Rukopisné ohlasy v médiích  (19)
(červenec až prosinec 2009)


Časopis FÓRUM - inzertní a zpravodajský měsíčník regionu Blovicko a Nepomucko (č.15/2009) otiskl článek Pavla Motejzíka "Rukopis královédvorský a zelenohorský (RKZ), jak určit jejich stáří?", kde popsal tzv. Augerovu scanovací mikroskopii, exaktní metodu datování stáří inkoustu na pergamenu.
Na webové stránce moravského básníka Miroslava Fišmeistera (http://www.fismeister.eu/)je zajímavý článek RKZ - teorie Ivana Wernische.
Národní muzeum vydalo Sborník NM - řada A, historie. Obsahuje rozsáhlou studii PhDr. Lubomíra Sršně  Příspěvky k poznání osobnosti Václava Hanky. Autor na konci uvedl:  "... teze o Václavu Hankovi jako o tvůrci Rukopisu královédvorského je velmi nepravděpodobná a nadále neudržitelná. Po skutečném autorovi RK bude tedy třeba i nadále pátrat."
Galerie Špálova na Národní třídě v Praze uspořádala výstavu Historická práce. Jedna z vystavených prací má spojitost s Rukopisy - autorem je výtvarník Pavel Sterec. Výstava potrvá do 18.10.2009.
Studio Paměť - společnost pro záchranu kulturních hodnot (Praha 1, Soukenická 29) připravila na středu 23.9.2009 od 18 hodin přednášku: Rukopisy zelenohorský a královédvorský a jejich hmotný průzkum. Přednáší Ing. Jiří Urban z České společnosti rukopisné.
Časopis Vítaný host (3/2009) - čtvrtletník příznivců Plzeňského kraje otiskl článek Ing. J. Urbana Rukopis zelenohorský včera a dnes.
Klub za starou Prahu pořádá v Národním muzeu (přednáškový sál, 26.10.2009 od 18 hodin, vstup volný) přednášku PhDr. Lubomíra Sršně "Václav Hanka v portrétech současníků".
Časopis Rozrazil (29/2009) otiskl článek RNDr. K. Nesměráka   Zelenohorský kryptogram aneb geniální podvod?
Česká televize vysílá pořad "Dvaasedmdesát jmen české historie" - jde o jména 72 mužů z fasády Národního muzea. 20.11.2009 byl uveden pořad 53/72 věnovaný Josefu Jungmannovi. Průvodce pořadem - historik doc. Petr Charvát - mj. řekl: "Připomeňme si také, že Jungmann pevně uvěřil v pravost tak zvaného Královédvorského a Zelenohorského rukopisu a před odpůrci hájil jejich autenticitu tak úporně, až vzniklo podezření, zda se náhodou na jejich padělání nepodílel."
Lidové noviny (28.11.2009) přinesly na titulní straně článek Velký literární podfuk. Nadějná vietnamská spisovatelka Lan Pham Thi neexistuje. Její úspěšnou knihu napsal Jan Cempírek z Českých Budějovic. Redaktor Jiří Peňás dále napsal: S nadsázkou by se dalo napsat: Sto devadesát let po objevení tzv. Rukopisů má česká společnost další aféru s podvrženým literárním textem... S Rukopisy má případ společné třeba dobré úmysly: podpořit něco, co si kulturní elita myslí, že by mělo existovat, a tak to udělat třeba i falešně. Na rozdíl od Václava Hanky a Josefa Lindy však Jan Cempírek především chtěl takové kruhy napálit a udělat si z nich legraci. Na rozdíl od obrozenců se také ihned přiznal.
Městské divadlo v Pardubicích oslavilo 11.12.2009 sto let otevření. Budova byla postavena podle návrhu architekta Antonína Balšánka. Na průčelí divadla jsou dva obrazy Františka Urbana, také namaloval oponu (shořela 1937, replika 2002). Obraz na budově vpravo znázorňuje Libušin soud. Je zhotoven jako mozaika z nepravidelných kachlí (patent Emil Sommerschuh z firmy RAKO).
Časopis Masarykova demokratického hnutí ČAS (číslo 88/2009) otiskl studentskou práci "Boj o Rukopisy".
Časopis spolku Svatobor Zprávy (č. 5/09) otiskl článek Petra Brzokoupila "Jsou to opravdu falzifikáty?" (převzato z časopisu Enigma 9/2008). Dále byl otištěn přepis Rukopisu zelenohorského.
Časopis Národního muzea - řada historická (ročník 178, 2009/číslo 1-2) otiskl studii Matěje Trepeše "Co všechno pane kolego, můj mozek nedovede si nějak srovnati..." (...aneb variety vzájemných vztahů T.G.Masaryka a J.Kalouska). Největší část 33-ti stránkové studie se týká Rukopisů v kapitole "Boje o Rukopisy a jejich dozvuky: na rozcestí mezi vědou a politikou (1886-1888)".  


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná