předchozí kapitola rejstřík následující kapitola

  
18.1 Hlavní námitky, které vyplynuly z versologického zkoumání

Chceme-li stavět dům, je nejdříve nutno likvidovat rumiště nebo zbořeniště, leží-li na příslušné parcele, i když bývá možno ještě využít některých starých a zpuchřelých zbytků. A protože nějvětší a dodnes podporované útoky na R tu vedli Král  a Jakobson , je třeba se vypořádat především s jejich pracemi.

Ty se ovšem netýkají všech náležitostí zvukové stránky díla. Jsou zaměřeny na prosodii, na slovní přízvuk, na strofičnost, nikoli na jiné složky, jež v této kapitole také rozebereme: na rým  (rýmoid ), na onomatopoji, zvukomalbu  a na malbu hudební  a notový  doprovod. Jako v jiných otázkách, tak se i zde odpůrci soustředili na dvojí cestu argumentace:

1.
na důkazy, že se R metrickou výstavbou podstatně liší od ostatních, tedy ,,pravých'' stč. památek a
2.
že jejich umělecká úroveň, jejíž složkou je ovšem i rytmus a metron , zdaleka nedosahuje hodnoty, kterou jim zastánci pravosti připisují.
Naše stanovisko k druhé námitce již do značné míry vysvitlo z předchozích kapitol a zde se projeví znova; pokud jde o výtku 1), je třeba zdůraznit, že se Rukopisy od uznávaného stč. písemnictví lišit nikoli mohou, ale musí. Pokud se budu někde v následujících odstavcích opakovat, omlouvám se. Jsa přinucen psát do značné míry polemicky nebo apologeticky, nemohu se snad ani vyhnout tomuto nedostatku.