Rukopisné ohlasy v médiích  (2)
(říjen až prosinec 2001)


Vědecký pracovník Katedry církevních dějin Evangelické teologické fakulty University Karlovy Dr. Peter C. A. Morée (původem z Nizozemí) vede v zimním semestru v předmětu Církevní dějiny seminář Vymyslet své dějiny? (Spor o rukopisy Královédvorský a Zelenohorský v 19. stol.).
Nakladatelství Koniasch Latin Press Praha vydalo sborník Fenomén smrti v české kultuře 19. století. Obsahuje příspěvek PhDr. Milana Exnera z Pedagogické fakulty Technické university v Liberci Téma smrti a smrt subjektu v Rukopisech královédvorském a zelenohorském (str. 348-358).
Lidové noviny (2.10.2001) přinesly recenzi knížek PhDr. Stanislava Poláka T. G. Masaryk 1, 2 od redaktora Jiřího Olšovského pod titulkem "TGM aneb Božský klid ve všeobecném rozčilení". Autor recenze mimo jiné napsal: "S hlubokým historickým porozuměním je popsán boj o Rukopisy, nebojácné Masarykovo nasazení v něm." Knihy vydal Masarykův ústav AV ČR, který už léta slibuje vydat svazek 19 Masarykových spisů "Rukopisné boje".
Na internetových stránkách města Nepomuku v sekci Osobnosti je vedle presidenta Václava Havla, předsedy Parlamentu Václava Klause, kardinála Meissnera, pilotů RAF (gen. Šiška, gen. Peřina) ad. představen také člen České společnosti rukopisné pan Zdenko Frankenberger Daneš, matematik a historik, prof. university v Tacomě ve Washingtonu.
Český rozhlas 2 - Praha (20.10.2001) vysílal v pořadu Turádio - zvukový časopis pro mladé všeho věku o Rukopisech a TGM, který odhalil jejich padělanost. Nakonec pozvali posluchače na zámek Zelená Hora u Nepomuku (zámek byl zpřístupněn v neděli 21.10. v rámci Světového dne chůze).
PRÁVO (23.10.2001) přineslo článek redaktora Bohuslava Borovičky Pře o rukopisy dosud trvá, kde autor popisuje události kolem nalezení Rukopisu zelenohorského a pro zájemce o aktuální dění kolem Rukopisů doporučuje čtenářům stránku naší rukopisné společnosti: http://kix.fsv.cvut.cz/rkz/
Nakladatelství AKROPLIS vydalo knihu Falza a podvody české historie (Praha 2001), kterou napsali "naši přední historikové" - učitelé z Filozofické fakulty University Karlovy. Tři kapitoly knihy se věnují Rukopisům. Prof. Dr. Jaroslav Čechura, DrSc. napsal článek O podivném vítězství nad Mongoly, kde obvinil jako tvůrce legendy o vítězství nad Tatary u Olomouce moravského historika Antonína Bočka. Doc. PhDr. Milan Hlavačka, CSc. napsal článek Rukopisy aneb Běda věci, jež má býti podporována podvodem, kde shrnul historii odsouzení Rukopisů jako padělků (Tagesbote, Kuh, Hanka, Zeidler). Prof. Dr. Jaromír Neumann, DrSc. napsal článek Malíř František Horčička a Hankova falza, kde se snažil odhalit pomocníka Hankovi při technickém provádění Rukopisů. Zmínil také falešné nápisy nad bustami v triforiu Svatovítské katedrály, objev paní Dr. Kostílkové.
Bulletin Československé společnosti mikrobiologické (2001/3; s. 149-154) uveřejnil článek Mgr. Karla Nesměráka Mikrobiologové a RKZ. V článku autor popisuje rkp. výzkumy Augustina Cordy, Antonína Bělohoubka a Julia Stoklasy.
Mladá fronta DNES (20.11.2001) v článku Zámek "černých baronů" se dočká obnovy napsala o chátrajícím zámku Zelená Hora u Nepomuku. Obec Klášter uzavřela smlouvu s firmou Janterai International, která plánuje zámek přestavět na ubytovací a restaurační centrum. Doufejme, že při přestavbě nezanikne "kvelb" v přízemí zámku, kde důchodní Kovář nalezl Rukopis Zelenohorský a v prvním patře bude obnoven stropní obraz znázorňující Vítězství Jaroslava ze Šternberka nad Tatary u Olomouce v roce 1241. Náklady na rekonstrukci zámku firma odhaduje na 250 milionů Kč.
Lidové noviny (1.12.2001) přinesly recenzi Michaela Borovičky "Pod vlajkou antisemitismu. Práce Milana Nakonečného o historii Vlajky vzbuzuje vážné pochybnosti", kde autor odhalil prof. Nakonečného jako sympatizanta prvorepublikové Vlajky. Mimo jiné napsal: "Vlajka vznikla v roce 1925 a jejími členy byli především pravicoví studenti práv a medicíny ... založila také vlastní stejnojmenný časopis, který s oblibou napadal T. G. Masaryka. Ideálem studentských radikálů byl totiž zcela jiný myslitel, profesor František Mareš, ctitel Mussoliniho a ohnivý bojovník za pravost rukopisných podvrhů."
Česká televize (4.12.2001) vysílala přímý přenos fotbalového zápasu Ligy mistrů mezi FC Porto - AC Sparta. Po fatální chybě portugalského brankáře v 74. minutě zápasu vsítila Sparta vítězný gól a komentátor přenosu Jaromír Bosák zvolal: "AJTA, AJTA" - toto citoslovce se vyskytuje pouze v Rukopisu Královédvorském. Podle etymologického slovníku vzniklo Hankovým chybným čtením jednoho místa Husovy postily (Aj, ta dva božie svědky pravíta).
Obecní galerie BESEDA, Malostranské nám. 21, Praha 1 uspořádala výstavu obrazů malíře Miloslava Troupa (1917 - 1993), který ilustroval Bednářovo přebásnění Rukopisu Královédvorského a Zelenohorského. O práci na RKZ napsal: Ilustroval jsem Rukopisy. Na internetu jsou jeho stránky: www.troup-miloslav.cz. Výstava se koná od 5.12.2001 do 13.1.2002 (út-ne 13-18).
Městská knihovna v Praze na Mariánském náměstí vystavuje Nové přírůstky historického fondu, kde je mimo jiné Rukopis Zelenohorský (faksimilové vydání, NEKLAN 2000).
Nakladatelství Reader's Digest Výběr vydalo reprezentační publikaci "Sto událostí, které dramaticky změnily naši historii - KDY, KDE, PROČ & JAK se to stalo v českých dějinách". Roku 1818 je věnovaná kapitola o vzniku Národního musea v Praze, asi polovinu stránky zabírá text o Rukopisech Královédvorském a Zelenohorském. V publikaci je také zmínka o slovníku Mater verborum s Hankovými českými přípisky.
PRÁVO (17.12.2001) přineslo zprávu o vánočním trhu na zámku Zelená Hora u Nepomuku. Nový nájemce, německý podnikatel Frank-Rainer Telemann z Dolního Saska chce na zámku pořádat koncerty, výstavy, středověké trhy. V provozu má být restaurace, kavárna a vinárna. V přízemní místnosti tzv. Libušině sále, kde byl nalezen Rukopis Zelenohorský (Libušin soud), bude výstava o této nejstarší české literární památce.
Semestrální cvičení pro studenty Učitelství chemie Pedagogické fakulty TU je na internetové stránce:
http://www.fp.vslib.cz/ms/texty/ms/zi/ukoly.htm
Cvičení 2:  Zašlete na adresu martin.slavik@vslib.cz text básně Oldřich z Rukopisu královédvorského a zelenohorského, který je dostupný na Internetu...


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná