Rukopisné ohlasy v médiích  (16)
(leden až červen 2008)


Muzeum hl. m. Prahy vydalo obrazovou publikaci PhDr. Jana Jungmanna "Smíchov - město za Újezdskou branou". Na 237 stranách je 637 snímků; mj. jsou tam fotografie Palackého mostu s Myslbekovými sochami na téma Rukopisů, když nebyly ještě osazeny sochy na Smíchovské straně (Lumír a píseň, Libuše a Přemysl); tyto sochy byly při americkém náletu 14.2.1945 zničeny.
Divadlo Husa na provázku v Brně chystá na 15.3.2008 premiéru inscenace Evy Tálské "Rukopis Zelenohorský a Královédvorský".
Nakladatelství Toqqa vydalo knihu Radovana Lovčí "Alice Garrigue Masaryková. Život ve stínu slavného otce". Na třech stránkách je popsán rukopisný spor.
Česká televize vysílala (12.1.2008 na čt2) 101. pořad "333 - literární revue" s názvem Písmo a knihy rukopisné. Osm minut bylo věnováno Rukopisu královédvorskému, průvodci Jan Lukeš a Jan Schmid navštívili Dvůr Králové a pan farář Jan Czekala je zavedl do rukopisné kobky - místa nálezu RK. Potom navštívili Městské muzeum, kde hovořili s ředitelkou Šárkou Hulíkovou na téma pravosti RK.
Turistický portál Jižní Morava (16.1.2008) přinesl zprávu ČTK Husa na provázku zkouší jubilejní inscenaci podle Rukopisů. Martina Měšťanová z divadla řekla: V inscenaci se představí prakticky celý soubor divadla, ... lidé se mohou těšit na historizující podívanou, ovšem v autorském pojetí Tálské. Hudbu napsal skladatel Miloš Štědroň, jenž také hercům přednesl výklad o historickém pozadí obou padělků. Autory Rukopisů, které byly "objeveny" v roce 1817, jsou pravděpodobně vlastenci Václav Hanka a Josef Linda. Chtěli prostřednictvím podvržených pramenů přispět k hrdosti Čechů na vlastní minulost...
Internetový server http://www.komiks.cz/ uveřejnil recenzi komiksu Šifra mistra Hanky, který napsal Robert Jan Hřebíček (17.1.2008).
Brněnský deník (21.1.2008) otiskl rozhovor Kláry Kubíčkové s Evou Tálskou Rukopis královédvorský na divadle. Na otázky inscenování Rukopisů odpověděla: Důležité je najít vnitřní téma. ...to, které tam dali Václav Hanka s Josefem Lindou. I když je to podvrh, má za úkol obhájit existenci českého národa.
Mladá fronta DNES (24.1.2008) otiskla článek Jana Zieglera "Američanka, která milovala Prahu" o Charlottě Garrigue Masarykové, kde mj. napsal: "Asi nejtěžší životní zkoušky prožila se svým mužem v roce 1886 za časů rukopisných bojů ... V české společnosti byly dlouho brány rukopisy Královédvorský a Zelenohorský jako důkaz starobylé literární vyspělosti Čechů. Filolog Jan Gebauer, historik Jaroslav Goll a sociolog Masaryk dokázali, že jsou to moderní padělky, z jejichž autorství byl později usvědčen Václav Hanka."
Na webu Metropolis Live (http://metropolislive.cz/) je informace o nové inscenaci Evy Tálské Rukopis Zelenohorský a Královédvorský: dlouho připravované dílo, které může být ve výsledku naprosto cokoli. Čtyřhodinový opus? Pantomima? Lidová hra se zpěvy? U této neuchopitelné kouzelnice režie a jedné ze zakladatelek Provázku to může být opravdu cokoli.
Časopis Dějiny a současnost (č.1/2008) otiskl recenzi Magdalény Pokorné knihy Roberta Saka "Josef Jungmann. Život obrozence." Mj. napsala: "Zejména Jungmannův vztah s Josefem Dobrovským je sledován po celé dlouhé období. Snad nejostřejší spory mezi oběma těmito velikány vypukly v souvislosti s diskusemi o pravosti Rukopisů. Jungmann byl jejich objevem nadšen, Dobrovský byl v této věci skeptik. (V návaznosti na tyto pasáže pak Sak rekapituloval i závěry starší literatury, zda Jungmann mohl být jedním z autorů této nově objevené literární památky.)"
Časopis HOST, měsíčník pro literaturu a čtenáře (č.1/2008) otiskl recenzi Vojtěcha Čepeláka Rukopisy K&Z fecit? komiksu Šifra mistra Hanky.
Chystaná inscenace divadla Husa na provázku změnila název: v programu je nyní uvedeno Rukopis Královédvorský a tento obsah: Rukopis Královédvorský je podvrh Václava Hanky, který jej stvořil se znalostí staroslovanského jazyka a zveřejnil na starých již použitých ručně vyrobených podkladech. Padělky z počátku 19. století, které jsou datovány do 13. století, měly skvělý záměr: dostat Český národ z ujařmění. Tato podvržená stará památka je básnický skvost, který se zasloužil o národní obrození. Celá kompozice představení má stejný záměr: vymknout se zničení jiným národem.
Univerzita Palackého v Olomouci vydala publikaci Miroslava Komárka "Studie z diachronní lingvistiky." Výbor studií obsahuje mj.: Jazykovědná problematika RKZ; Odkaz Josefa Dobrovského a boje proti RKZ.
Ve věku 88 let zemřel 10.3.2008 herec Radovan Lukavský. Pro nakladatelství NEKLAN připravil první audio nahrávku Rukopisů (2002).
V den 40. výročí založení Divadla Husa na provázku (15.3.2008) byla premiéra inscenace Rukopis Královédvorský. Zatím vyšla jediná recenze v Brněnském deníku. Na chatu divadla (www.provazek.cz) jeden divák žádá derniéru. Provázek hostuje v Praze (12.-17.4. v Arše), ale Rukopis na programu nebude.
Mladá fronta DNES (26.3.2008) otiskla recenzi Luboše Marečka divadelní inscenace RK v Huse na provázku pod názvem "Režisérka patosem přebila Rukopis královédvorský". Mj. napsal: Cenná je režisérčina snaha podívat se oslavně a vznešeně na památku, která - byť nepravá - sehrála nemalou roli při budování českého sebevědomí.
Divadelní noviny (č.7/2008) otiskly recenzi Vladimíra Hulce inscenace Evy Tálské Rukopis královédvorský v Huse na provázku pod názvem "Aj, ty vrahu, vezmi tě běs". Mj. napsal: Tálská se nezabývá pravostí Rukopisů, není pro ni důležité ani jejich historické ukotvení. Zajímá ji básnivost jejich jazyka a dramatičnost příběhů, jež převádí až do ritualizované podoby.
Časopis Dějiny a současnost (číslo 4/2008) uveřejnil recenzi komiksu Šifra mistra Hanky.
U příležitosti 190. výročí založení Národního muzea byl na tiskové konferenci k tomuto jubileu vystaven Rukopis zelenohorský (14.4.2008). Za měsíc začne výstava, kde by měl být asi na 3 dny znovu vystaven.
A2 - kulturní týdeník č.15/2008 (9.4.2008) otiskl recenzi Jitky Páleníkové Rukopis královédvorský s podtitulem Eva Tálská se vrátila do Husy na provázku, aby nově vyložila nejslavnější české literární falzum.
Česká televize v pořadu kultura.cz (3.5.2008) představila malířku a ilustrátorku Miladu Marešovou, jejíž zajímavá výstava je nyní v Brně. Jejím otcem byl významný obránce Rukopisů, fysiolog, filosof a dvojnásobný rektor University Karlovy Prof. MUDr. František Mareš. Na výstavě je také portrét prof. Mareše.
Národní muzeum v Praze zahájilo výstavu "190 let Národního muzea - 190 let dobrodružství" (14.5.-21.9.2008). Do 18. května si návštěvníci budou moci prohlédnout nejvzácnější exponáty NM - originály pergamenů Rukopisu královédvorského a Rukopisu zelenohorského. V neděli 18.5. je do NM vstup zdarma - Mezinárodní den muzeí.
Lidové noviny (17.5.2008) otiskly na titulní straně článek Martiny Klapalové Nový boj o pravost rukopisů: mýlil se TGM?
Televize Nova (17.5.2008) uvedla ve zpravodajské relaci Televizní noviny zprávu redaktora Adama Halmašiho Padělky prověří chemická analýza.
Časopis Respekt č. 22/2008 (26.5.2008) v rubrice Minulý týden Ivan Lamper napsal: "Po 190 letech se znovu rozhořel spor o pravost Zelenohorského a Královédvorského rukopisu."
Na zámku Zelená Hora u Nepomuku je instalována v Libušině sálu výstava České společnosti rukopisné  "Aj, vsia Praha mlčie v jutřniem spaní" ke 190. výročí nalezení RZ a RK. Zámek je přístupný od 24.5. do 28.9.2008 vždy v sobotu a neděli od 13:30 do 17 hodin.
Lidové noviny (pátek 6.6.2008) otiskly inzerát na straně 20:
Neznámé pohledy na Rukopisy
Přednáška České společnosti rukopisné
v Národním muzeu 9. června od 17 do 19 hodin.

Vysokoškolský umělecký soubor University Karlovy vydal CD s názvem Píseň česká, které obsahuje píseň z Rukopisu královédvorského - Róže, kterou zhudebnil pro smíšený sbor skladatel Luboš Fišer.  


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná