Z P R Á V Y
České společnosti rukopisné

Československá společnost rukopisná byla založena v říjnu 1932, ustavující valná hromada se konala dne 20. listopadu 1932 za účasti 34 osob. Společnost byla zlikvidována 9. prosince 1952;  znovuobnovena byla 21. března 1993. Rukopisná společnost vydává pro své členy Zprávy; pro zájemce o Rukopisy jsem zpracoval seznam článků dosud vydaných výtisků.
řada I. (1935 - 1938)

Zprávy Československé společnosti rukopisné

Číslo 1.   (vyšlo 15.6.1935, 4 str.)
o b s a h: Zahajujeme...; Stav rukopisového sporu; Důležitost objektivních nálezů na RKZ; Jak jsem dospěl ke zkoumání RKZ; Přehled: Před rokem; Výstava RKZ v Museu; Dary; Exkurse na Hrad; Přednášky ve společnosti; Nové knihy.

Číslo 2.   (vyšlo 1.11.1935, 6 str.)
o b s a h: Zkoumání hmoty písma RZ; "Tábor" - slovo předhusitské; Drobnosti: Byl Josef Kovář obětí nálezu Libušina soudu?; Dary; Aktuality; Přednášky.

Číslo 3.   (vyšlo 1.2.1936, 6 str.)
o b s a h: Kdyby nebylo Herdra...; Subst. Verbale "vražba" znovu doloženo; Ještě "vražba"; Časopisy o RKZ; Knihy; Přednášky; Dary; Organisační.

Číslo 4.   (vyšlo 15.4.1936, 8 str.)
o b s a h: Mohly být Rukopisy vyrobeny v 19. století?; Berlínská modř a RK; Přednášky; A Brief Information about the Old Czech R.K.Z.

Číslo 5.   (vyšlo 1.7.1936, 8 str.)
o b s a h: Prohlášení Československé společnosti rukopisné v Praze; Prolegomena k Melodickým textům RKZ; O nejstarších dokladech slova "tábor" z klínopisné asyrštiny; Přehled událostí a časopiseckých zpráv; Přednášky ve společnosti; Knihy; Redakci došlo.

Číslo 6.   (vyšlo 1.10.1936, 8 str.)
o b s a h: Rozuměl prof. Gebauer chemickému důkazu pravosti Rukopisů?; Úcta k vědecké práci; Rozmluva s prof. Flajšhansem o rukopisu Královédvorském; Přehled; Kurzgefasste Belehrung über die K.H. und G.H.

Číslo 7.   (vyšlo 15.1.1937, 8 str.)
o b s a h: K soudnímu sporu prof. J. Vrzalíka s Dr. A. M. Píšou; Poslední linguistické námitky proti RKZ; Botanický podvrh; Hanka fecit!; Vecě či věče; Přehled: Vzpomínáme; Purkyně a Rukopisy; Havlíček a RKZ; Smutná bilance; Královská česká společnost nauk dokumentuje svůj zájem o české kulturní otázky; Nález desek k Evangeliu sv. Jana; Boj o parallely; "Stupidita" ve sporu o RKZ; Spor o pověst Hostýnskou; Strach před laiky; Krásný čin; + Jan Herben; Ještě o Bartošovy "Rukopisy"; Přehled událostí a časopiseckých zpráv; Přednášky ve společnosti; Nové knihy; Redakci došlo; Organisační.

Číslo 8.   (vyšlo 25.2.1937, 4 str.)
o b s a h: Corpora delicti, která usvědčují - obžalobu; Poznámky k článku doc. Jindř. Šebánka: "Rukopisy" po stránce paleografické; Přehled: Rukopisové boje a jejich ohlasy ve Vídni; Historie 1. vydání RK; Obrozenecké padělky; Cizina o Rukopisech.

Číslo 9.-10.   (vyšlo 10.4.1937, 16 str.)
o b s a h: RKZ w Polsce; Padělky rukopisů - jich možnosti a nemožnosti; Za prof. Pekařem; Poznámky k článkům prof. Fr. Trávníčka: "Rukopisy" po stránce jazykové; Přehled: Přehled událostí a časopiseckých zpráv; Cizina o Rukopisech; Schůze polských jazykozpytců o RKZ v Krakově; Revue Sobota; Věda a život; K Hýskovu projevu na sjezdu pedagogů; Nová skepse o staroruském Igoru; Zelený inkoust z Athenaea; Ještě botanický důkaz; + Renáta Tyršová; František Bartoš; Svaz Nár. osvobození; Nové knihy.

Číslo 11.-12.   (vyšlo 15.6.1937, 12 str.)
o b s a h: Aby bylo jasno; Naše diskuse s čsl. rozhlasem; Poznámky k článkům doc. Rud. Holinky "Rukopisy" po stránce historické; Přehled: Přednáškový cyklus Sv. Nár. osv. o RKZ; Časopisecké zprávy a jiné události; Svoboda vědeckého bádání; Prof. V. Šimák o básni Beneš Heřmanóv; Spolek evangelických akademiků "Jeroným"; Upadá "přítomnost" nebo její zpravodajové?; Bartůškova obhajoba z příslušnosti k obráncům; Výstavka literatury o RKZ; Nové knihy.

Číslo 13.   (vyšlo 20.10.1937, 8 str.)
o b s a h: Bojovník za vědeckou kázeň; Příspěvek k technickému popisu RK; "Radostná" událost; Historkovy omyly; Přehled; Listárna redakce.

Číslo 14.   (vyšlo 15.2.1938, 8 str.)
o b s a h: Neznámý posudek českých chemiků o RK z roku 1935; Dzieje misternego falszerstwa; Tresť na dli; Přehled: časopisecké zprávy a jiné události; Proti sofismatům; F.M.Bartoš: Listy profesoru F. Marešovi o RKZ; Věda a život; ČČH; LF; TGM a RKZ; Jan Evangelista Purkyně; Památce Julia Stoklasy; F. M. Bartoš; Josef Jungmann; Univ. prof. Fr. Mareš; Slovo a slovesnost; Nikolaj Aleksejevič Někrasov; Fotografické prozkoumání Evangelia sv. Jana; Bodhisatwa: Jsou Rukopisy falešné?; Neznámý článek prof. Walda o RKZ; Listárna redakce.

Číslo 15.-16.   (vyšlo 5.5.1938, 12 str.)
o b s a h: Rukopisy po stránce chemické; Mój udzial w sporze o RKZ; RKZ a staroslovanská mythologie; Politika v kulturní historii; Kytice z viol a róží; Názorné přirovnání; Přehled: Věda a život; Spor o stupiditu; Tank; Potěšitelný zjev; Stoleté výročí narozenin J. Kalouska; České listy; Jak se staví denní náš tisk k otázce rehabilitace RKZ; Rukopisy jsou pravé; Tisíc let českého jazyka a RKZ; Tři důkazy o RKZ pro každého; Nový objev; Přednášky; Literární historie; Chystané publikace o RKZ; Přesné stáří Rukopisů; Listárna redakce.

Číslo 17.-18.   (vyšlo 1.10.1938, 12 str.)
o b s a h: Rukopisy s hlediska literárně historického; Istota sporu o RKZ; Vědecké autority a skutečnost; Za pravdou rukopisů; Slovo o pluku Igorově; Pravěk Slovanů a RKZ; Alexander Brückner; Naše věda; Vatroslav Jagič; Ferd. Strejček; Střední škola; Chystané publikace; Podivné způsoby v NM; ČČH; Dr. Frant. Spina; Přehled událostí a časopiseckých zpráv; Dr. Schacherl a RKZ; Listárna redakce.

Číslo 19.-20.   (vyšlo 20.12.1938, 12 str.)
o b s a h: Našim čtenářům; Je slovo "Tabor" v RK ohlasem tatarsko-mongolského válečnictví z XIII. - XIV. století?; Zlomky prastaré epopeje - v říkadlech; Pravěk Slovanů a RKZ; Rukopisy, věda a ulice; Přehled: Památka Boh. Balbína; Slavia; Kužnica; + Blažena Stržínková; Dorost; Hankův pomník; Gebauerovo jubileum; Ottův naučný slovník a RKZ; Podivný slovníček; Obsah Zpráv Čs.S.R.

(řada I.  celkem 132 stran)


řada II. (1939 - 1941)

Zprávy Československé společnosti rukopisné

Číslo 1.   (vyšlo 28.2.1939, 16 str.)  [1-16]
o b s a h: Českému národu; Rukopisy v "Pamětech dr. Karla Kramáře"; Bodhisatwa a Tiesus Vardas o našich Rukopisech; O parallelách s hlediska realistického; Uměním k duchu národa; Lech; Přehled: + Frant. S. Procházka; A dále...; + Dr. Miloš Weingart; Skutečně převelice "senzační"; V. Hálek a Rukopisy; Arnošt Kraus zase promluvil; Provolání Čsl. společnosti rukopisné a denní tisk; Všem členům společnosti!

Číslo 2.   (vyšlo 24.4.1939, 16 str.)  [17 - 32]
o b s a h: Rukopisy a politika; RKZ sou pravé - Alibi Václava Hanky; Freisingské památky a naše nepadělané Rukopisy; Podivný Titzův citát a doklad o "Táboru"; Prolegomena k otázce: Hanka a Ev. sv. Jana; O parallelách s hlediska realistického (dokončení); Přehled: Pozůstalost M. Weingarta; Významné jubileum; Také věda.

Číslo 3.   (vyšlo 30.6.1939, 16 str.)  [33 - 48]
o b s a h: Nenáviděná poesie; Kovaná vědra; Je slovo "tábor" v RK ohlasem tatarsko-mongolského válečnictví z XIII.-XIV. století? (pokračování); Byl Hanka padělatelem mincí?; Prapodivné "paralely"; Vítězství nad Tatary u Olomouce r. 1241; Přehled: P.J.Šafařík; Společnost rukopisná v Brně; Sborník RKZ; Soutěž; Organisační; Provolání rukopisné společnosti; F.M.Bartoš: Historický rozbor RKZ; Plzen, Plzeň, Plzný; Dvě poznámky; František Zákrejs; K.A.Vinařický; Divné poučení polského učence; Bez poznámky.

Číslo 4.   (vyšlo 15.12.1939, 16 str.)  [49 - 64]
o b s a h: Tři výročí; Dr. Viktorin Vojtěch; Dr. Václav Perek; Davorin Žunkovič; Stačí česká linguistika k posouzení Rukopisů?; Aliterační rým v RK a RZ; Soutěž na básnický převod Rukopisů do novočeštiny; K Bartošovu historickému rozboru RKZ; + Tiesus Vardas; Podivný Titzův výklad slova "der Teber"; Přehled: Čelakovský a RKZ; Paralely; Slované, praobyvatelé našich zemí; Věda a život; Rok Lindova narození; Zemřelí slavisté; Jubilea odpůrců; Rukopisy v národním probuzení; Divišova chemická práce proti RKZ; Jak J.B.Kozák mluvil o RKZ; Pekař a Rukopisy; Nemohu mlčeti; Nauka o inkoustech; Ke sporu o slovo "Tábor" v RK; Dúbraviny uné; Václavek nebo Novák; Příroda; Soustředění rukopisové obrany v Brně; VI. valné shromáždění.

Číslo 5.   (vyšlo 25.2.1940, 12 str.)  [65 - 76]
o b s a h: "Archeologie a Rukopisy"; Kdo byl tajemný "Dobroslav"; Grudův zázrak; Hankova vydání RKZ a jejich chyby; O parallelách s hlediska realistického; Přehled: Nové "falsum" Hankovo; Jak "Lumír" pěstuje národní kulturu; Básník Xaver Dvořák zemřel; Přehled událostí a časopiseckých zpráv; Hankova literární pozůstalost; A. Vašek, P. Bezruč a RKZ.

Číslo 6.-7.   (vyšlo 10.6.1940, 12 str.)  [77 - 88]
o b s a h: Hrad Skála v Černém lese; "Pohádkář Hájek"; Je slovo "tábor" v RK ohlasem tatarsko-mongolského válečnictví z XIII.-XIV. století? (pokračování); Hankova vydání RKZ a jejich chyby; Zajímavé historické poznatky o kněžně Libuši; Dokumentární archiv: Dopis Jana Nerudy Juliu Grégrovi; Dopis Vojtěcha Šafaříka musejní komisi; Přehled: + Dr. Václav Perek; Valná hromada ČSR; Přehled událostí a časopiseckých zpráv; Josef Mánes a české starožitnosti; + Frant. Pastrnek; První zhudebnitel rukopisů V.J.Tomášek; K parallelám; Před sto lety; U Eduarda Basse; Listárna redakce.

Číslo 8.-9.   (vyšlo 1.11.1940, 12 str.)  [89 - 98]
o b s a h: Brána "Přesvltavu" v metodě topografické; Písařská škola sázavského kláštera; Hankova vydání RKZ a jejich chyby; Slovo k studii Miroslava Míčka o výtvarném dědictví Rukopisů; Přehled: Šedesátiny; Z pravěku Hostýna; P.O.Zamfirescu o staroslovanských runách; Pobraslav; Kronikář Kosmas a Ruk. zelenohorský; "Pohádkáři" Kosmas a Hájek; Klenovici z Klenového?; Pozůstalost Adolfa Patery; Rukopisné družstvo; + Davorin Žunkovič; Vycházky.

Číslo 10.   (vyšlo 28.12.1940, 8 str.)  [99 - 106]
o b s a h: Plzný, Plzeň; "Tateré sě hnuchu v pravú stranu ..."; O zkoumání starých rukopisů; Hankova vydání RKZ a jejich chyby; Dějiště zpěvu hostýnského v RK; Hostýn - Hostajnov; Přehled: přehled událostí a časopiseckých zpráv; Hra na krále; Freska o Tatařích na Moravě v klášteře Zlatokorunském; Organisační; Přednášky; Vycházky.

Číslo 11.   (vyšlo 15.3.1941, 8 str.)  [107 - 114]
o b s a h: Staroslovanský Velehrad; K otázce glos v "Mater Verborum"; Dokumentární archiv: Dopis Jacoba Grimma Jos. Šafaříkovi o pravosti RK; Přehled: O zkoumání starých rukopisů; Chvályhodný novinářský výkon; + František Křižík; Přehled událostí a časopiseckých zpráv; Kamenná zbraň v Hildebrandlied; Hostýnec; Quand Meme; Lokalisace "Jaroslava"; Vycházky.

(řada II.  celkem 114 stran)


řada III. (poválečná)

Oběžník České společnosti rukopisné

Číslo 1.   (vyšlo 1.2.1946, 8 str.)
o b s a h: Úvodní slova; Zpráva o XII. řádné valné hromadě; Osudy České společnosti rukopisné za okupace; Rukopisná otázka za okupace; Němci o nás - my o sobě.

Číslo 2.   (vyšlo 1.9.1946, 8 str.)
o b s a h: Sto let od narození prof. Dra h.c. Antonína Bělohoubka; O původu, osvětě starých Slovanů a RZK; Chemie o Rukopisech; Různé zprávy: Rukopis pražské právnické knihy z 12. nebo 13. století v Královci; Sedmdesátiny archeologa A. Zelnitiuse; Památka buditele Václava Hanky; O proslulé bráně "přes Vltavu"; Fr. Kolda sedmdesátníkem.

Číslo 3.   (31. prosince 1946 - vydání nepovoleno, 8 str.)
o b s a h: Na paměť Josefa Ladislava Píče; Chemie o Rukopisech; Nový pohled na staročeskou literaturu; Zpráva o rukopisu chebském (RCh); Různé zprávy: Poděkování; Výhoň Dub - námět pro historiky; Slovo o pluku Igorovu; Výročí jednoho projevu; Legenda o sv. Kateřině; České vítězství nad Tatary; Valná hromada.


řada IV. (cyklostyl)

Zprávy České společnosti rukopisné

Číslo (1)   (vyšlo 1.12.1947, 26 str.)
o b s a h: Místo úvodu; Zpráva o XIII. řádné valné hromadě; Historie zákazu časopisu Společnosti; Chemie o Rukopisech; Zpráva o Rukopisu Chebském; Na paměť Josefa Ladislava Píče; Sto let od úmrtí Josefa Jungmanna; Jubilejní vzpomínka na historika Dra J. Slavíka; Rukopisy a Sir John Bowring; Úlehlovy studie slovanských národních písní; Drobné zprávy: In memoriam B. Říhy; Jubileum 130. výročí nalezení RK; Monolog prof. Dra F. M. Bartoše; Pravda vítězí; České vítězství nad Tatary.

Číslo (2)   (vyšlo 1.11.1948, 10 str.)
o b s a h: Na paměť univ. prof. Dra Viktorina Vojtěcha; + Ing. arch. Dr tech. Vladimír Zákrejs; Zpráva o XIV. řádné valné hromadě; Různé zprávy: Posmrtná pocta; Přednáškový večer; Zprávy a sdělení Společnosti; Reprodukce Alšovy kresby RK.

Číslo (3)   (vyšlo březen 1949, 9 str.)
o b s a h: Nové objevy v oboru starožitností slovanských a jejich poměr k Rukopisům; Stopadesáté výročí narozenin F. L. Čelakovského; Drobné zprávy: Poděkování; Rozluštění zbytků latinského nápisu v Betlémské kapli.

Číslo (4)   (vyšlo 1.12.1949, 16 str.)
o b s a h: Zpráva o XV. řádné valné hromadě ČSR; František Palacký a jeho vztah k Rukopisům; Augustin Karel Josef Corda - k stočtyřicátému výročí jeho narození a k stému výročí jeho smrti; Okolky u písma železitého; Záhadné značky v Rukopise Zelenohorském; Záře nad pohanstvem.

Číslo (5)   (vyšlo duben 1950, 15 str.)
o b s a h: Některé výsledky nejnovějších archeologických výzkumů v našich zemích a jejich poměr k RZK; Podstata písma starých rukopisů; Náš Žalov: + Bohumil Smrčka; + prof. Dr Vlastimil Blažek.

Číslo (6)   (vyšlo listopad 1950, 15 str.)
o b s a h: Za předsedou Ing. Vilémem Götzlem; Základy sociálního zřízení starých Slovanů českých a RZK; Brody vletořečné; Zpráva o XVI. řádné valné hromadě ČSR.

Číslo (7)   (vyšlo 1.12.1951, 11 str.)
o b s a h: Zpráva o XVII. řádné valné hromadě ČSR; Neznámý Jan Neruda; Čtyřicet let od smrti prof. Dra Ladislava Píče; Reorganisace spolkového života.

(řada IV.  celkem 102 stran)


řada V. (od roku 1995)
Rediguje Mgr. Karel Nesměrák

Zprávy České společnosti rukopisné

Číslo 0.    (vyšlo 20.4.1995, 4 str.)
o b s a h: Znovu po 44 letech ...; Zpráva o II. řádné valné hromadě; Finanční hospodaření ČSR; Historie Zpráv ČSR; Jubileum PhDr. J. Enderse; Poznámka k obnově Zpráv; Drobné akce; Kalendář pracovních schůzek.

Číslo 1.    (vyšlo 4.11.1995, 8 str.)
o b s a h: Nové falzum Václava Hanky; Výstava rukopisů knihovny Metropolitní kapituly u sv. Víta; Přednáška v Turnově; Ještě P. J. Šafařík; Drobné zprávy; Nabídka literatury.

Číslo 2.    (vyšlo 1.3.1996, 12 str.)
o b s a h: Valná hromada; Pokladníkova výzva; Přednášky ČSR; Pubkikační činnost našich členů; Francouzský institut při fotografování RKZ celkem obstál; Sondy masmedií; Přednáška v Krnově; Fakta o Protokolech RKZ; Malá rekapitulace; Letošní jubilea; Ozvěny; Návrh změn stanov ČSR.

Číslo 3.    (vyšlo 17.12.1996, 4 str.)
o b s a h: Úvodem; Databáze RKZ; Tričko ČSR; RKZ na CD-ROM; Fakta o Protokolech RKZ; Přednáška na PřF UK; Dar paní Vopravilové; Rukopisy v Internetu; Přednáškové pásmo o RKZ v PNP.

Číslo 4.    (vyšlo 27.3.1997, 4 str.)
o b s a h: Návěští o IV. valné hromadě ČSR; Pokladníkova výzva; Nabídka České televize; Zdeněk Rutar sedmdesátníkem; Glosa k naší přednáškové činnosti; Reportáž z utajené přednášky; Co nabízí knižní trh; Kontaktní adresy.

Číslo 5.    (vyšlo 5.6.1997, 4 str.)
o b s a h: Zpráva o IV. řádné valné hromadě ČSR; Výroční zpráva o činnosti ČSR za rok 1996; Zpráva o finančním hospodaření; K využívání Knihovny a Archivu ČSR; Citát; RKZ na Internetu.

Číslo 6.    (vyšlo 10.11.1997, 6 str.)
o b s a h: Slavnostní setkání k 65. výročí založení ČSR; Fr. Svátek pětaosmdesátníkem; Zpráva o účasti ČSR na oslavách 180. výročí nálezu RK, pořádaných Městským muzeem ve Dvoře Králové; Další planá slova; Poznámka k diskusi o Mahlerově pořadu o Masarykovi; Sražem a sražen - jazykovědný příspěvek; Je Napoleon Bonaparte padělatelem RK?; Zpráva o Knihovně a Archivu ČSR; Poděkování PhDr. Juliu Endersovi.

Číslo 7.    (vyšlo 26.2.1998, 10 str.)
o b s a h: Přednáškový cyklus o Rukopisech; Návěští o V. řádné valné hromadě; Výzva k členům; ČSR kolektivním členem Svatoboru; O elektronické konferenci; Postřehy z literatury.

Číslo 8.    (vyšlo 21.5.1998, 10 str.)
o b s a h: Zpráva o V. valné hromadě ČSR konané dne 25.4.1998; Zpráva o činnosti; Zpráva o finančním hospodaření; Pokus o dialog; RKZ a Toulky českou minulostí; Oslavy 200. výročí narození Fr. Palackého; Poznámka k placení členských příspěvků; Adresa ČSR.

Číslo 9.    (vyšlo 28.10.1998, 6 str.)
o b s a h: Nová adresa ČSR; Pozvánka na přednášku v Clam-Gallasově paláci 11.11.1998; Pozvánka na jubilejní 50. pracovní schůzku; Konference v Chudenicích o Josefu Dobrovském; Pokus o dialog 2.; Zelená Hora; Poslední tečka za Rukopisy.

Číslo 10.    (vyšlo 30.3.1999, 8 str.)
o b s a h: Změna adresy ČSR; Návěští o VI. valné hromadě; Zpráva o finančním hospodaření; Výzva členům k diskusi o činnosti; Za panem Svátkem; Přednáškové pásmo "Rukopisy na rozhraní věků"; Setkání s prof. Danešem; Videozáznamy přednášek; Goethova Kytička; Internetovské Protokoly RKZ; Palacký a RKZ; Odchod dvou odborníků v rkp. sporu; Výstava NM: Kašpar hrabě Sternberg; Rukopisný výlet do Hudlic.

Číslo 11.    (vyšlo 30.6.1999, 6 str.)
o b s a h: Zpráva o VI. řádné valné hromadě ČSR; Úprava stanov; Poděkování PhDr. Juliu Endersovi; Výzva knihovníka a archiváře; Seznam knihovny; Poznámka k placení členských příspěvků; Omyly romantické vědy; Biblické paralely v básni Jaroslav RK; Miroslav Ivanov: 52 + 2.

Číslo 12.    (vyšlo 15.12.1999, 8 str.)
o b s a h: Co nás čeká v roce 2000?; Slovotvorba složenin v kontextu národního obrození; František Palacký a MPKV; Marco Polo a jeho Milion; Rukopisy jako inspirační zdroj Karla Hynka Máchy; Antikvární veletrh.

Číslo 13.    (vyšlo 17.3.2000, 10 str.)
o b s a h: Pozvánka na výjezdní zasedání České společnosti rukopisné do Olomouce na 15. dubna 2000; Zpráva o Knihovně ČSR za rok 1999; Zpráva o finančním hospodaření ČSR za rok 1999; Ke stavu databáze RKZ; Poznámka ke zvláštní příloze Zpráv (disketa); Sedmý mýtus; Mathiolli - inkoust a barvy; Julius Edvard Mařák a Vladimír Pechar; Výstava Stavitelé katedrály; Kytička k výročí 1850-1886.

Číslo 14.    (vyšlo 4.10.2000, 12 str.)
o b s a h: Rukopisná Olomouc; Zelená Hora; Tataři a město Hammeln; Dnešek a sborník "RKZ - dnešní stav poznání"; Jedna barokní zmínka o bitvě s Tatary roku 1241; Recenze: Nové tituly z nakladatelství Neklan; Průvodce po rukopisných fondech v ČR; Spor o Dalimila; Kuriozity v Pražských kuriozitách; Pozvánky: Výstava Ve znamení nové doby, první dvě století tištěné knihy v Čechách; Přehled přednášek KPČJ; Drobné zprávy: Soutěž; Svobodná Evropa o Fr. Marešovi; Členské zprávy: Příprava Hankova sborníku; O výpravě na jihozápad.

Číslo 15.    (vyšlo 19.12.2000, 12 str.)
o b s a h: Geniální podvod; František Palacký z pohledu dnešní oficiální vědy; Bernard Bolzano - "inspirátor" falzátorů?; Korektury a rasury v RK; Biblické paralely v básni Jaroslav RK - II.; Nové knihy o RKZ; Recenze: Dvojí metr; Výstava Praga Mystica; Jubilejní výstava AVU 1800-2000; Pozvánky: Prohlídky pražských památek; Členské zprávy: Uctění památky Václava Hanky na Vyšehradě; Členská evidence a zákon 101/2000 Sb.

Číslo 16.    (vyšlo 27.3.2001, 12 str.)
o b s a h: Lindův Šternberg aneb Rok výročí též Tajemství známé dvěma; Hutka a Rukopisy; J. S. Machar a RKZ; Hypertextové Protokoly; Recenze: Katalog iluminovaných rukopisů KNM; Diplomní práce Lucie Hradilové; Svět Julia Zeyera; František Bílek; Křídla slávy; Malířství probuzenecké doby; Pozvánky: Přednášky Společnosti přátel starožitností; Členské zprávy: Návěští o VIII. řádné valné hromadě ČsR; Změny v bankovních účtech ČsR.

Číslo 17.    (vyšlo 25.6.2001, 12 str.)
o b s a h: 210 let od narození Václava Hanky; Rodný dům Václava Hanky; Divadlo a Rukopisy; Satirický pohled na Rukopisy u Svatopluka Čecha; Vlastivědný kroužek ve Dvoře Králové jubilejní; Recenze: Hana Pátková - Cvičení z pozdně středověké paleografie; Ohlasy písní Rukopisných; Kamenné svědectví románské architektury; Členské zprávy: Zpráva o VIII. řádné valné hromadě ČsR; Zpráva o Knihovně ČsR za rok 2000; Zpráva o finančním hospodaření ČsR za rok 2000; K problematice členského průkazu; Poznámka k placení členských příspěvků; Návštěva amerických členů ČsR; Vycházka na Olšanské hřbitovy.

Číslo 18.    (vyšlo 31.10.2001, 12 str.)
o b s a h: Augerova scanovací mikroskopie - exaktní metoda datování stáří inkoustů; Metrum Písně vyšehradské; ... a ještě brána přes Vltavu; Výročí Karla Komárka; Recenze: Milan Nakonečný - Vlajka. K historii a ideologii českého nacionalismu; Poklady Státního ústředního archivu v Praze; Členské zprávy: Srpnové setkání s kalifornskými členy ČsR; Readkční zprávy.

(řada V.  celkem 160 stran)


řada VI. (od roku 2002)
Rediguje RNDr. Karel Nesměrák, Ph.D.

Zprávy České společnosti rukopisné

Číslo 1    (vyšlo 1.6.2002, 28 str.)
o b s a h: Slovo na úvod; Pověst o lucké válce; O dvojím mylném názoru na RKZ; Dalimil, Pulkava a bitva u Olomouce; Z obrozeneckých štambuchů; Další barokní zmínka o bitvě s Tatary; Barokní drama o založení Prahy; Historie Zpráv České společnosti rukopisné; Recenze; Členské zprávy.

Číslo 2    (vyšlo 1.12.2002, 20 str.)
o b s a h: Sedmdesát let České společnosti rukopisné - jubilejní vzpomínka pamětníka; Pověst o Libuši a Přemyslovi; Dodatky k excerpci soupisů rukopisů Knihovny Národního muzea v Praze; Ještě k pověsti o lucké válce; Tůma, Baar a Rukopisy; Recenze; Drobné zprávy.

Číslo 3    (vyšlo 1.6.2003, 32 str.)
o b s a h: Stručná historie České společnosti rukopisné; Nad skladbou O velikých bojéch křesťan s Tatary II.; Grafické koincidence v písmu sporných památek; Ramschakova kronika - obdoba Rukopisů?; Nebeský, Alexandreida a RKZ; Recenze; Členské zprávy; Perkova knihovna; Drobné zprávy.

Číslo 4    (vyšlo 1.12.2003, 28 str.)
o b s a h: "Východní" původ Rukopisu královédvorského. Nový důkaz pro každého; Nad skladbou O velikých bojéch křesťan s Tatary III.; Jaroslav. Báseň rozpravná od H.V.Tůmy; Rukopisy, náhrobky a profesionalita novinářů; Pavel Tigrid v mých vzpomínkách; Za Mojmírem Otrubou; Recenze; Členské zprávy; Drobné zprávy.

Číslo 5    (vyšlo 1.6.2004, 28 str.)
o b s a h: Veršová skladba Rukopisů; Antonín Dvořák a Rukopisy; Jak je to s praotcem Čechem; Pokus o lokalizaci děje písně Záboj; Triumf a bolest; Chemie Rukopisů ve věku nejistot; Nad sborníkem o Palackém; K Jaroslavově souboji s Kublajevicem; Recenze; Členské zprávy.

Číslo 6    (vyšlo 3.2.2005, 24 str.)
o b s a h: Dodatek k textologii RKZ; Goll, Masaryk a Rukopisy; Francouzská historiografie o Rukopisech; Karel Mensinger a RKZ; Meze filologie; Recenze; Členské zprávy; Drobné zprávy.

Číslo 7    (vyšlo 25.11.2005, 32 str.)
o b s a h: Milostná píseň krále Václava. Edice, rozbor a historie sporu; A znovu k Třeštíkovi...; Utajená oponentura aneb pokus o geniální podvod; Recenze; Členské zprávy; Drobné zprávy; Kalendárium.

Číslo 8    (vyšlo 24.2.2006, 16 str.)
o b s a h: Rukopisy a naši astronomové; Šárka - epická báseň Jaroslava Vrchlického; Skrzicziek vel Hanka me fecit?; Členské zprávy: Za Břetislavem Barašíkem; Návěští o XIII. řádné valné hromadě; Drobné zprávy; Kalendárium.

Číslo 9    (vyšlo 12.10.2006, 28 str.)
o b s a h: Rukopisný humor v Humorech roku 1886; Nad Josefem Žemličkou o hlavních trendech soudobé české medievistiky; Rukopisné satiry a mystifikace; Členské zprávy: Za Milanem R. Henzlem; Členská jubilea; Zpráva o XIII. řádné valné hromadě; Zpráva o knihovně; Drobné zprávy; Kalendárium.

Číslo 10    (vyšlo 9.10.2007, 12 str.)
o b s a h: Třeštík v postmoderním očistci; Rukopisy stále překvapují; Nad Pravdou Rukopisů Alberta Vyskočila; O diskusi v teorii a praxi; Drobné zprávy; Rejstřík VI. řady Zpráv ČsR.

(řada VI.  celkem 244 stran)


řada VII. (od roku 2008)
Rediguje RNDr. Karel Nesměrák, Ph.D.

Zprávy České společnosti rukopisné

Číslo 1    (7. dubna 2008) [1 - 24]
o b s a h: Slovo na úvod; Ohlédnutí za jubilejním rokem 2007; Ossian - Kalevala - RKZ aneb Macpherson, Lönnror a ještě něco navíc; Možnosti užití alegorie jako ohlasu dobových poměrů v básni Jelen; Vzpomínka na Aloise Vojtěcha Šemberu; Zmínka o dávných věštkyních; Vzpomínka pamětníka u příležitosti pět a sedmdesátého výročí ČsR; Radovan Lukavský a Rukopisy; Nakonečného Český fašismus; Členské zprávy: Zpráva o XIV. řádné valné hromadě ČsR; Zpráva o knihovně a archivu ČsR; Drobné zprávy.

Číslo 2    (29. prosince 2008) [25 - 44]
o b s a h: Rukopisy na prahu jedenadvacátého století; Birgit Krehl o Herderovi a Rukopisu zelenohorském; Brdy a naše Rukopisy; Recenze: Slovanství a česká kultura 19. století; Česká středověká paleografie; Členské zprávy: Za Otakarem Kuklou; Zpráva o XV. řádné valné hromadě ČsR; Zpráva o knihovně ČsR; Drobné zprávy.

Číslo 3    (28. října 2009) [45 - 72]
o b s a h: Rasury a korektury v Rukopise královédvorském; Vzpomínka na léta šedesátá; Ohlédnutí za jubilei aneb trocha filozofie nikoho nezabije; Recenze: Příspěvky k poznání osobnosti Václava Hanky; Knihy kláštera Teplá ve fondech NK; Členské zprávy: In memoriam Milan Ogoun; Zpráva o XVI. řádné valné hromadě ČsR; Zpráva o knihovně a archivu ČsR; Drobné zprávy.

Číslo 4    (26. července 2010) [73 - 96]
o b s a h: Česká verze Libušina proroctví - edice, rozbor a historie sporu; Rukopisná anketa 2009; Členské zprávy: Za Edmundem Teyrovským; Zpráva o XVII. řádné valné hromadě ČsR; Zpráva o knihovně ČsR.

Číslo 5    (25. prosince 2010) [97 - 122]
o b s a h: Nález Rukopisu zelenohorského; Několik poznámek k průzkumu Libušina proroctví; Poškození Rukopisu královédvorského Ivanovovým týmem; Recenze: Česká klasická filologie na pražské univerzitě 1848-1917; Drobné zprávy.

Číslo 6    (25. července 2011) [123 - 152]
o b s a h: Hanuš Kuffner o Tatarech u Olomouce; Poznámka k bádání o Mongolském vpádu; Glosa k dějinám a současnosti; Zajímavosti o Tatarech; Na okraj Dobiášova vydání Rukopisů; Členské zprávy: Zpráva o XVIII. řádné valné hromadě ČsR; Zpráva o knihovně ČsR; Drobné zprávy.

Číslo 7    (10. dubna 2012) [153 - 168]
o b s a h: Kdo byl kníže Neklan?; Rukopisy, obrození a nástup avantgard; Recenze: Nevšední příběhy portrétů; Die Königinhofer und Grünberger Handschriften - Mythos im 20. Jahrhundert?; Členské zprávy: Nová adresa webových stránek ČsR; Z korespondence s NM; Drobné zprávy.

Číslo 8    (18. ledna 2013) [169 - 188]
o b s a h: Nové souvislosti v rukopisném bádání?; Eliška Krásnohorská a naše publicistika; Prošli Češi obdobím matriarchátu?; Recenze: Otoni; Členské zprávy: Zpráva o XIX. řádné valné hromadě ČsR; Vzácný dar - Šonkova knihovna a archiv; Drobné zprávy.

Číslo 9    (4. listopadu 2013) [189 - 220]
o b s a h: Kapitola z historie Kde domov můj; Plzeň a století Rukopisů; Latinská slova ženského rodu, ale mužského významu; Hankův převod RKZ do nové češtiny; Život a dílo J.L.Píče; Jak byl svět zklamán; Recenze; Drobné zprávy.

Číslo 10    (11. června 2014) [221 - 241]
o b s a h: Pole milostná, pole válečná; Zvyky a náboženství středověkých Tatarů a jejich odraz v písni Jaroslav; V Klementinu o Rukopisech; Drobné zprávy; Rejstřík VII. řady Zpráv.


Kromě Zpráv vydával Ing. Jiří Urban Almanach rukopisné obrany (dosud vyšlo 5 svazků):

Almanach rukopisné obrany

Číslo I.   (1991) (vyšlo 1992, 56 str.)
o b s a h: Místo úvodu; Historie Československé Společnosti Rukopisné; Poznámky ke sborníku "Současný stav poznání"; Příspěvek k posouzení posledního hmotného průzkumu Rukopisů; Rukopisy ve světle moderní jazykovědy; Tataři na Moravě v roce 1241.

Číslo II.   (vyšlo 1993, 104 str.)
o b s a h: Analýza současného poznávání hmotné stránky Rukopisů; Rukopisy a Český jazykový atlas; Píseň vyšehradská; Dosud neznámý opis Písně vyšehradské; Ještě k mongolskému vpádu; O čem svědčí model pražského hradu z X. století; Rukopisný spor očima Podivena; Obnova a činnost ČSR; K metodám soudobé literární kritiky.

Číslo III.   (vyšlo 1995, 152 str.)
o b s a h: Úvodem; Pavel Josef Šafařík a Rukopisy; Poznámky k Protokolům o průzkumu RKZ; První hmotný průzkum RZ; Ältesten Denkmäler po 155 letech; Druhá zpráva o činnosti ČSR; Z činnosti České společnosti rukopisné; Soupis sporných památek české literatury, řazených k RKZ; RKZ do světa; Historie posledního hmotného průzkumu RKZ; Purkyně a Rukopisy; Diskuse: Příběh Rukopisů; Dopis ČSR redakci ČT2; Odpověď producenta ČT; Essai k tv pořadu Příběh Rukopisů; K pořadu Lapidarium - Případ RKZ; Tajemství Machkova plátna; Mlčeti zlato; Jubilea: Neznámý posudek českých chemiků z roku 1935; Sto padesát let od narození Antonína Bělohoubka; Vzpomínka na Ing. Karla Andrlíka; Chemie o Rukopisech; PhDr. J. Enders pětasedmdesátníkem; Zapomenutý článek prof. Krejčího.

Číslo IV.   (vyšlo 1997, 112 str.)
o b s a h: Úvodem; RKZ a trocha dnešní onomastiky; Matematika a RKZ; Příspěvek výpočetní techniky ke studiu středověkých rukopisů; Hankův soudní proces z roku 1858; Na paměť prof. Jiřího Krále; Poznámky ke Kašparovu přepisu RKZ; Literární hlídka: Václav Hanka a triforium katedrály sv. Víta; Podzimní cyklus přednášek Národního musea v Praze; výstava malířské školy Christiana Rubena (1805-1875); O umění hovořit o něčem jiném; Krátké recenze; Jubilea: Prof. Mareš bojující; Před 110 lety; Vzpomínka na Antonína Frintu; Sydney-Zdeněk Rutar sedmdesátníkem; Literární archiv: K počátkům velkých rukopisných bojů; Prohlášení o vyřešení otázky rukopisné.

Číslo V.   (vyšlo 2000, 170 str.)
o b s a h: Úvodem; Šafařík - Šlosar; Co lze vytěžit pro Rukopisy ze Staročeského slovníku; Dodatky k soupisu sporných památek české literatury, řazených k RKZ; Co může zajímat přátele RKZ v Českém jazykovém atlasu II; Salón český a RKZ; Ad Salón český; Recenze; Jubilea - Palacký a RKZ; Goethova Kytička; Kramář a ti druzí; T. G. Masaryk a Rukopisy; Sborník ČSAV je věčný; Naši osmdesátníci; Literární archiv - Účast policie v útoku na Rukopisy roku 1858; Některé výtěžky z excerpce Bartošova "Soupisu rukopisů Národního musea v Praze".


Publikace vydané Českou společností rukopisnou:

Julius Enders  Sborník vzpomínek a statí
Praha, leden 2010. 78 stran. Editor, sazba a grafická úprava Karel Nesměrák.

Vpád Mongolů v roce 1241
Kritické sestavení a přehlédnutí všech dostupných pramenů, se zvláštním ohledem na porážku Mongolů u Olomouce od Františka Palackého.
Praha 2012. 44 stran. Z němčiny přeložila D.Mentzlová, latinské pasáže převedl K.Nesměrák, pasáž ze středověké němčiny přeložila J.Maroszová.


©  Jaroslav Gagan
©  Česká společnost rukopisná