Dr. Jan Herben
Pokoj lidem dobré vůle.

V časopise TANK (ročník I.; číslo 3-4; 15. srpna 1936) uveřejnil Ladislav Malinský v článku "XX. století Rukopisům" úryvek z deníku ČAS, kde v božíhodovém čísle r. 1911 vyšel nekrolog prof. Lad. Píčovi. Nekrolog vyšel pod titulem "Pokoj lidem dobré vůle" a napsal ho šéfredaktor Dr. Jan Herben.

"Když dovedl Píč opakovat, že při posuzování Rukopisů přísluší paleografii a chemii prvé slovo, dali jsme slovo septimánovi, aby prof. Píče poučil; a to je pro vědu Píčovu potupa, neboť ten septimán nesmyslnost logiky Píčovy dokázal. Dr. Píč se zastřelil a vlastenecké šelmy se utrhly z řetězu ... Člověku se zadrhuje v hrdle, když pomyslí, v jakém kulturním ovzduší máme žíti. Lidé, kteří neumějí časovat jediné staročeské sloveso; lidé, kteří svými vědomostmi vůbec nestačili by se uživit ani jako diurnisté, rozhodují zas jednou o české vědě ... Starovlastenecká neschopná garda má potomky v analfabetech. Co jsme psali o Rukopisech a Píčovi, byli bychom napsali stejně, kdybychom byli už viděli ten revolver namířený do spánků ..."

Odpověď Českého Slova (dne 27. prosince 1911):

Tak Dr. Herben! Je to ošklivá role ... Jíti k čerstvému hrobu nešťastného Dr. Píče, polévat ho nečistotou a křičet mrtvému do hrobu: byl jsi hlupec, nevzdělanec, demagog, spekulant s národem, měl jsi vědomosti, že by ses jimi neuživil jako diurnista - tu úlohu Dr. Herbenovi nezávidíme ... Ale že měl Dr. Herben smělost nadepsat tento výbuch šíleného stranictví slovy "Pokoj lidem dobré vůle 1911", tomu se přece jen divíme. Vypadají-li "lidé dobré vůle" takto, pryč od nich na sta a tisíce mil!


Celý článek "Pokoj lidem dobré vůle 1911" Dr. Jana Herbena.

©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná