Rukopisné ohlasy v médiích  (22)
(leden až červen 2011)


Slovanský ústav Akademie věd ČR ve spolupráci s Knihovnou Národního muzea připravuje mezinárodní konferenci věnovanou Václavu Hankovi. Konference by se měla konat v termínu září/říjen 2011.
Etnologický ústav AV ČR společně se Slovanským ústavem AV ČR vydal knihu Karla Jaromíra Erbena: Slovanské bájesloví. Na obálce knihy je stránka 25 z Rukopisu královédvorského (Poletova holub...). Kniha vychází z rukopisné pozůstalosti K.J.Erbena.
Internetový deník Neviditelný pes (8.1.2011) otiskl v sekci Historie článek Jiřího Urbana  "Hanka hany zbavený?" K článku se rozvinula zajímavá diskuse.
Český rozhlas Brno vysílal (12.1.2011) v pořadu Ecce Homo příspěvek Libora Vykoupila "Václav Hanka" k 150. výročí úmrtí. Autor o něm mj. řekl: "Hanka byl padělatel v národním zájmu. ... Padělatelskou generálku absolvoval Hanka s přítelem Lindou už v r. 1816, když veřejnosti předvedli milostnou Píseň pod Vyšehradem. ... Pustil se dokonce do padělání mincí. ... Hanka byl napadán až v posledním desetiletí svého života, ale dokázal se bránit velmi jedovatě."
Časopis REFLEX (13.1.2011) otiskl článek Kateřiny Kadlecové Václav Hanka a Rukopisy s podtitulem Zlaté ručičky padělatele, nebo nejstarší česky psaná literární památka? Autorka mj. napsala, že Hanka v 26 letech nebyl schopen z hlediska technického zpracování a ostatně ani pořízení obsahu Rukopis Královédvorský vytvořit.
Česká televize čt24 (15.1.2011) vysílala reportáž ze zahájení výstavy Olomoucké baroko v kapli Božího Těla v Olomouci. Kaple je postavena na místě synagogy a roku 1728 ji vyzdobil malíř Jan Kryštof Handke nástropní freskou s motivem vítězství Jaroslava ze Šternberka v bitvě s Tatary. Na výstavě je také nedávno objevený záznam nástropní malby (tzv. ricordo) malíře Handkeho, který na výstavu zapůjčili strahovští premonstráti. Letos 25.6.2011 uplyne 770 let od slavné bitvy s Tatary, známé také z Rukopisu královédvorského a z Dalimilovy kroniky.
Portál www.reflex.cz (29.1.2011) přinesl článek blogera Dr. Dr. Jana Berwida-Buquoye "Co to je, když se řekne: Kecáš jako Palacký!" Autor napsal:  Když nějaký národ nemá své vlastní dějiny, je nutné mu je vymyslet ... První packal, který se o to u nás pokusil, se jmenoval Václav Hanka. O jeho rukopise vyšla vynikající publikace od Miroslava Ivanova Záhada Rukopisu královédvorského (1970). Dodneška se Hankovi spílá. Ne proto, že Rukopisy padělal, ale protože falzifikáty zhotovil tak primitivním způsobem, že se na to hned přišlo.
Nakladatelství Academia připravuje k vydání dvoudílnou publikaci autorů Piorecká, Dobiáš, Krejčová: "Rukopisy královédvorský a zelenohorský a česká věda (1817-1918)."
Městská knihovna Boženy Němcové v Domažlicích (http://www.mekbn.cz/) připravila přednášku Prof. PhDr. Viktora Viktory, CSc.: "Spor o Rukopisy (královédvorský a zelenohorský)." Přednášet bude ve čtvrtek 17.2.2011 od 17 hodin v Galerii bratří Špillarů.
Prodejny Levných knih obdržely zásilku knih vyřazených ze skladů nakladatelství Academia. Nepřehlédnutelná je 700 s. kniha "Podiven: Češi v dějinách nové doby (1848-1939)." Autoři skrytí za pseudonymem (Příhoda, Pithart, Otáhal) mj. napsali: "Stánek kultury [Národní divadlo] se stal svatyní ducha Rukopisů, v níž nakonec skrze pero libretisty Libuše zapěl národu ódu sám Hanka, a to ještě pomocí rusismů, nad nimiž se Dobrovský v hrobě obracel." Kniha se prodává za 10 Kč.
Národní muzeum v Praze v rámci expozice Staré pověsti české vystavilo na 14 dnů Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky (pochází z počátku 13. století). Dále budou vystaveny kroniky - Dalimilova, Pulkavova a Marignolova. Od 15. dubna do 29. dubna budou vystaveny Rukopisy Královédvorský a Zelenohorský. V tiskové zprávě NM pro novináře je zmínka o České společnosti rukopisné, která si klade za cíl obranu těchto rukopisů.
LISTY dvouměsíčník pro kulturu a dialog (1/2011) otiskl článek Václava Jindráčka "Počátek sporů o Rukopisy na stránkách Athenaea". Autor napsal předmluvu k přetisku dopisu Masaryka Gebauerovi (antedatovaného na 18.1.1886).
V sídle ČSVTS (vědecko-technické společnosti) na Novotného lávce 5, Praha 1 bude dne 1.3.2011 od 18 hodin přednáška Ing. Jiřího Urbana "Nové poznatky o Rukopisech a stav sporu o jejich pravost".
Dějiny a současnost - kulturně historická revue (3/2011) otiskla článek Milana Ducháčka "Obránce národního palladia" s podtitulem "Fixní idea Jana Vrzalíka". V závěru autor napsal: Vrzalík ani po letech neupustil od své celoživotní touhy po prokázání pravosti RKZ, o níž byl z hloubi duše přesvědčen a která se mu stala osudnou.
Český rozhlas - rádio Praha (5.3.2011) vysílal v pořadu Historie rozhovor redaktorky Martiny Bílé s Martou Vaculínovou z Knihovny Národního muzea " Rozluštit tajemství rukopisů by byla škoda".
Revue AKTA HISTORY (2/duben 2011) otiskla článek Pavla Besty  Podvržené národní dědictví  Spor o rukopisy: Někomu přitom jde i o život! V poslední kapitole nazvané Autor je odhalen až po 150 letech! čteme:  V roce 1967 může Ivanov oznámit výsledky svého pátrání: "Rukopisy jsou falešné. A jejich autorem je pravděpodobně Václav Hanka."
Červenobílí - vlastenecké studentské hnutí (http://www.cervenobili.cz/) srdečně zvou na přednášku Ing. Jiřího Urbana "Rukopisy zelenohorský a královédvorský a spor o jejich pravost". Přednáška se koná 7.4.2011 od 16 hodin v Brně, Komenského nám. 220/2 (budova lékařské fakulty MU, místnost S42).
Lidové noviny (2.4.2011) v příloze Orientace - Salon uveřejnily diskusi Kdo to čte, je prase... o vydávání erotických knih. Literární kritik Jaromír Slomek mj. řekl: Je to trochu jako s Rukopisy královédvorským a zelenohorským. Nejsou středověké, ač se tak tváří, nicméně docela pěkně ukazují, jak si padělatelé na počátku 19. století středověké veršování představovali.
Bloger Robert J. Hřebíček uveřejnil na blog.iDNES.cz (7.4.2011) článek Masaryk a Rukopisy - jak to vlastně bylo? Reaguje na článek VIP blogera Jana Urbana "Podvod jako zdroj národního mýtu".
Pražský deník (12.4.2011) otiskl článek Jana Horáka "Galerie představuje druhé nejstarší řemeslo". Výstava v Galerii ČS v Rytířské ulici je o padělatelství. Autor článku napsal: Objevení zlatých "velkomoravských" mincí ve sbírkách Národního muzea. Protože tehdy byl jejich správcem národní obrozenec Václav Hanka, duchovní otec tzv. RKZ, nebylo později těžké zjistit, kdo stál za jejich autorstvím. Je příznačné, že tyto mince podobně jako Rukopisy přijal zcela bez výhrad "otec národa" František Palacký.
Magazín Tajemství české minulosti (číslo 7) otiskl článek Mgr. Silvie Šimordové Mongolové na Moravě. Popisuje mongolský vpád do Evropy v roce 1241.  Dříve tradovaná zvěst o velké bitvě u Olomouce, kde byli Mongolové za přispění Panny Marie poraženi, se dnes považuje za mylnou a založenou na podvržených pramenech. Jaroslav ze Šternberka je fiktivní osobnost. Z Hájkovy kroniky vycházel Václav Hanka při sepisování slavného povrhu, Rukopisu Královédvorského.
Portál www.kaduceus.cz (16.4.2011) uveřejnil článek "Muzeum vystavuje nejznámější literární falza." Autor článku (jds) napsal:  Zatímco odborná veřejnost je pokládá za falza, jež se hlásí do doby starší, než ve které byla vytvořena, obecná veřejnost stále věří, že by snad alespoň Rukopis královédvorský mohl být pravý.
Portál www.mediafax.cz (18.4.2011) uveřejnil článek Martiny Týblové "Národní muzeum vystaví sporné Rukopisy zelenohorský a kutnohorský." Autorka dále napsala:  Rukopisy zelenohorský a kutnohorský (sic) patří podle muzea k nejspornějším pramenům z jeho sbírek.
Mladá fronta DNES (19.4.2011) otiskla článek "Na Rukopisy je možné se jít podívat posledních deset dní."  Už jen do 29. dubna si mohou zájemci v Národním muzeu v Praze prohlédnout originály Rukopisu zelenohorského a královédvorského. Muzeum cyklem představování podobných dokumentů obohatilo výstavu Staré pověsti české.
Bloger Robert J. Hřebíček uveřejnil na blog.iDNES.cz (20.4.2011) článek Záhadné příběhy české literatury - co byla "krycí falza"?
Nakladatelství HOST v Brně vydalo v edici Česká knižnice s vročením 2010 Rukopisy Královédvorský a Zelenohorský. Text edičně připravil, komentář napsal a vysvětlivky zpracoval Dalibor Dobiáš.
Pražský deník (22.4.2011) otiskl rozhovor Jana Horáka s ředitelem Knihovny Národního muzea Martinem Sekerou "Možná Rukopisy znovu prozkoumáme". "V loňském roce byla podána žádost, aby mohly být (RKZ) podrobeny chemickému zkoumání. Pokud to bude konsenzus širší vědecké obce, pak bude možné tu památku ke zkoumání vydat."
Český rozhlas (24.4.2011) uvedl na webu http://www.rozhlas.cz/ zprávu redaktorky Evy Rajlichové "Do uzavření historické budovy Národního muzea zbývá 73 dní". I v následujících dnech bude ještě možnost vidět některé poklady ze zdejších sbírek. Jeden z nich představuje ředitel knihovny Martin Sekera: "To je rukopis Královédvorský a Zelenohorský. Je to památka, která je poutavá nejenom tím, že se neví, jestli je pravá či nepravá, ale také proto, že dodnes se stává předmětem vášnivých sporů," říká Martin Sekera.
Bloger Robert J. Hřebíček uveřejnil na blog.iDNES.cz (4.5.2011) článek Podezřelé památky na mučidlech chemie a pod mikroskopem.
Mezinárodní vědecká konference Václav Hanka 1791 - 1861 - 2011 se uskuteční ve dnech 26.-28.9.2011 v nové budově Národního muzea v Praze. Termín odevzdání přihlášky je 15.6.2011.
Krkonošský deník (24.5.2011) otiskl článek Bedřicha Machka "Záboj oslavil 150. narozeniny." Jeden z nejstarších pěveckých sborů u nás, královédvorský Záboj, oslavil v minulých dnech významné výročí, 150 let svého vzniku. K jubileu vyšla výroční brožura a budou pořádány koncerty v Hankově domě.
Lidové noviny (8.6.2011) zveřejnily rozhovor redaktora Jiřího Peňáse s PhDr. Daliborem Dobiášem z Ústavu pro českou literaturu "Rukopisy jsou pravé, ale mladší". Rozhovor byl motivován nedávno vydanou kritickou edicí RKZ v České knižnici. Na otázku Je debata o pravosti Rukopisů definitivně uzavřena? D. Dobiáš odpověděl: Obvykle odpovídám, že Rukopisy pravé jsou, ale vznikly později, než se v době jejich nálezu uvádělo.
Lidové noviny (9.6.2011) v tištěném vydání otiskly rozhovor redaktora Jiřího Peňáse s PhDr. Daliborem Dobiášem z Ústavu pro českou literaturu, tentokrát pod jiným názvem "Nudíte se? Přečtěte si padělané Rukopisy"
Obec Hořiněves na Královéhradecku pořádá (11.6.2011) Muzejní noc v Památníku V. Hanky. Je připraven bohatý program od 17 hodin k výročí 220 let narození Václava Hanky (divadlo, koncert, přednášky).
Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem zve na "Dny Václava Hanky" (k 220. výročí narození). Budou se konat výstavy, koncerty a 15.9.2011 od 17 hodin přednáška v Městské knihovně Slavoj "Rukopis Královédvorský a jeho hmotný průzkum."
České muzeum hudby v Praze, Karmelitská 2 pořádá výstavu (1.6.-15.8.2011) Václav Hanka (10.6.1791-12.1.1861). Výročí V. Hanky, významného obrozenského básníka, spisovatele, vědce a knihovníka Národního muzea bude připomenuto drobnou výstavkou v expozici hudebních nástrojů. Poezie V. Hanky se stala významným inspiračním zdrojem pro české skladatele 19. století.
Internetový deník Neviditelný pes (21.6.2011) otiskl v rubrice Kultura článek Jiřího Urbana  Rukopisy a saň.
Literární obtýdeník TVAR (číslo 13, 23.6.2011) otiskl recenzi Petra Motýla Zapadlo slunce za RKZ? nedávno vydané knihy Rukopisy Královédvorský a Zelenohorský v nakladatelství HOST.  


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná