Rukopisné ohlasy v médiích  (5)
(červenec až prosinec 2002)


V červencovém vydání Literární revue 333 (Česká televize Praha) se průvodci pořadu vypravili do Olomouce. Mimo jiné potkali pedagoga z Katedry bohemistiky FF UP pana Dr. Machalu a pochválili mu jeho dvě knížky o české literatuře. Myslím, že kniha Literární bludiště (Brána 2001) si žádnou pochvalu nezaslouží.
Lidové noviny (7.9.2002) v sobotní příloze Věda uveřejnily zajímavý článek Jaroslava Petra Je nejstarší mapa Ameriky pravá?, který se vzdáleně podobá našemu rukopisnému sporu. Také tady jsou obránci a odpůrci pravosti mapy Vinlandu nakreslené kolem roku 1440 na středověkém pergamenu "údajně" novověkým inkoustem z počátku 20. století.
Mladá fronta DNES (14.9.2002) uveřejnila článek redaktorky Jany Bendové začínající veršem z RZ: "Běda mužům, kterým žena vládne! Chrudošovo památné zvolání se ještě k Zemanovým uším doneslo, následník Špidla ho však oslyšel. Teď má vládní krizi, a to ještě nezačal pořádně vládnout. Kvůli jedné ženě..."
Česká televize vysílá každou neděli na 1. programu pořad KALENDÁRIUM, který uvádí moderátorka Saskia Burešová. V neděli 15.9.2002 byl vzpomenut nález RK: "16. září 1817 nalezen Rukopis královédvorský".
Česká rozhlas má na internetu rubriku pro děti Kalendárium, kde Magdalena Šorelová v polovině září napsala: 16. září roku 1817, to je před sto osmdesáti pěti lety, nalezl Václav Hanka Rukopis královédvorský ve věži kostela svatého Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem. Rukopis obsahoval epické a lyrické básně a lyrickoepické skladby.
V úterý 17. září 2002 od 18 hodin bude v přednáškovém sále Národního muzea (Praha 1, Václavské nám. 68) přednáška Sdružení přátel Lužice: Václav Hanka, jeho dílo a jeho vztahy k Lužici. Přednášku připravil Mgr. K. Nesměrák z České společnosti rukopisné.
Francouzský historik Alain Soubigou vydal knihu Tomas Masaryk (Fayard, Paris 2002), kde se na str. 74-75 věnuje "slavné aféře rukopisů". Mimo jiné napsal: "...na začátku 20. století, důležité osobnosti pokračovaly v obhajobě pravosti rukopisů, např. nacionalistický senátor a bývalý rektor UK, František Mareš (1857-1942), který ve 30. letech vydal v tomto smyslu dílo (přeloženo do francouzštiny v roce 1936). Ještě v současné době Česká společnost rukopisná, vedená Ing. Jiřím Urbanem, pokračuje v úsilí vedoucímu k prokázání pravosti rukopisů proti tvrzením oficiální vědy..."
Česká společnost rukopisná připravuje cyklus přednášek k 70. výročí založení společnosti v Archivu hl. m. Prahy v Clam-Gallasově paláci (Praha 1, Husova 20). Přednášky budou ve středu 13., 20. a 27. listopadu 2002 vždy od 17 do 19 hodin.
Česká televize vysílala (28. září 2002) 40 minutový dokument Kapitoly o TGM (natočen roku 1990 podle scénáře Jaroslava Opata), kde v kapitole 2. Růst osobnosti byla jedna věta věnována Rukopisům: "Masaryk měl tehdy za sebou koncem 80-tých let, se svými vědeckými přáteli vítězný boj proti rukopisným falzům, ve kterém museli osvědčit nejen vědeckou, ale i občanskou statečnost."
Nakladatelství Lidové noviny vydalo publikaci Cesta a odkaz T. G. Masaryka - jedná se o přepis rozhlasových pořadů vysílaných na stanici Český rozhlas 3 - Vltava. Jedna přednáška měla název Boje o Rukopisy a připravil ji vědecký pracovník Masarykova ústavu AV ČR doc. PhDr. Jiří Brabec.
Česká televize vysílala v neděli 17. listopadu na 2. programu pořad Večer na téma... Zpěv a mýtus, kde v části nazvané V řeči rázná, tělem cudná se probíral mýtus kněžny Libuše. Mluvilo se také o Rukopisech a slavnostní opeře Bedřicha Smetany Libuše. I přes přítomnost historika Třeštíka (připomněl divákům, že Libuše nebyla panna a Přemyslův pluh symbolizoval penis), dopadl pořad úspěšně.


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná