Rukopisné ohlasy v médiích  (12)
(leden až červen 2006)


Časopis Dvůr Králové nad Labem - vlastivědné čtení přinesl v čísle 9 reportáž z odhalení kašny se sochou Záboje na nám. TGM. Článek nazvaný "Stalo se to 29. září 1857" čerpá z časopisu LUMÍR, kde byl popis slavnosti při odhalení sochy Záboje od bratří Wagnerů.
Nakladatelství LIBRI vydalo knihu Karla Sklenáře: Biografický slovník českých, moravských a slezských archeologů (2005, 728 stran). Kniha obsahuje příznivé hodnocení rukopisných obránců Fr. Adámka a prof. J. L. Píče.
Mladá fronta DNES přinesla v silvestrovském vydání zajímavý článek Štěpána Filípka Protivník. Nikoli však nepřítel. Příběh novináře Karla Horkého (1879-1965). Horký vydával týdeník Fronta (1927-1939), kde dal prostor obráncům Rukopisů k publikování (J. E. Hanka, J. Slavata, Fr. Mareš, J. Vrzalík ad.). Horký psal fejetony, jeden nazval:  TGM a RKZ (1933).
Časopis Čtenář - měsíčník pro knihovny publikoval seriál článků Digitální projekty a programy v České republice a v angloamerické oblasti. Většinu článků napsala Vesna Škodová, bývalá studentka Vědeckých informací a knihovnictví na Masarykově universitě v Brně. Část 4. je věnována Úplným textům Rukopisu královédvorského a zelenohorského.
Časopis Dvůr Králové nad Labem - vlastivědné čtení přinesl v čísle 10 nekrolog Za Juliem Endersem (1920-2005) od Mgr. Jiřího Šíla ze Slezské university v Opavě. Dále je zde článek o královédvorském sochaři Antonínu Pavlu Wagnerovi s mnoha fotografiemi jeho soch ve Vídni. Wagner vyhrál soutěž na sochařskou výzdobu Národního divadla - sochy Záboje a Lumíra ve výklencích a alegorické skupiny Opera a Drama.
Týdeník Církve československé husitské Český zápas otiskl v čísle 3 (15.1.2006) redakční článek Před 145 lety zemřel známý padělatel o Václavu Hankovi.
Z Knihovny Národního muzea v Praze přišla pozvánka:  Dovolujeme si Vás pozvat na slavnostní uvedení digitální podoby Rukopisu Zelenohorského a Královédvorského, které se koná v úterý dne 31. ledna 2006 v zasedací síni Národního muzea. Podepsáni za Svatobor - Doc. V. Liška, za Matici českou - Dr. E. Ryšavá.
Na stránce www.memoria.cz jsou obrazy Rukopisu Zelenohorského (1Ab1) a Rukopisu Královédvorského (1Ab6) naskenované firmou Albertina icome Beroun. Bohužel kvalita zobrazení - náhledy pro volný přístup - jsou tak šíleně nekvalitní, že lze jen těžko uvěřit, že byly nasnímány scanerem s rozlišením 70 Mp.
Rádio HORTUS (www.radiohortus.cz) vysílalo 13. února Rukopisy v japonštině. Japonský bohemista Masuo Tasai přeložil ukázky z Rukopisu královédvorského (Oldřich, Záboj a celou píseň Opuštěná). Pro rádio HORTUS přečetla japonská studentka Akademie múzických umění v Praze.
V sobotní příloze Magazínu PRÁVO (25.2.2006) je otištěn článek Miloslava Martínka Spory o pravost staročeských Rukopisů. Ukázka konce článku: "Na počátku 20. století byla už většina české společnosti přesvědčena o tom, že Rukopisy královédvorský a zelenohorský jsou dílem z počátku 19. století. Zůstávala však otázka: měli Hanka, Linda a jejich přátelé dostatek schopností vytvořit tak zdařilé dílo? Ani paleografický rozbor nevyzněl jednoznačně; a názory obhájců podporovaly výsledky chemických zkoušek, které provedli v roce 1886 profesoři Antonín Bělohoubek a Vojtěch Šafařík."
Kruh přátel českého jazyka při Klubu Melantrich v Praze pořádá přednášku prof. Jiřího F. Fraňka České Rukopisy a ruské Slovo o pluku Igorově. Přednáška bude ve středu 29.3.2006 od 18 hodin v posluchárně číslo 18 na Filosofické fakultě UK, Praha 1, nám. J. Palacha 2.
Deník PRÁVO otiskl v příloze SALON (6.4.2006) článek Jakuba Šofara Historie učitelka hravá, kde si autor všiml rukopisných stránek na internetu. Ještě že nepožaduje zbourání "rukopisného mauzolea" - tj. Národního divadla, jako před časem v České televizi pan Dušan Třeštík.
Nakladatelství HAVRAN vydalo knihu Eduarda Maura Paměť hor (Šumava - Říp - Blaník - Hostýn - Radhošť). Autor je profesor českých dějin na FF UK, v knize popisuje vymyšlené bitvy podle Rukopisu královédvorského - Záboje a hostýnský zázrak (vyhnání Tatarů).
Nakladatelství ARGO vydalo novou knihu Miloše Urbana Pole a palisáda s podtitulem Mýtus o kněžně a sedlákovi. Vyprávění o Libuši a Přemyslovi je českým příspěvkem do mezinárodního projektu Mýty, do kterého se zapojilo již 35 zemí světa. Z Rukopisu Zelenohorského použil autor dva verše, převedené do nové češtiny: "Běda ptákům, k nimž se zmije vkrade - běda mužům, co jim ženská vládne."
Časopis HOBULET (2006/7 - vydává Praha 7) přinesl článek Zeyerova jubilea od Jaroslava Šajtara. Autor v něm mj. napsal: Na národní pověsti a podvržené Rukopisy navázal cyklem Vyšehrad a Zpěvem o pomstě za Igora.
Český rozhlas 2 - PRAHA vysílal v sobotu 3.6.2006 pořad Vymýšlet si dějiny, "tvořit" dějiny, být součástí dějin. Václav Hanka, jak ho vidí dnešní historici, literáti a psychologové. Pořad připravila Eliška Závodná.
Britské listy (www.blisty.cz) uveřejnili 15.6.2006 báseň Geneze od Jiřího Filipa. Začíná veršem: Kdo nehájí Rukopisy, není Čech! Hop hop hop.
Měsíčník pro literaturu a čtenáře HOST (06/2006) uveřejnil recenzi knihy Radomila Nováka "Hudba jako inspirace poezie". Recenzentka Kristýna Bobáková mj. napsala: "Že hudba může inspirovat poezii, dokázala například i slavná česká falza. Bohužel na to také doplatila, neboť jeden z nejpádnějších důkazů proti jejich pravdivosti pocházel z tehdy ještě muzikologické pracovny Zdeňka Nejedlého." Autorka míní Nejedlého článek do Gollova sborníku Kotle a lesní rohy (1906).
Internetové stránky Altermedia Info přinesly zajímavý článek Martina Kadlečíka Výročí narození Václava Hanky.  


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná