Mundi vydalo CD s názvem "Nations - Century 17 (A History of Music)", které obsahuje skladby Bizeta, Čajkovského, Dvořáka, Liszta, Sibelia ad. Od Antonína Dvořáka jsou zde dvě písně z Rukopisu královédvorského - Kytice a Žežhulice.
Městská knihovna Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem chystá v průběhu měsíce září k 190. výročí nalezení Rukopisu Královédvorského výstavu "Knižní vydání Rukopisu Královédvorského."
Nakladatelství Dialog z Liberce vydalo publikaci Jana Kvirence a Elišky Kunstové "České dějiny do roku 1914: historie v dokumentech." Obsahuje dva články o Rukopisech - Libušin soud (o odmítnutí LS J. Dobrovským) a Rukopisné boje (1886 - TGM, Gebauer aj.).
Američané budou točit film o Libuši "The Legend of Libussa." Scénář čerpá z dramat Franze Grillparzera a Clemense Brentana a z próz Aloise Jiráska. V hlavní roli bude herečka Winter Ave Zoli, která několik let žila a chodila do školy v Čechách.
V sobotní kulturní příloze Mladé fronty DNES (11.8.2007) vyšly články Dory Kaprálové Deset knih, které měnily svět a Česká literatura a její nenaplněné ambice. Tam je odstavec (bohužel s chybami) "Rukopisy a osobní tragédie".
Česká televize opakuje (Čt2 v pátek 24.8.2007 od 21:25) pořad Na plovárně se Zdeňkem Neubauerem, kde se velmi zajímavě zmínil o Rukopisech.
Změna programu - z důvodu úmrtí historika Třeštíka byl vysílán pořad Na plovárně s Dušanem Třeštíkem.
Krkonošský deník (23.8.2007) otiskl článek Bedřicha Machka "Dohady o Rukopisech stále trvají" k blížícímu se výročí 190 let nálezu Rukopisu královédvorského a oslavám, které chystá Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem.
Časopis 21. století (http://www.21stoleti.cz/) otiskl článek Martina Jandy Největší vědecké spory historie: Byly Rukopisy pravé? Autor napsal, že definitivně za pravdu dal Masarykovi až Kriminalistický ústav, který v roce 1967 Rukopisy důkladně prozkoumal.
Časopis spolku SVATOBOR (Zprávy 3/2007) otiskl článek "Před 190 lety oznámil Václav Hanka nález Rukopisu ve Dvoře Králové". Článek obsahuje dopis V. Hanky zaslaný J. Dobrovskému 17. září 1817.
Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem připravilo na pátek 14. září 2007 derniéru výstavy Jak se žilo za časů Václava Hanky. Zároveň proběhne přednáška České společnosti rukopisné o současném stavu poznání rukopisného sporu.
Český rozhlas - stanice Leonardo (11.9.2007) vysílalo v pořadu Třetí dimenze rozhovor redaktorky Nadi Revilákové s historikem PhDr. Jiřím Rakem z Fakulty sociálních věd a chemikem RNDr. Karlem Nesměrákem z Přírodovědecké fakulty UK o Rukopisech.
Ve Španělském sálu Pražského hradu (13.9.2007) se konalo slavnostní shromáždění k 70. výročí úmrtí prezidenta Masaryka. Prezident Václav Klaus mj. řekl: Odmítal iluze, jimiž se česká společnost opájela, ať to byla otázka tzv. rukopisů, naivního a nekritického rusofilství či marxismu.
Český rozhlas - studio Hradec Králové (13.9.2007) uvedlo na internetu zprávu "V sobotu začnou Rukopisné dny ve Dvoře Králové nad Labem".
Britské listy otiskly (14.9.2007) rozhovor Mgr. Jakuba Žytka s Ing. Jiřím Urbanem z České společnosti rukopisné Rukopisy: Dva mazalové...
Zpravodajský server ČTK - České Noviny (http://www.ceskenoviny.cz) uveřejnil (16.9.2007) článek "Otazníky nad Rukopisy zůstávají i po 190 letech". Mj. se v něm píše: Tečku za nedořešeným případem udělala komise Kriminalistického ústavu, která díla analyzovala v letech 1969-1970. Ta došla k závěru, že se jedná o tzv. palimpsesty... U obou Rukopisů našli odborníci velmi zdatně vytvořenou patinu stáří...
Krkonošský deník (17.9.2007) otiskl článek "Rukopis oslavili řadou vystoupení" týkající se oslav 190. výročí nalezení RK ve Dvoře Králové nad Labem. Většina pořadů byla inspirována Rukopisem. Skupina Traxleři uvedla píseň Žežhulice z RK. Zajímavý byl divadelní seminář "Rukopisy, tatíček Masaryk a ti druzí" a módní přehlídka "Rukopisy".
Server Altermedia.info (17.9.2007) uveřejnil článek Martina Kadlečíka "Rukopis královédvorský a zelenohorský". Včera uplynulo 190 let od nalezení RK...
Galerie-antikvariát v Krásově ulici na Žižkově (http://www.culturecross.net/) připravuje výstavu České společnosti rukopisné k 190. výročí nalezení Rukopisu královédvorského (23.9.-20.10.2007). Výstava "Aj, vsia Praha mlčie v jutřniem spaní" bude otevřena denně od 13 do 18, vstup volný.
Karel Steigerwald v Mladé frontě DNES (18.9.2007) v článku "Masaryk nebyl žurnalista, nežral a nemlaskal" napsal: Postavil se proti nacionalistické bajce zvané Rukopisy. Tvrdil, že nelze žít na literárním padělku. Byl tedy zrádcem. Vypískali ho z národa i studenti.
Česká televize vysílala (23.9.2007) v pořadu Toulavá kamera reportáž ze zámku Zelená Hora u Nepomuku, kde mj. paní Božena Rottová mluvila o nálezu Rukopisu zelenohorského důchodním Josefem Kovářem před 190 lety. Zámek bude mimořádně otevřen 21.10.2007 od 10 do 16:30, návštěvníci mohou navštívit dosud nepřístupné místnosti zámku.
Česká společnost rukopisná připravila přednášku (středa 10.10.2007 od 17 hodin) do Galerie - antikvariátu v Praze 3 - Žižkov, Krásova 37 na téma "Motivy z Královédvorského rukopisu ve výtvarném umění a v hudbě", vstup volný.
Česká společnost rukopisná připravila přednášku (čtvrtek 18.10.2007 od 18 hodin) do výstavního sálu Městského muzea v Nepomuku. K výročí nalezení Rukopisu zelenohorského vystoupí Mgr. Hřebíček a Ing. Urban, vstup volný.
Již dříve avizovaná komiksová publikace autorů Matějíček/Jerie Šifra mistra Lindy je v tisku a vyjde pod novým názvem Šifra mistra Hanky. Kniha se poprvé představí zároveň s autogramiádou na KomiksFEST!u v sobotu 27.10.2007 v holešovické LaFabrice (P7, Komunardů 30).
Česká televize vysílala pořad Haliny Pawlowské Banánové rybičky (18.10.2007) na téma "tajemství", jedním z hostů byl spisovatel Miloš Urban. Došlo i na jeho prvotinu "o falešných rukopisech české literatury Poslední tečka za Rukopisy". Poněkud zvláštně vysvětloval, proč si zvolil pseudonym Josef Urban. Prý se někde dozvěděl, že se bratři Urbanové zajímají o Rukopisy, tak si zfalšoval jméno a udělal ze sebe třetího...
Nakladatelství TORST vydalo knihu "Karel VI. Schwarzenberg Torzo díla" (přes 1200 stran). Obsahuje článek "Nejstarší pověsti české", který se týká Rukopisů a osob kolem nich (TGM, Karbusický, Ivanov). Otec dnešního ministra zahraničí byl přítelem Vrzalíka, významným členem prvorepublikové Vlajky, psal pod pseudonymem Bojna.
Mladá fronta DNES (6.11.2007) přinesla první recenzi komiksu od Alice Horáčkové "Jak to bylo s Rukopisy? Odpoví Šifra mistra Hanky".
Časopis Dějiny a současnost (2007/č.11) přinesl článek Roberta Adama "Výročí pozapomenutého obrozence", kde připomíná 150 let od úmrtí Josefa Franty Šumavského. V textu napsal: "přeložil do nové češtiny a do němčiny Libušin soud". JFŠ vydal Libušin Saud (Libuša's Gericht) roku 1840, německý překlad převzal téměř celý od V.A.Svobody.
Časopis Místní kultura přinesl v čísle 11/2007 články Márii Uhrinové "Slavme slávu slavných Slávů" o výročí nálezu Rukopisu zelenohorského a "Rekonstrukcí vznikne hotel, ale i muzeum" o budoucnosti zámku na Zelené Hoře u Nepomuku.
Ve Dvoře Králové nad Labem vyšlo Vlastivědné čtení (č.3/IV), které obsahuje články: 190 let Rukopisu královédvorského; Bratři Wagnerové píší Václavu Hankovi o soše Záboje; Rukopisy a hudba.


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná