Rukopisné ohlasy v médiích  (17)
(červenec až prosinec 2008)


Časopis Pod Zelenou Horou (č.2/2008) otiskl článek Pavla Motejzíka "Za Rukopisem zelenohorským". Autor zmiňuje nedávnou výstavu originálů RK a RZ v Národním muzeu, zprávu televize Nova o chystaném novém chemickém průzkumu RKZ a také informaci Dr. Marty Vaculínové z Národního muzea o budoucí výstavě věnované pouze Rukopisům a rukopisnému boji.
Lidové noviny (19.7.2008) v sobotní příloze Orientace - Studovna přinesly článek literárního publicisty Jana Nejedlého "Pravda a krása v závodu do vrchu". Autor píše o knihách Ivana Wernische (Quodlibet; Píseň o nosu; Zapadlo slunce za dnem, který nebyl): Takřka dva a půl tisíce nepochopených mistrů pera se zdá na tak malý národ až až. Na druhou stranu, byli to právě Češi, kdo založil svou národní identitu na padělaných veršovánkách a hádkách o ně.
Nakladatelství Academia vydalo knihu Spoléhámť se docela na zkušené přátelství Vaše... Vzájemná korespondence historiků Josefa Jirečka a Václava Vladivoje Tomka z let 1858-1862. Oba byli obránci Rukopisů a tehdy začala protirukopisná kampaň v Tagesbote aus Böhmen.
Nakladatelství Barrister & Principal v Brně vydalo knihu rakouského novináře Wolfganga Libala Češi. Naši zvláštní sousedé. Libal byl pražským Němcem a po válce byl odsunut. V knize vzpomněl i na Rukopisy, jejich nepravost prý dokázal německý bohemista Jan Gebauer a nikoliv Masaryk, kterému je to přičítáno.
Časopis Rozrazil (č.3/2008) přinesl rozhovor těžko zůstat nezasažen... o přebásnění Rukopisů s bohemistkou Ester Novákovou. Na poslední sedmou otázku Co bys vzkázala těm, kdo se i dnes bijí za pravost Rukopisů? odpověděla: Mě osobně argumenty proti pravosti Rukopisů přesvědčují, jako češtinář-odborník akceptuji současné vědecké stanovisko. Ale jako soukromé osobě jsou mi obhájci Rukopisů sympatičtí. Co bych jim vzkázala? Ať věří. Tvůrci RKZ by měli radost.
Časopis Svět a divadlo (č.4/2008) otiskl rozsáhlou recenzi divadelního představení Rukopis královédvorský Evy Tálské. Recenze napsaly tři studentky Semináře estetiky FFMU Brno - Hana Svobodová, Markéta Holá a Lada Tvrdíková - v rámci semináře Kritické a ediční praxe v časopisu SAD. Dovětek k recenzím napsal šéfredaktor časopisu Karel Král.
Časopis History revue (č.9/2008) otiskl článek Luboše Ypsilona Koláčka Staročeské rukopisy: Zločin ve prospěch národa? Článek končí odstavcem Boj vzplane znovu. V roce 2017, při dvoustém výročí objevení nejslavnějších českých falzifikátů, chce Česká společnost rukopisná dokázat jejich pravost chemickou analýzou starobylého písma.
Časopis Enigma (č.9/2008) otiskl článek Petra Brzokoupila Spor o Rukopisy: Jsou to opravdu falzifikáty? Autor shrnul historii rukopisného sporu na čtyřech stranách. O posledním výzkumu napsal: Známý spisovatel faktu Miroslav Ivanov se v letech 1967-1971 pokusil společně s vědci z Kriminalistického ústavu Veřejné bezpečnosti definitivně vyřešit otázku Rukopisů. Jejich pátrání nakonec nebylo úspěšné.
Časopis Svět (č.9/2008) otiskl článek Jana Čurdy Boj o nejslavnější české padělky, kde autor mj. napsal: "Před téměř dvěma sty lety Václav Hanka a lidé z jeho okolí nalezli nesmírně cenné staročeské písemnosti - rukopisy Královédvorský a Zelenohorský. Více než sto let trvaly spory o jejich pravost a někteří lidé jejich autenticitu obhajují dodnes."
Český rozhlas 2 - rádio Praha vysílá v neděli ráno Toulky českou minulostí. Posledních pět pořadů bylo věnováno Rukopisům. První pořad se jmenoval  Lež je vždycky o krok před pravdou, druhý  Příliš mnoho objevů, třetí  Stín falzátora, čtvrtý  Kolik váží čest národa a pátý  Geniální padělatel. Pořady připravuje Josef Veselý a všechno vychází z knížek spisovatele doktora M. Ivanova.
Obec Hořiněves oslavila začátkem září 770 let od první zmínky o obci. V rodném domě Hankově byla 6.9.2008 přednáška a diskuse na téma Význam Václava Hanky v českém národním obrození.
Na blogu iDNES (16.9.2008) publikoval Martin Kadlečík článek Rukopis královédvorský a zelenohorský.
Český rozhlas 7 - Rádio Praha (20.9.2008) vysílal Kalendárium. Autorka pořadu Martina Bílá připomenula okolnosti  "nálezu" rukopisu královédvorského v rozhovoru s ředitelkou muzea Šárkou Hulíkovou.
Literární noviny (2008/39) otiskly článek Viktora A. Debnára Obránce Rukopisů. Připomíná exilového básníka Zdeňka Rutara, který v 60-letech přeložil do americké angličtiny Rukopisy Zelenohorský a Královédvorský.
Na internetových stránkách časopisu RESPEKT je uveden článek Davida Klimeše Český úděl udavačů o Milanu Kunderovi. Autor článku napsal: "Fanoušci světoznámého spisovatele se pustili do boje proti pravosti nalezeného dokumentu - jakýsi boj o Rukopisy v opačném gardu."
Divadlo DISK uvedlo (13.10.2008) v rámci Festivalu příští vlna/next wave... představení divadla Husa na provázku Rukopis královédvorský a režisérka Eva Tálská obdržela za celoživotní dílo na festivalu ocenění Živoucí poklad.
Lidové noviny (16.10.2008) otiskly recenzi Jany Machalické Divadlo stvořené z "ničeho" hry divadla Husa na provázku Rukopis královédvorský.
Lidové noviny (18.10.2008) v příloze Kulturní revue otiskly rozhovor s autory patnácté hry Divadla Járy Cimrmana, která se jmenuje České nebe a premiéra bude 28.10.2008. Zdeněk Svěrák mj. řekl: "Třeba pasáž o Rukopisech. Ta se z velké části skládá z historických faktů a jen tu a tam jsou naše vsuvky, vtipy, komické formulace. ... Spor o Rukopisy, který se vleče dvě stě let, se totiž vleče dál. Existuje Česká společnost rukopisná, ČSR, a ta má v plánu dokázat jejich pravost, jako už jiné společnosti před nimi. Není to žádná recese, myslí to naprosto vážně."
Literární noviny (číslo 47 z 18.11.2008) uveřejnily zajímavý článek Ing. Jiřího Urbana Rukopisy na prahu jedenadvacátého století. První předseda obnovené České společnosti rukopisné formuluje nedostatky při posuzování pravosti Rukopisů Zelenohorského a Královédvorského a vybízí k přezkoumání jeho závěrů.
Česká televize Čt24 (28.11.2008) uvedla v pořadu Město Dvůr Králové nad Labem chrání svoje památky:  Schulzovy sady zdobí busta Václava Hanky - spisovatele, kterého proslavilo padělání literárních rukopisů. Že jde o plastovou kopii originálu běžný návštěvník pozná stěží. Bronzový originál busty z roku 1867 je v depozitáři královédvorského muzea.
Česká televize Čt2 (2.12.2008) uvedla v cyklu Brána poznání, Hledači času pořad Šifra mistra Hanky. Tomáš Hibi Matějíček a Karel Jerie vytvořili komiks inspirovaný dlouholetým sporem o pravost Rukopisu Královédvorského.
Časopis Dějiny a současnost (2008/12) otiskl recenzi knihy Magdalény Pokorné: Spoléhámť se docela na zkušené přátelství Vaše... (vzájemná korespondence J. Jirečka a V. V. Tomka z let 1858-1862) od Petra Čorneje. Mj. napsal: "Symptomatický je například dobově podmíněný antisemitismus, patrný nejen v charakteristikách odpůrců pravosti Rukopisů, v jejichž původnost Tomek s Jirečkem věřili..."
Nakladatelství TORST chystá k vydání knihu Pavla Kosatíka "České snění". Jde o historickou analýzu falešných snů, představ a iluzí, které Češi měli o sobě samých. Kniha bude obsahovat také Sen o Rukopisech. Kosatíkovy Sny vycházely na pokračování v časopise TÝDEN (2003).  


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná